Pret Trampu slepeno dokumentu lietā izvirzītas 37 apsūdzības; dokumentus glabājis arī dušā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) bijušajam prezidentam Donaldam Trampam slepeno dokumentu lietā izvirzītas 37 apsūdzības. Tas tapis zināms, jo atklātībā nodots apsūdzību izklāsts. Federālie prokurori Trampu apsūdz par to, ka viņš nelikumīgi glabājis simtiem slepenu dokumentu par ASV kodolprogrammām un aizsardzības programmām.

Pret Trampu slepeno dokumentu lietā izvirzītas 37 apsūdzības; dokumentus glabājis arī dušā
00:00 / 02:48
Lejuplādēt

ASV Tieslietu ministrija norādījusi, ka laikā, kad eksprezidents Donalds Tramps 2021. gadā pametis Balto namu, viņš sev līdzi paņēmis augstākā mērā slepenus dokumentus no Pentagona, Centrālās izlūkošanas pārvaldes, Nacionālās drošības pārvaldes un citām izlūkošanas struktūrām. Apsūdzības pieteikumā, kas iesniegts federālajā tiesā Floridā, teikts, ka Tramps šos dokumentus glabājis neatbilstošos apstākļos Floridā Mar-a-Lago rezidencē, tostarp dušā, kā arī zālē, kur viņš regulāri rīkojis lielus sociālus pasākumus ar tūkstošiem viesu.

Klasificētajos dokumentos atrodama informācija par ASV kodolprogrammām, ASV un ārvalstu aizsardzības un ieroču spējām, ASV un to sabiedroto iespējamo neaizsargātību pret militāru uzbrukumu, kā arī plāniem iespējamai atriebībai, reaģējot uz ārvalstu uzbrukumu.

2021. gadā Tramps šos dokumentus rādījis vairākiem cilvēkiem bez drošības piekļuves. Tiek apgalvots, ka viņš vēlāk mēģinājis traucēt izmeklēšanai.

Apsūdzības izvirzītas arī Trampa personīgajam palīgam Voltam Nautam. Bijušais Baltā nama palīgs tiek apsūdzēts dokumentu pārvietošanā, lai tos paslēptu no Federālā izmeklēšanas biroja.

Trampa pirmais uznāciens tiesā šajā lietā notiks otrdien Maiami. Komentāru par apsūdzībām sniedza Tieslietu ministrijas īpašais padomnieks Džeks Smits:

Komentāru par apsūdzībām sniedza Tieslietu ministrijas īpašais padomnieks Džeks Smits
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

"Šo likumu pārkāpšana apdraud mūsu valsti. Likuma varas ievērošana ir Tieslietu ministrijas pamatprincips, un mūsu nācijas apņemšanās ievērot likuma varu rāda piemēru pasaulei. Likumi šajā valstī visiem ir vieni. Šo likumu piemērošana un faktu iegūšana noteiks izmeklēšanas iznākumu. Nekas vairāk, nekas mazāk."

Pirms 2024. gada prezidenta vēlēšanām Trampu skārušas vairākas apsūdzības. Jau martā viņš kļuva par pirmo esošo vai bijušo ASV prezidentu, kurš apsūdzēts noziegumā. Tas bija saistīts ar klusēšanas naudas maksāšanu pornozvaigznei Stormijai Danielsai, kura apgalvoja, ka Trampam bijusi dēka ar viņu. Pret Trampu notiek arī citas izmeklēšanas, tostarp saistībā ar iebrukumu ASV Kapitolijā, mēģinājumiem mainīt 2020. gada prezidenta vēlēšanu rezultātus un negodīgu biznesa praksi.

Tramps ir vairākkārt noliedzis savu vainu jebkādos likumpārkāpumos, norādot, ka tā ir politiska izrēķināšanās.

Analītiķi spriedelē, kāda varētu būt apsūdzību ietekme uz Trampa izredzēm uzvarēt gaidāmajās vēlēšanās. Kā norādījis nacionālās drošības analītiķis un bijušais izlūkdienesta darbinieks Mets Šūmeikers, Trampam izvirzītās apsūdzības, visticamāk, nesatricinās neizlēmušos vēlētāju prātus, bet pamudinās Trampa atbalstītājus apdomāt, vai meklēt "tīrāku" kandidātu no republikāņu vidus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti