Krievijā pirmajam žurnālistam piespriež cietumsodu par «viltus ziņām»

Krievijas tiesa piespriedusi Hakasijas laikraksta "Novij Fokus" galvenajam redaktoram Mihailam Afanasjevam piecarpus gadu cietumsodu par Krievijas armijas "diskreditāciju".

Afanasjevs kļuvis par pirmo žurnālistu, kas Krievijā notiesāts par tā dēvēto viltus ziņu izplatīšanu par karu Ukrainā. Turklāt Abakanas tiesa atzinusi, ka viņš to darījis, "izmantojot dienesta stāvokli".

Prokuratūra pieprasīja žurnālistam, kurš savu vainu noliedza, piespriest sešu gadu cietumsodu.

Tiesa arī noteikusi Afanasjevam aizliegumu divarpus gadus nodarboties ar mediju rediģēšanu un izdevējdarbību.

Viņam tika inkriminēts "Novij Fokus" tīmekļa vietnē publicēts raksts par Hakasijas policijas īpašo uzdevumu vienības (OMON) kaujinieku atteikšanos piedalīties karā pret Ukrainu, kas tika pamatota ar slikto apgādi un nepārdomātajiem komandieru lēmumiem.

Afanasjevs tika aizturēts pagājušā gada 13. aprīlī, deviņas dienas pēc raksta parādīšanās, un kopš tā laika atradās apcietinājumā.

Afanasjevs divkārt saņēmis Saharova balvu par drosmīgu žurnālistiku, kā arī kļuvis par pirmo ārvalstnieku, kas saņēmis Zviedrijas Publicistu kluba prēmiju.

Mediju tiesību aizstāvības centra vadītāja Gaļina Arapova norādījusi, ka Afanasjeva tiesāšanas mērķis ir apklusināt pēdējo neatkarīgo Hakasijas izdevumu.

Krievijas varas iestāžu likvidētā cilvēktiesību organizācija "Memoriāls" atzinusi Afanasjevu par politieslodzīto.

Jau neilgi pēc atkārtotā iebrukuma Ukrainā Krievijā stājās spēkā kriminālkodeksa grozījumi, kas paredz līdz pat 15 gadiem ilgu cietumsodu par "viltus ziņu" izplatīšanu un armijas "diskreditāciju".

Krievijas varas iestādes par viltus ziņām pasludinājušas jebkuru informāciju, kas atklāj Ukrainā pastrādātos kara noziegumus, civiliedzīvotāju slepkavošanu, krievu ciestos zaudējumus un ukraiņu tautas pretestību iebrucējiem.

Krievijā pat aizliegts pret Ukrainu uzsākto karu saukt par karu vai iebrukumu, vai jebkurā citā piemērotā vārdā. Visi mediji ir spiesti lietot Kremļa uzspiesto eifēmismu – "specoperācija".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti