Indijā noslēdzas G20 sanāksme; tās iznākumu valstis vērtē dažādi

Indijā noslēgusies G20 valstu līderu sanāksme. Par tās iznākumu skan dažādi vērtējumi. Indijas, Brazīlijas un Krievijas pārstāvji šo tikšanos dēvē par savu panākumu. Savukārt Eiropa un Japāna izsaka gandarījumu, ka visas valstis ir spējušas paust atbalstu ANO statūtiem, ko Krievija šobrīd pārkāpj.

Indijā noslēdzas G20 sanāksme; tās iznākumu valstis vērtē dažādi
00:00 / 02:34
Lejuplādēt

Ar Mahatmas Gandija memoriāla apmeklējumu svētdien oficiāli noslēdzās G20 valstu līderu tikšanās Indijā. Tā ilga divas dienas. Lai arī sanāksme izgaismoja dziļas domstarpības valstu vadītāju vidū gan par karu Ukrainā, gan par cīņu ar klimata pārmaiņām, gan par daudz ko citu, Indijas premjers Narendra Modi to ir nodēvējis par veiksmīgu.

Līdzīgi izteicās arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš vadīja savas valsts delegāciju. Lavrovs paziņoja, ka rietumiem nav izdevies pakļaut šo sanāksmi savai darba kārtībai un galvenokārt runāt par Ukrainu. Tāpat Lavrovs piebilda, ka Krievija noslēguma dokumentā vispār neesot pieminēta.

Tam oponēja Francijas prezidents Emanuels Makrons: "Es nedomāju, ka mums vajadzētu bloķēt G20 darbu pie citiem jautājumiem. Mēs zinām, ka Ukrainas jautājumā ar dažiem biedriem pastāv domstarpības, it sevišķi tādēļ, ka G20 sastāvā ir arī Krievija. Patiesībā ir pateiktas būtiskas lietas. G20 ļoti skaidri pateica, ka tā atbalsta taisnīgu un ilgtspējīgu mieru, kas ir pretēji tam, ko piedāvā Krievija, proti, uguns pārtraukšanu, kas nav nedz ilgtspējīgs, nedz taisnīgs miers. Tāpat mēs vēlreiz pasvītrojām, ka G20 atbalsta ANO statūtus, ko Krievija pārkāpj. Te nav nekā divdomīga."

Makrons piebilda, ka G20 sanāksme nav vieta, kur būtu iespējams panākt kādu būtisku progresu jautājumā par Krievijas karu pret Ukrainu.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) statūtu pieminēšanu noslēguma deklarācijā akcentēja arī Japānas premjers Fumio Kišida: "G20 līderu paziņojumā ir panākta vienprātība par ANO statūtos ietverto principu ievērošanu, tostarp par taisnīgu un ilgtspējīgu mieru Ukrainā, kā arī par tās teritoriālās nedalāmības un suverenitātes saglabāšanu. Tas ir būtisks sasniegums."

Ukrainas Ārlietu ministrijas pārstāvis sacīja, ka G20 šajā ziņā neesot ar ko īpaši lepoties. Tomēr viņš pateicās tām valstīm, kas mēģināja noslēguma tekstā iekļaut stingrāku kara nosodījumu.

Nākamā G20 valstu līderu tikšanās notiks Brazīlijā. Tās prezidents Luizs Inasiu Lula da Silva sacīja, ka Krievijas prezidents varot nebaidīties no aresta un droši apmeklēt samitu Brazīlijā. Kā zināms, Starptautiskā Krimināltiesa ir izsniegusi Putina aresta orderi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti