Taivānas prezidente uzņem ASV Kongresa delegāciju, bet Ķīna uzsāk militārās mācības Taivānas tuvumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Taivāna sadarbosies ar ASV un citām pasaules demokrātijām, lai pretotos Ķīnas "autoritārisma ekspansijai", sestdien, 8. aprīlī, paziņoja Taivānas prezidente Cai Inveņa, kura tikās ar ASV Kongresa delegāciju. Tikmēr Ķīna Taivānas tuvumā ir uzsākusi militārās mācības, palielinot spriedzi reģionā. Pekina neslēpj, ka šo manevru mērķis ir brīdināt Taivānu, ko Ķīna uzskata par savu teritoriju.

Taivānas prezidente uzņem ASV Kongresa delegāciju, bet Ķīna uzsāk militārās mācības Taivānas tuvumā
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

Taivānas prezidente Cai Inveņa tikai vakar atgriezās no ārvalstu vizītes, kuras laikā viņa divreiz viesojās arī ASV un tikās ar Kongresa Pārstāvju palātas spīkeru Kevinu Makartiju, izsaucot Ķīnas sašutumu. Bet jau šodien Cai Inveņa Taivānas galvaspilsētā Taibejā uzņēma Kongresa Pārstāvju palātas Ārlietu komitejas locekļu delegāciju, kuru vada komitejas priekšsēdētājs republikānis Maikls Makols.

Uzrunājot augstos viesus, Cai Inveņa uzsvēra demokrātisko valstu sadarbības nozīmību.

"Pēdējos gados mēs esam saskārušies ar nepārtrauktu autoritārisma ekspansiju. Vēlreiz vēlos uzsvērt, ka Taivānas iedzīvotāji mīl demokrātiju, tiecas pēc miera un vēlas pildīt savus pienākumus starptautiskajā sabiedrībā. Demokrātisko valstu sadarbība ir kļuvusi vēl svarīgāka. Mēs turpināsim sadarboties ar ASV un citām līdzīgi domājošām valstīm, lai kopīgi aizstāvētu brīvības un demokrātijas vērtības," sacīja Cai Inveņa. "Taivānas un ASV attiecībās ir sperti nozīmīgi soļi, pateicoties tam, cik lielu nozīmi jūs piešķirat Taivānai, un pateicoties atbalstam, ko saņemam no ASV Kongresa. Nākotnē ceru uz vēl ciešāku sadarbību starp mūsu valstīm."

Taivāna pēdējos gados saskaras ar pieaugošu Ķīnas agresivitāti. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins ir paziņojis, ka Pekina vēlas atjaunot kontroli pār salu un ir gatava izmantot arī militārus līdzekļus šī mērķa īstenošanai.

Ķīna to apliecināja arī šodien, uzsākot trīs dienu ilgas militāras mācības Taivānas tuvumā. Manevros piedalās karakuģi un lidmašīnas, mācību laikā notiks arī šaušanas treniņi ar kaujas munīciju. Ķīnas propagandas mediji paziņojuši, ka militāro mācību mērķis ir izspēlēt Taivānas aplenkšanu.

Taivānas Aizsardzības ministrija Ķīnas militāros manevrus nodēvēja par neracionālu rīcību, kas vairojot spriedzi Taivānas šaurumā.

Kongresa Pārstāvju palātas Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Makols pēc ierašanās Taibejā paziņoja, ka ASV vajadzētu piegādāt Taivānai vēl vairāk modernu ieroču, lai atturētu Ķīnu no iespējamā uzbrukuma. Viņš arī neizslēdza iespēju, ka nepieciešamības gadījumā ASV apsvērtu iespēju nosūtīt savu karaspēku uz Taivānu.

"Ja komunistiskā Ķīna iebruktu Taivānā, tas noteikti būtu apspriežams Kongresā un ar ASV iedzīvotājiem. Vai viņi ir gatavi to darīt? Vai Taivāna ir tā vērta? Es varu nosaukt daudzus iemeslus, kāpēc tas būtu jādara," Makols sacīja intervijā telekanālam "Fox News".

ASV oficiāli nav atzinusi Taivānu, lai nepārkāptu tā dēvēto "vienas Ķīnas" politiku, taču faktiski Vašingtonai ir ciešas attiecības ar nelielo salu. Marta sākumā ASV Valsts departaments apstiprināja 619 miljonu dolāru vērtu darījumu par bruņojuma piegādi Taivānai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti