Eiropas Savienība apņēmusies padarīt velosipēdu par «pilntiesīgu transportlīdzekli»

Eiropas Savienība (ES) apņēmusies veicināt iedzīvotāju pārvietošanos ar velosipēdiem. Tas tiek darīts, lai samazinātu kaitīgo izmešu daudzumu un mudinātu eiropiešus būt fiziski aktīvākiem.

Tāpēc ES sola sekmēt kvalitatīvas veloinfrastruktūras izveidi un uzlabot ceļu satiksmes drošību, lai pārliecinātu iedzīvotāju, ka velosipēds var kļūt par viņu ikdienas pārvietošanās līdzekli.

Eiropas Savienība apņēmusies veicināt velobraukšanu
00:00 / 04:10
Lejuplādēt

Eiropas valstīs vēl ir daudz darāmā

Dažās Eiropas valstīs velosipēds ir ārkārtīgi populārs transporta līdzeklis. 2019. gadā veiktā "Eirobarometra" aptaujā 41% respondentu Nīderlandē atbildēja, ka viņu galvenais pārvietošanās līdzeklis ir velosipēds. Zviedrijā šādi atbildēja 21% aptaujāto, bet Vācijā – 15%.

Tomēr kopēja aina ES nav tik spoža, jo vidēji tikai 8% ES iedzīvotāju minēja velosipēdu kā savu galveno pārvietošanās līdzekli.

Tas nozīmē, ka ir vēl daudz darāmā, lai pārliecinātu vairāk eiropiešu pārsēsties uz velosipēdiem, kas tiek uzskatīti par zaļākajiem pārvietošanās līdzekļiem.

ES ir ķērusies pie lietas. Pagājušajā nedēļā Briselē ES transporta komisāre Adina Veljana, Eiropas Parlamenta (EP) Transporta komitejas priekšsēdētāja Karima Delli un ES Padomes prezidējošās dalībvalsts Beļģijas vicepremjers Žoržs Žilkinē parakstīja Eiropas deklarāciju par riteņbraukšanu.

Transportlīdzeklis ar augstu pievienoto vērtību

Dokumentā ir uzsvērts, ka riteņbraukšana ir "ilgtspējīgs, pieejams un lēts transporta veids ar lielu pievienoto vērtību ES ekonomikai". Velobraukšana arī ļauj samazināt siltumnīcas efektu izraisošo gāzu daudzumu.

Deklarācijai nav juridiska spēka, tomēr ES dalībvalstis ir apņēmušās izbūvēt vairāk veloceliņu, nodrošināt velosipēdistiem labākus savienojumus ar sabiedrisko transportu, izveidot drošas velosipēdu novietnes un paplašināt elektrisko velosipēdu uzlādes staciju tīklu.

Valdības arī ir apņēmušās uzlabot velosipēdistu drošību, fiziski atdalot veloceliņus no motorizēto transporta līdzekļu joslām vai nosakot drošu pārvietošanās ātrumu jauktā satiksmē.

Vilcienos jābūt velonovietnēm

ES transporta komisāre Adina Veljana norādīja, ka deklarācijā uzstādīto uzdevumu īstenošana būs katras dalībvalsts ziņā. Tomēr viņa uzsvēra, ka Eiropas Komisija ir centusies veicināt velobraukšanu, izmantojot citus tiesību aktus, piemēram, nesen pieņemtos noteikumus par pasažieru tiesībām.

"Mēs esam izdarījuši daudz lietu, piemēram, uzdevuši vilcienu operatoriem nodrošināt, ka vilcienos ir velonovietnes, lai pasažieri varētu ceļojumos ņemt līdzi savus velosipēdus. Šādi mēs iedrošinām izmantot sabiedrisko transportu," teica Veljana.

"Protams, joprojām ir cilvēki, piemēram, Portugālē, Rumānijā vai Itālijā, kuri saka, ka pie viņiem nav izveidojusies velobraukšanas kultūra. Tajā pašā laikā šīs trīs valstis ir lielākās velosipēdu ražotājas Eiropas Savienībā. Uz velobraukšanu ir jāskatās arī no ekonomiskā leņķa, tāpēc es ceru, ka visi tajā saskatīs kaut kādus ieguvumus," sacīja komisāre.

Veljana norādīja, ka vairums ES dalībvalstu ir izmantojušas Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļus, lai finansētu ar veloinfrastruktūru saistītus projektus.

Velobraukšanas aktīvisti gandarīti par lēmumu

EP Transporta komitejas vadītāja Karima Delli paziņoja, deklarācija ir vēsturisks pavērsiens Eiropas Savienībai.

"Velosipēds ir jāpadara par reālu ikdienas transporta veidu, kas ir līdzvērtīgs automašīnai vai pat metro, vai sabiedriskajam transportam.

Citiem vārdiem sakot, riteņbraukšana vairs nav tikai brīvā laika pavadīšanas veids vai sporta veids. Tagad velosipēds ir pilntiesīgs transporta līdzeklis.

Tāpēc mēs izvirzām konkrētus priekšlikumus, lai velosipēdu padarītu pieejamu ikvienam," teica Delli.

Arī velobraukšanas aktīvisti ir apsveikuši ES apņemšanos padarīt Eiropu par velosipēdistiem draudzīgāku vietu.

Eiropas Riteņbraucēju federācija paziņoja, ka deklarācija "var palīdzēt miljoniem Eiropas iedzīvotāju izmantot velotransporta priekšrocības".

Savukārt Eiropas Velosipēdu ražošanas nozares konfederācija nosauca to par "nozīmīgu soli uz priekšu, lai veicinātu riteņbraukšanu un riteņbraukšanas nozares attīstību visā Eiropas Savienībā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti