Panorāma

EP soda Ždanoku (LKS) ar 1750 eiro un ierobežo pārstāvības iespējas

Panorāma

Panorāma

ĀM: Avenam un Fridmanam noteiktās sankcijas aizvien ir spēkā

Eiropas Savienības Tiesa atceļ sankcijas Fridmanam un Avenam; ĀM: Sankcijas aizvien ir spēkā

Eiropas Savienības Tiesa (EST) trešdien apmierināja miljardieru Mihaila Fridmana un Pjotra Avena prasības atcelt viņiem 2022. gada 28. februārī noteiktās Eiropas Savienības (ES) sankcijas.

Kā teikts tiesas paziņojumā, tiesa apmierina Avena un Fridmana lūgumus un atceļ gan sākotnējos aktus, gan aktus par saglabāšanu sankciju sarakstos laikposmā no 2022. gada 28. februāra līdz 2023. gada 15. martam.

Tiesa uzskata, ka neviens no sākotnējos tiesību aktos par viņu pakļaušanu sankcijām ietvertajiem pamatiem nav pietiekami argumentēts un ka Avena un Fridmana iekļaušana sankcijām pakļauto personu sarakstos tātad nav pamatota. Attiecībā uz viņu  vēlāku saglabāšanu sankciju sarakstos EST Vispārējā tiesa nospriedusi, ka ES Padome nav sniegusi nevienu papildu pierādījumu salīdzinājumā ar tiem, uz kuriem balstījās sākotnēji.

Avens un Fridmans ir "Alfa Group" akcionāri. Šajā grupā ietilpst viena no lielākajām Krievijas bankām "Alfa Bank".

Tiesa uzskata, ka, lai gan ar ES Padomes izvirzītajiem argumentiem var pierādīt Avena un Fridmana sava veida saistību ar Vladimiru Putinu vai viņam pietuvinātajām personām, tie neļauj konstatēt, ka viņi būtu atbalstījuši darbības vai politiku, kas grauj vai apdraud Ukrainas teritoriālo integritāti, suverenitāti un neatkarību, vai ka viņi būtu snieguši materiālu vai finansiālu atbalstu Krievijas amatpersonām, kas ir atbildīgas par Krimas aneksiju.

Avenam un Fridmanam noteiktas ASV, Lielbritānijas, ES un citu valstu sankcijas, jo šīs valstis uzskata, ka viņi ir Krievijas diktatoram Putinam tuvi cilvēki un apkalpo Kremļa intereses, arī Krievijas agresiju Ukrainā. Arī Ukraina noteikusi Fridmanam un Avenam savas sankcijas.

Avenam ir arī Latvijas pilsonība, un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā viņš ar ģimeni dzīvo Latvijā.

Avens dažāda līmeņa ES tiesu instancēs cenšas panākt viņam piemēroto sankciju atcelšanu. Tikmēr Fridmans, kurš ir arī Izraēlas pilsonis, turpina dzīvot Krievijā.

EST mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka Avens un Fridmans lūdza atcelt sankcijas, jo uzskata, ka ES Padome ir pieļāvusi būtiskus procedūras pārkāpumus, kā arī nav pierādījusi, ka viņi ir ietekmīgi un darbojas tādos ekonomikas sektoros, kas ir būtiski ienākumu avoti Krievijas valdībai.

Advokāts Jānis Kārkliņš, kurš ir juridiskās palīdzības sniedzējs Avenam Latvijā un ES, aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka ES Padome nav arī pierādījusi nevienu no izteiktajiem apgalvojumiem, ka Avens būtu sniedzis jelkādu atbalstu, kas varētu graut vai apdraudēt Ukrainas suverenitāti un neatkarību. Tāpat neesot sniegti nekādi pierādījumi par to, ka Avens būtu sniedzis atbalstu Krievijas lēmumu pieņēmējiem, kuri ir atbildīgi par Ukrainas destabilizāciju.

Pēc Kārkliņa teiktā, jāņem vērā, ka kopš 2022. gada marta ir pagājuši jau divi gadi un sankcionētā persona ir ne tikai nosodījusi karu, bet arī atbrīvojusies no aktīviem Krievijā un sarāvusi saites ar Krieviju.

Latvijas Ārlietu ministrija: Sankcijas pret Avenu un Fridmanu aizvien ir spēkā

Lai gan Eiropas Savienības Tiesa (EST) trešdien atcēla Eiropas Savienības (ES) Padomes lēmumu par miljardieriem Pjotram Avenam un Mihailam Fridmanam noteiktajām sankcijām, aizvien ir spēkā tiesību akti, ar kuriem sankcijas tika pagarinātas, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

"Par šobrīd spēkā esošo sankciju atcelšanu var lemt ES Padome, un līdz šāda lēmuma pieņemšanai sankcijas pret minētajām personām ir spēkā un personu īpašumā, valdījumā, turējumā un kontrolē esošie finanšu līdzekļi un saimnieciskie resursi ir iesaldēti, kā arī tos ir aizliegts darīt pieejamus minētajām personām," uzsver ĀM.

Advokāts Jānis Kārkliņš, kurš ir juridiskās palīdzības sniedzējs Avenam Latvijā un ES, aģentūrai LETA vēl pirms sprieduma pasludināšanas skaidroja, ka "būs jāturpina tiesāties par lēmumiem, ar kuriem sankcijas pagarinātas, pamatojot tiesai argumentus, kas kopš 2022. gada marta ir nākuši klāt".

Sankcijas katrus sešus mēnešus tiek pagarinātas, un pēc būtības personai ir tiesības pārsūdzēt katru šādu lēmumu, skaidroja advokāts. Līdz šim tas nav ticis darīts.

EST Vispārējās tiesas lēmumu var pārsūdzēt EST Augstākajā palātā.

ĀM akcentē, ka Latvija ir iestājusies abās tiesas lietās, atbalstot ES Padomes nostāju par konkrēto sankciju nepieciešamību. Latvija lietā sniegusi argumentētu nostāju par sankciju pamatotību, tāpēc aicinās ES Padomi iesniegt apelācijas sūdzību par spriedumu.

Eksperts: Tiesa pasaka Eiropas Padomei, ka spriedums jāņem vērā arī attiecībā uz esošajām sankcijām

Sankciju eksperts Kristers Toms Losāns savukārt pauda, ka Eiropas Savienības Tiesa ar konkrēto lēmumu faktiski pasaka Eiropas Padomei, ka tas būs jāņem vērā arī uz esošajām sankcijām.

"Pēc būtības jau tiesa ir pateikusi, ka abām minētajām personām nav jāatrodas sankciju sarakstos. Bet, ņemot vērā, ka tiesa ir devusi tādu visaptverošu skaidrojumu par abām personām, tad ir sagaidāms, ka Eiropas Padomei šis lēmums no tiesas ir jāņem vērā," skaidroja "Ellex Kļaviņš" zvērināta advokāta palīgs Kristers Toms Losāns.

Ja sankcijas abiem tiktu noņemtas, tad nekavējoties tiktu atbrīvoti arī to iesaldētie aktīvi. Īpaši jau Avenam Latvijā tādu ir daudz.

Saskaņā ar Finanšu izlūkošanas dienesta sniegto informāciju Avenam Latvijā pieder gandrīz 30 nekustamo īpašumu, ap 20 transportlīdzekļu, sešas traktortehnikas vienības vai piekabes, kā arī viens ganāmpulks. Viņš ir vairāku uzņēmumu īpašnieks. Tāpat abiem miljardieriem ir Latvijas finanšu iestādēs iesaldēta nauda.

Avens un Fridmans ir vēl vairāku citu valstu sankcijās, piemēram, ASV, Lielbritānijas, arī Ukrainas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti