Ungārijas prezidente paziņo par atkāpšanos no amata

Ungārijas prezidente Katalina Novāka paziņoja par atkāpšanos saistībā ar apžēlošanu bērnu seksuālas izmantošanas lietā.

46 gadus vecā konservatīvā Novāka televīzijas uzrunā sestdien, 10. februārī, paziņoja, ka atkāpjas no valsts prezidenta amata, kurā atradās kopš 2022. gada.

"Es parakstīju apžēlošanu, kas izraisīja apjukumu un satraukumu daudzos cilvēkos," teica Novāka, atzīstot, ka kļūdījās.

Novāka, kas ir tuva Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna sabiedrotā, lēmumu par atkāpšanos paziņoja vairāk nekā nedēļu pēc tam, kad sabiedrībā pieauga saniknojums par to, ka 2023. gadā viņa apžēloja bijušo valsts bērnu nama direktora vietnieku. Vīrietim 2018. gadā tika piespriests vairāk nekā trīs gadu ilgs cietumsods par to, ka viņš palīdzēja slēpt bērnunama direktora pastrādātos seksuālos noziegumus pret bērniem. Bērnunama direktors tika notiesāts uz astoņiem gadiem cietumā par vismaz desmit bērnu izmantošanu laikā no 2004. līdz 2016. gadam.

Novāka bijušo bērnunama direktora vietnieku apžēloja reizē ar aptuveni 20 citiem ieslodzītajiem saistībā ar Romas katoļu baznīcas pāvesta Franciska vizīti Ungārijā 2023. gada aprīlī. Novāka iepriekš noliedza, ka būtu rīkojusies nepareizi, un noraidīja aicinājumus sniegt oficiālu paskaidrojumu par savu lēmumu.

Lielākā daļa Ungārijas opozīcijas partiju aicināja Novāku atkāpties. Lielākā no partijām – Demokrātiskā koalīcija – ierosināja pret viņu ētikas procedūru parlamentā. Demokrātiskās koalīcijas deputāti arī nodevuši vēstuli katoļu baznīcas pārstāvjiem Ungārijā, lai tie to nogādātu pāvestam Franciskam. Vēstulē teikts, ka, piešķirot apžēlošanas pāvesta vizītes laikā, Novāka ir "kalpojusi grēkam".

Piektdien pie prezidenta pils Budapeštā plānota protesta akcija pret Novākas lēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti