Erdogans vizītē Atēnās sola «jaunu ēru» Turcijas attiecībās ar Grieķiju

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ceturtdien ieradies vizītē Grieķijā un solījis atklāt "jaunu ēru" abu valstu attiecībās. Neskatoties uz to, ka attiecības starp abām valstīm dažādu dziļu domstarpību dēļ ir nokaitētas, gan Atēnas, gan Ankara vēlas meklēt saskarsmes punktus, lai  abas senās sāncenses varētu atjaunot normālu dialogu.

Grieķijas un Turcijas attiecību uzlabošanās varētu palīdzēt Turcijai uzlabot attiecības ar Eiropas Savienību un citiem Rietumu sabiedrotajiem.

Erdogans vizītē Atēnās sola «jaunu ēru» Turcijas attiecībās ar Grieķiju
00:00 / 03:34
Lejuplādēt

Pēdējā laikā attiecības ir uzlabojušās

Ilgstošie strīdi starp Grieķiju un Turciju pēdējos 50 gados trīs reizes ir noveduši abas valstis līdz kara slieksnim. Pēdējais uzliesmojums notika 2020. gadā, kad abu valstu karaflotes kuģi Vidusjūras austrumos veica savstarpējus sekošanas manevrus.

Spriedzi izraisīja domstarpības par jūras robežām un resursu izpētes tiesībām Egejas jūrā un Vidusjūras austrumos.

Attiecībām pasliktinoties, Turcijas prezidents Erdogans vēl pagājušajā gadā paziņoja, ka vairs nav ieinteresēts tikties ar Grieķijas premjeru Kirjaku Micotaki.

Tomēr abu pušu attiecības ir uzlabojušās kopš februāra, kad Grieķija nosūtīja glābējus un palīdzību uz Turciju pēc zemestrīces, kurā gāja bojā vismaz 50 000 cilvēku.

Turcijas līderis ceturtdien ieradies vizītē Atēnās, un tas liecina par tālākiem centieniem uzlabot attiecības. Tiesa, šie centieni joprojām ir tikai sākuma stadijā.

Pagaidām nav būtiska progresa

"Pirmkārt, mums jāsaprot, ka starp Grieķiju un Turciju pašlaik nav dialoga. Drīzāk tiek īstenoti centieni konsolidēt deeskalāciju, pārvērst to normalizācijā un izcelt problēmas, par kurām abas puses var vienoties," spriež starptautisko attiecību pētnieks Konstantīns Filis.

"Kad būsim tikuši galā ar šo, tiks radīts labāks klimats, kas var novest pie dialoga labākos apstākļos. Ir ceļakarte, bet dialoga starp abām pusēm pašlaik nav.

Neskaitot to, ka šodien līderi pēdējo piecu mēnešu laikā tiekas trešo reizi, nav nekāda cita būtiska progresa jautājumos starp Grieķiju un Turciju."

Turcijas līderi vizītē pavada arī vairāki ministri, kas tiekas ar Grieķijas kolēģiem un parakstīs vairākas sadarbības vienošanās. Piemēram, viens no līgumiem attiecas uz migrāciju un paredz izveidot komunikācijas kanālus starp abu valstu krasta apsardzes dienestiem.

Erdoganu pavadošo diplomātu svīta ar Grieķijas kolēģiem risina arī ilgstošo problēmu par Grieķijas un Turcijas teritoriālajiem strīdiem Egejas jūrā.

Tāpat paredzams, ka Grieķija piedāvās ieviest brīvdienu vīzas turkiem, kas apmeklē Grieķijas salas, un Grieķija atbalsta Ankaras lūgumu atvieglot ceļošanas ierobežojumus Turcijas pilsoņiem Eiropas Savienībā.

Turcija vēlas attīstīt tirdzniecības sakarus

Gaidāms, ka tiks panākta vienošanās arī par tirdzniecības un transporta jautājumiem un par strīdu risināšanu, izmantojot divpusējus kontaktus. Taču kopumā nekādu lielu izrāvienu šī vizīte nesolot, norāda grieķu laikraksta "Kathimerini" galvenais redaktors Atanasijs Elis.

"Es nedomāju, ka redzēsim kādu izrāvienu. Ir iedrošinoši signāli, ka pašlaik nav konfliktu un no Ankaras nenāk nekādi draudi. Bet izrāviena nebūs, un šī vizīte varētu būt turpinājums mierīgajam periodam attiecībās. Bet jābūt piesardzīgiem, jo būtu priekšlaicīgi svinēt saspīlējuma beigas."

Erdogans vizītes laikā jau ticies ar Grieķijas premjerministru un arī Grieķijas prezidenti Katerīni Sakeralopulu. Amatpersonas pārrunājušas tirdzniecības un reģionālos jautājumus, kā arī sasāpējušo migrācijas jautājumu. Tāpat, iespējams, pārrunāta arī situācija Izraēlā, – abām pusēm ir atšķirīga nostāja.

Pēc tikšanās ar Grieķijas prezidenti un premjeru Erdogans sacīja, ka viņa mērķis ir gandrīz dubultot divpusējās tirdzniecības apjomu līdz 9,3 miljardiem eiro.

Viņš pauda pārliecību, ka abu valstu pūliņi novedīs pie jauna laikmeta Turcijas un Grieķijas attiecībās, piebilstot, ka pusēm jābūt optimistiskām un nav nevienas problēmas, kuru nebūtu iespējams atrisināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti