Lielos plūdus Krievijā veicinājušas gan klimata pārmaiņas, gan nolaidība

Krievijā notikusī dabas katastrofa ir labs piemērs tam, ko var izraisīt ne tikai klimata pārmaiņas, bet arī nolaidība. Viss sākās aizvadītajā nedēļā, kad lietavu un pavasara palu rezultātā pacēlās ūdens līmenis Urālas upē. Iepriekš palu dēļ applūda lielas platības vairākos Krievijas vidienes apgabalos. Tas savukārt saistīts ar meteoroloģiskā pavasara iestāšanos divas nedēļas ātrāk, nekā ierasts.

Piektdien lietavu rezultātā Orenburgas apgabalā sabruka aizsargdambis un sāka applūst lielas platības Urālas upes baseinā. Evakuēti tūkstošiem cilvēku, un applūdusi liela daļa Orskas pilsētas. Bīstami augsts ūdens līmenis sasniegts netālu esošajā Orenburgā.

Iedzīvotāji vilcinās pamest savas mājas, baidoties no marodieriem

Pieaugošo ūdens līmeni neizturēja pirms 11 gadiem izbūvētais aizsargdambis Orskas tuvumā. Sestdien tika pārrauts vēl viens aizsargdambis divās vietās. Savukārt pirmdien ziņots par vēl viena aizsargdambja pārrāvumu Ļesotorgovijas ciema tuvumā.

Cilvēku evakuācija no plūdu skartajām vietām sākās jau piektdien, un tā turpinājās arī nedēļas nogalē. Tiek ziņots par vismaz 4500 evakuēto. Savukārt jaunākā informācija liecina, ka visā Orenburgas apgabalā ir applūdušas vairāk nekā 10 000 dzīvojamo māju.

Daudzi iedzīvotāji ir nolēmuši palikt savās dzīvesvietās. Daļa gaida glābēju palīdzību, citi atsakās pamest savas mājas. Viens iemesls ir marodieru uzdarbošanās.

Ārkārtas situācija arī Kazahstānā

"Situācija ir briesmīga. Pati es vēl neesmu nonākusi plūdu zonā, bet domāju, ka drīz ūdens sasniegs arī mani. Ir paziņas, kuras ir cietušas. Viņu mājas vecpilsētā jau pilnībā ir zem ūdens," par situāciju Orskā telekanālam "Belsat" pastāstīja vietējā iedzīvotāja Svetlana Platonova.

"Dzeramā ūdens veikalos gandrīz nekur nav. To ļoti ātri izpērk, tā trūkst it visur. Mājās krānos ūdens tek, bet tas var būt tad auksts, tad karsts. Un tas nav derīgs lietošanai."

Applūdusi kapsēta Orskas pilsētā Krievijā
Applūdusi kapsēta Orskas pilsētā Krievijā

Orskas mērs Vasīlijs Kozupica pirmdien pēcpusdienā pavēstījis, ka no krastiem ir izgājusi vēl viena upe – Jelšanka. Tiesa, vēl dienas vidū ziņots, ka Urālas upes līmenis Orskas tuvumā krīt.

Ūdens līmenis Orenburgā pieaug, šobrīd tas ir sasniedzis 8,7 metru augstumu. Pilsētas mērs Sergejs Salmins brīdinājis, ka ūdens līmenis turpina pieaugt un šī ir bezprecedenta situācija. Krievijas Hidrometeoroloģijas aģentūra lēš, ka trešdien varētu tikt sasniegts maksimālais ūdens līmenis.

Tikmēr ziņas par plūdiem pienāk arī no Kazahstānas, kur Kazahstānas ziemeļos, tāpat kā Krievijas Orenburgas apgabalā, ir izsludināta ārkārtas situācija.

Kopumā septiņos Kazahstānas apgabalos ir applūdušas vairāk nekā 3000 māju, glābēji evakuējuši 76 000 cilvēku, to vidū ap 30 000 bērnu.

Dambis neizturēja ūdens apjomu

Krievijā tiek spriests, ka viens no dabas katastrofas iemesliem bijusi arī nolaidība, jo aizsargdambis bija uzbūvēts nekvalitatīvi. Krievijas Izmeklēšanas komisija ir uzsākusi izmeklēšanu par noteikumu pārkāpumu būvdarbu laikā un nolaidību.

Jūras ģeologs Konstantīns Rankss intervijā kanālam "Current Time", komentējot plūdu cēloni, atzīmēja, ka plūdi šajā reģionā ir dabiska parādība. Tiesa, viņš sliecas piekrist versijai, ka nelaimes apmēros vainojama ir aizsargdambja konstrukcija.

"Uzcēla kādu dambi. [..] Krievijas Izmeklēšanas komisija jau uzsākusi lietu un aktualizējusi jautājumu, kas tas bija par dambi – ārēji pietiekami vārga būve. Pilnīgi iespējams, kaut kā uzcelts, vienkārši neizturēja tādu ūdens apjomu."

Ģeologs pieļāva, ka ir vietas, kur pašvaldībām izdevās nodrošināt kvalitatīvu aizsargdambju būvniecību, tāpēc līdzīgos gadījumos izdevās izvairīties no cilvēku upuriem.

Vienlaikus Rankss prognozējis, ka plūdi Kazahstānā pilnīgi noteikti būs. Tomēr viņš arī izteica pesimistisku prognozi, ka Orskā pēc divarpus mēnešiem būs novērojams sausums.

Prognozēts, ka ūdens no applūdušajām vietām sāks atkāpties ne ātrāk kā tuvākās pusotras vai divu nedēļu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti