Pie Būtiņģes termināļa noplūdusī nafta – savākta; novērtēs zaudējumus videi

Lietuvas atbildīgās institūcijas ir pabeigušas pie Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūdušā naftas piesārņojuma savākšanu un tagad novērtēs videi nodarīto kaitējumu.

"Piesārņojuma savākšana tika pabeigta vakar. Kuģis "Sakiai" atgriezās pēc 25 kubikmetru emulģēta ūdens savākšanas," piektdien paziņoja Lietuvas Jūras spēku preses pārstāvis Audrjus Vitkausks, vienlaikus piebilstot, ka vides speciālisti turpina darbu.

Lietuvas Vides aizsardzības departamenta pārstāvji paziņoja, ka speciālisti mēģinās noteikt precīzu naftas daudzumu, kas noplūda jūrā.

Naftas pārstrādes uzņēmums "Orlen Lietuva", kuram pieder Būtiņģes naftas terminālis, trešdien, 7. februārī, informēja atbildīgās institūcijas, ka Baltijas jūrā pie Būtiņģes termināļa bojas noplūduši apmēram 300 litru naftas. Noplūde notika tankkuģa pārkraušanas laikā.

Vienlaikus Vides aizsardzības departamentā norādīja, ka piesārņojums ir izpleties deviņu kilometru garumā un divu kilometru platumā, kas liecina, ka noplūde bijusi daudz lielāka.

"Uzņēmums teica, ka 300 litru, bet mēs redzam daudz vairāk. Pašlaik notiek izmeklēšana, lai noteiktu daudzumu. Daļa no piesārņojošajām vielām ir nonākusi Latvijā. Skaitļi nesakrīt," ziņu aģentūrai BNS sacīja departamentā.

Vides aizsardzības speciālisti plāno iepazīties ar uzņēmuma dokumentiem, lai noskaidrotu, cik daudz naftas tika iekrauts, cik daudz tās palika un cik daudz, iespējams, noplūda jūrā. Tiks izvērtēts arī savākto piesārņojošo vielu daudzums un satelīta dati.

Pēc negadījuma ir sākta iepriekš neplānota pārbaude "Orlen Lietuva", kas pieder Polijas naftas kompānijai "PKN Orlen". Videi nodarītais kaitējums tiks aprēķināts, pamatojoties uz noplūdušās naftas daudzumu.

Lietuvas Vides aizsardzības departamentā ceturtdien, 8. februārī, paziņoja, ka, pēc sākotnējiem datiem, ūdens virspusē ir 1,8 tonnas noplūdušās naftas. 

Izlūkošana no gaisa ceturtdienas rītā apstiprināja, ka daļa naftas ir sasniegusi Latvijas teritoriālos ūdeņus.

Lietuvas vides aizsardzības iestādes sadarbojas ar Latvijas kolēģiem saistībā ar incidentu.

Latvijas Vides dienests piedzīs zaudējumus no "Orlen"

Latvijas Valsts vides dienesta inspektori piektdien, 9.februārī, no rīta rīt apsekoja piekrasti no Nidas līdz Papei, un nekonstatēja nekādu naftas piesārņojumu, LTV informēja dienesta ģenerāldirektora vietniece Evija Šmite.

"Ne izskalotu krastā, ne jūrā. Joprojām piekraste tiek novērota. Vakar 10 no rīta bija novērojama naftas plēve. Divi plankumi. Ap 200 metri un 500 metri diametrā uz ūdens virsmas. Taču pēcpusdienā vairs nebija konstatēts nekāds naftas plankums. Pieļaujams, ka daļa varētu būt nogrimusi. Un vēlāk tiks izskalota krastā," stāstīja Šmite.

"Lietuviešu kuģi turpināja savākšanas darbus arī Latvijas atbildības zonā, taču ap diviem viņi ziņoja, ka pārtrauc darbu, jo vairs nav ko vākt, jo naftas plēvīte ir tik plāna un sadalījusies, un arī laika apstākļi nav piemēroti, viņi pārtrauca vākšanu.  Mūsu jūras spēku krasta apsardzes patruļkuģi trijos vairs nekonstatēja nekādu naftu uz ūdens virsmas," norādīja Šmite. 

Viņa arī piebilda, ka tas daudzums, kas varētu nonākt Latvijas teritorijā un nogrimt, nav liels.

Kad būs zināms, cik daudz naftas nonāca Latvijas ūdeņos, Valsts vides dienests aprēķinās dabai nodarīto kaitējumu un piedzīs zaudējumus no uzņēmuma "Orlen Lietuva", kuram pieder Būtiņģes naftas termināls.

Vides dienests aicina iedzīvotājus ziņot, ja pamana Kurzemes piekrastē izskalotus naftas produktus.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti