Pasaules panorāma

Kā Turcijas prezidenta vēlēšanas ietekmēs starptautisko politiku?

Pasaules panorāma

Ukrainas pretuzbrukums – kur un kad?

Ne visi briti apmierināti ar jaunā monarha kronēšanu

Ne visi briti apmierināti ar jaunā monarha kronēšanu

Lielbritānijā, kronējot jauno karali Čārlzu III, nedēļas nogalē bija arī protesti pret monarhiju, kuras popularitāte lēnām sarūk. Pastāv uzskats, ka tā jāaizvieto ar vēlētu valsts vadītāju. Galvenie iebildumi ir par izmaksām un to, cik demokrātiska ir monarhijas institūcija.

Kaut arī Lielbritānijā karaliskā ģimene joprojām ir tautas mīlēta, tai ir kvēli fani, kas ieņēma vietas gājiena vērošanai pat vairākas dienas iepriekš, tomēr kopumā tās popularitāte samazinās. Dažas dienas pirms karaļa Čārlza III kronēšanas publicēta jauna sabiedriskās domas aptauja liecina par šo lejupejošo tendenci.

Seši no desmit britiem uzskata, ka karaļa institūcija ir jāsaglabā, bet viens no četriem britiem saredz nepieciešamību pēc vēlēta valsts līdera. Attieksme pret monarhiju visvairāk atšķiras atkarībā no vecuma.

Jaunie briti daudz retāk atbalsta karaliskās ģimenes saglabāšanu nekā viņu vecāki.

Antimonarhisti, kas sevi dēvē par "republikāņiem", kronēšanas dienā sarīkoja protestu Londonas centrā, Trafalgāra laukumā. Grupas dalībnieki turēja karogus un plakātus ar uzrakstiem "Atcelt monarhiju" un "Ne mans karalis". Šīs frāzes arī skandēja sanākušais pūlis.

Policija jau iepriekš bija paziņojusi, ka tai nebūs tolerances pret cilvēkiem, kas vēlas izjaukt svinīgo dienu, tādējādi raisot kritiku, ka likumsargi ierobežo vārda brīvību. Vairākus protestētājus, tostarp antimonarhistu grupas līderus, policija aizturēja.

Galvenie monarhijas pretinieku iebildumi – tā nav demokrātiska. Tāpat protestētājus satrauc kronēšanas pasākumu izmaksas, jo tie tiek segti no Lielbritānijas budžeta, proti, no nodokļu maksātāju maciņiem.

"Es ienīstu monarhiju. Es to nevaru izturēt. Tā ir arhaiska institūcija, un no tās ir jāatbrīvojas," pauda monarhijas pretinieks Brendons Hejs.

"Es neuzskatu, ka monarhija ir labākais veids, kā izvēlēties valsts vadītāju. Vai piedzimšana ir labākais veids, kā izvēlēties valsts vadītāju?" pauda monarhijas pretinieks Kevins Džons.

"Es esmu šeit, lai protestētu pret monarhiju, jo tā ir nedemokrātiska. Viņi tur nonāk piedzimstot. Tas ir vienkārši dīvaini, kad par to padomā, tas ir tik dīvaini un tik nepareizi," sacīja monarhijas pretinieks Pīters Tačels.

Lielbritānijā bijusi plaša diskusija, vai grezna ceremonija ir attaisnojama laikā, kad dzīves dārdzības krīzes dēļ daudziem grūti segt dzīvošanas pamata izmaksas – samaksāt rēķinus un iegādāties pārtiku. Neoficiāli aplēstās kronēšanas pasākumu izmaksas ir no 100 līdz 250 miljoniem sterliņu mārciņu.

Otra monētas puse gan ir uzskats, ka, lai nopelnītu naudu, nepieciešams to tērēt. Londonas Tirdzniecības un rūpniecības kamera paudusi, ka no ekonomikas viedokļa kronēšana ir labas ziņas. Sabraucot tūkstošiem cilvēku no Lielbritānijas un visas pasaules, labumu gūst visa Londona, it īpaši viesmīlības nozarē.

Tirdzniecības un rūpniecības kameras ieskatā lielākie ieguvēji ir bāri, restorāni un viesnīcas. Pirms ceremonijas tika plānots, ka kronēšana nozarē iepludinās 350 miljonus mārciņu.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas karaļnams 2022. gada 8. septembrī paziņoja, ka 96 gadu vecumā mūžībā devusies Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Viņa mirusi Balmorālas muižā Skotijā, kur pavadīja mūža pēdējās nedēļas.

Par jauno Lielbritānijas karali Čārlzu III kļuva Elizabetes II vecākais dēls princis Čārlzs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti