Atjaunoto Parīzes Dievmātes katedrāli atklās nākamā gada decembrī

Piektdien Parīzes Dievmātes katedrāles restaurācija sasniegs nozīmīgu pavērsiena punktu. Grandiozais dievnams apmeklētājiem būs atvērts jau no 2024. gada 8. decembra, kas nozīmē, ka galvenie restaurācijas darbi līdz tam būs jāpabeidz.

Šobrīd norobežotajā teritorijā simtiem cilvēku – akmeņkaļi, galdnieki,  rekonstruktori un citi – strādā vaiga sviedros, lai iekļautos atlikušajā termiņā.

Pirms atjaunoto ēku atklās, to vēl apskatīs Francijas prezidents Emanuels Makrons. Pēcāk dievnamu  nodos Parīzes Dievmātes katedrāles darbiniekiem un koristiem, kas ar lūgšanām, dziesmām un dievkalpojumiem šajā ēkā atgriezīs dzīvību pēc tam, kad to 2019. gada 15. aprīlī izpostīja ugunsgrēks.

"Parīzes Dievmātes katedrāle nav ne lielākā, ne arī, iespējams, skaistākā pasaulē," ziņu aģentūrai AP sacīja priesteris Olivjē Ribado Dimā. "Taču tā ir nācijas dvēsele."

Patīkami satraukts ir arī galvenais dievnama kora diriģents Anrī Šalē. Viņš sacīja, ka, no vienas puses, vairāk nekā 850 gadu ilgajā katedrāles vēsturē tās slēgšana ir tikai mirklis un viņam vēl tikai nedaudz jāpaciešas. 

"Taču cilvēka mūžam šie pieci gadi ir ļoti ilgs laiks, un, diemžēl, šajos 850 gados tie pieci "izkrita" mums".

Lai arī teju tūlīt pēc ugunsgrēka tika saziedotas milzīgas summas baznīcas atjaunošanai, plānotos rekonstrukcijas darbus būtiski ietekmēja pārtraukums Covid-19 pandēmijas laikā.

Neskatoties uz to, katedrāles atjaunošanā panākts ievērojams progress. Milzīgās ozolkoka sijas, kas saliktas kopā, izmantojot galdniecības tehniku, kas pirmo reizi tika izmantota viduslaikos – tad, kad Parīzes Dievmātes katedrāle tika celta, ir jau paceltas, lai katedrāli tālāk varētu pārklāt ar jaunu jumtu.

Tikmēr sadegušā torņa smaile tagad no jauna pavērsta pret debesīm un gabaliņu pēc gabaliņa atjaunoti 600 tonnu sastatņu, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

Kad Francijas prezidents šo katedrāli apmeklēs, tās smailē tiks iegravēts arī atvaļināta franču ģenerāļa Žana Luī Žorželēna vārds. Tieši viņš pirms savas nāves šī gada augustā vadīja lielbudžeta restaurācijas darbus.

Laikā, kad 26. jūlijā Parīzē ieradīsies miljoniem olimpisko spēļu apmeklētāji, Parīzes dievmātes katedrāles torņa smaile un jumts, visticamāk, jau būs pabeigti.

Taču iekšpusē rosība turpināsies. Pēdējos atjaunošanas mēnešos notiks lielākā instrumenta Francijā – katedrāles ērģeļu 8000 stabuļu skaņošana. 

Lai arī liesmas tās tieši neskāra, pēc ugunsnelaimes ēŗģeles bija jāizjauc, jāiztīra no toksiskajiem svina putekļiem, kas tās piepildīja, degot jumta segumam, un jāsaliek no jauna.

Atjaunošanas darbi katedrālē turpināsies arī pēc tās atvēršanas tūristu apskatei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti