Rietumvalstis nosoda Lukašenko režīma lēmumu ierobežot dokumentu izsniegšanu trimdas baltkrieviem

ASV un Eiropas Savienība ir nosodījušas Baltkrievijas vadītāja Aleksandra Lukašenko rīkojumu pārtraukt pasu izsniegšanu savas valsts diplomātiskajās pārstāvniecībās ārvalstīs. Turpmāk baltkrievi varēs saņemt jaunu pasi tikai savā pēdējā oficiālajā dzīvesvietā Baltkrievijas teritorijā.

Rietumvalstis nosoda Lukašenko režīma lēmumu ierobežot dokumentu izsniegšanu trimdas baltkrieviem
00:00 / 02:33
Lejuplādēt

Ceturtdien stājās spēkā Lukašenko parakstītais rīkojums, kas paredz, ka turpmāk Baltkrievijas vēstniecības un konsulāti nevarēs izdot pilsoņiem jaunas pases vai pagarināt esošās. To varēs izdarīt tikai Baltkrievijā.

Neizsniegs arī citu dokumentu kopijas

Rīkojums arī nosaka, ka Baltkrievijas diplomātiskās pārstāvniecības vairs neizsniegs un neapstiprinās dzimšanas un laulības apliecību, kā arī augstākās izglītības diplomu kopijas – šie dokumenti ir nepieciešami ārzemēs, lai pretendētu uz tiesībām tur dzīvot, iegūt darbu un sūtīt bērnus izglītības iestādēs.

Ar šo rīkojumu Lukašenko var būtiski ierobežot dzīvi tūkstošiem Baltkrievijas pilsoņu, kuri ir pametuši dzimteni, baidoties no iespējamām režīma represijām.

Tā ir Lukašenko režīma stingrākā vēršanās pret ārvalstīs dzīvojošajiem baltkrieviem pēdējo gadu laikā. Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas komanda strādājot pie tā, lai ārvalstīs dzīvojošie baltkrievi varētu saņemt alternatīvus dokumentus.

Trimdā dzīvojošā Cihanouska paziņoja, ka šādi Lukašenko režīms atriebjas saviem oponentiem un izdara spiedienu uz valstīm, kurās viņi ir guvuši patvērumu. Politiķe arī aicināja tautiešus neatgriezties Baltkrievijā, lai saņemtu jaunus dokumentus, jo tādējādi viņi apdraud savu drošību.

Trimdas valdība varētu izsniegt alternatīvus dokumentus

Cihanouskas veidotā Baltkrievijas trimdas valdība izstrādā jaunas pases, kuras nākamā gada sākumā varētu saņemt ārvalstīs dzīvojošie baltkrievi.

Cihanouskas vecākais padomnieks Franaks Vjačorka atzina, ka jaunu Baltkrievijas pasu izsniegšana un to starptautiska atzīšana nav viegls uzdevums.

"Mēs nepretendējam uz to, ka šis dokuments iegūs valsts pases statusu, bet gan personu apliecinoša dokumenta statusu, lai tajā varētu ielīmēt vīzas un to varētu izmantot, lai saņemtu uzturēšanās atļaujas – to mēs varam panākt," Vjačorka sacīja intervijā raidsabiedrībai "Amerikas balss".

Cihanouska piektdien savos sociālajos tīklos paziņoja, ka Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Arnolds Abramavičs viņai ir apliecinājis, ka Lietuva arī turpmāk izsniegs uzturēšanās dokumentus baltkrieviem, kuru pasēm būs beidzies derīguma termiņš.

Lukašenko režīma atriebība opozīcijas atbalstītājiem

ASV Valsts departamenta pārstāvis Metjū Millers paziņoja, ka šāda Baltkrievijas režīma rīcība kaitēs tūkstošiem valsts pilsoņu, kuri dzīvo ārzemēs. Viņš arī norādīja, ka tas ir pierādījums Minskas cinismam, kārtējo reizi atsakoties izpildīt pamatpienākumus pret savu tautu.

ASV Valsts departaments uzskata, ka Lukašenko režīma lēmuma mērķis ir sarežģīt ārzemēs dzīvojošo Baltkrievijas pilsoņu dzīvi, kā arī atriebties tūkstošiem baltkrievu, kuri ir bijuši spiesti pamest dzimto valsti, bēgot no režīma represijām.

Valsts departaments lēš, ka jaunie noteikumi skar gandrīz visus baltkrievus, jo ģimenes nevarēs iegūt pilsonību un ceļošanas dokumentus saviem bērniem, turklāt ārzemēs dzīvojošajiem baltkrieviem būs gandrīz neiespējami saglabāt kontroli pār saviem īpašumiem Baltkrievijā.

Savukārt Eiropas Savienības pārstāvis Peters Stano paziņoja, ka Lukašenko režīms "pilnībā ignorē baltkrievu pamattiesības".

Stano piebilda, ka šādi režīms cenšas piespiest emigrantus atgriezties Baltkrievijā, kur viņus, iespējams, gaida represijas.

Pirms turpmāku lēmumu pieņemšanas ES ir jāsaprot, kādas praktiskas sekas Minskas lēmums radīs Eiropā dzīvojošajiem Baltkrievijas pilsoņiem, norādīja Stano.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti