Ziemassvētku laikā Eiropas Savienībā pieauguši teroristu uzbrukumu draudi

Izraēlas karš ar teroristu grupējumu "Hamās" atsaucas uz drošības situāciju Eiropā. Pastāv augsts risks, ka Ziemassvētku laikā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs varētu notikt teroristu uzbrukumi, brīdinājusi Eiropas Komisija (EK). Atsevišķās valstīs ir paaugstināts terorisma draudu līmenis un policija pastiprina klātbūtni vietās, kur apgrozās daudz cilvēku, piemēram, tradicionālajos Ziemassvētku tirdziņos. 

Eiropols uzskata, ka terorisma draudu līmenis ir augsts un to apliecina arī vairāki nāvējoši uzbrukumi, kas notikuši kopš 7. oktobra, kad "Hamās" sarīkoja asiņaino iebrukumu Izraēlā, bet Izraēla atbildēja ar militārajām operācijām Gazas joslā.

Pēdējais no tiem notika nedēļas nogalē Parīzē, kur pie Eifeļa torņa nāvējoši sadūra vācu tūristu, bet ievainoja vēl divus cilvēkus. Policija aizturēja uzbrucēju, kurš jau agrāk bija nonācis drošības iestāžu redzeslokā, jo internetā pauda uzticību teroristu grupējumam "Islāma valsts".

ES iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone otrdien paziņoja, ka tuvākajās nedēļās, kad Eiropā gatavosies Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām, būtiski pieaugs teroristu uzbrukumu risks.

 "Ņemot vērā Izraēlas un "Hamās" karu un tā izraisīto polarizāciju mūsu sabiedrībā, kā arī tuvojošos svētkus, Eiropas Savienībā pastāv liels teroristu uzbrukumu risks. Mēs to nesen redzējām Parīzē, diemžēl mēs to esam redzējuši arī agrāk," sacīja Jūhansone, piebilstot, ka bloka dalībvalstīm no ES Iekšējās drošības fonda sniegs palīdzību dalībvalstīm risku samazināšanā. "Mēs piešķirsim papildu 30 miljonus eiro, lai aizsargātu, piemēram, dievnamus."

Jūhansone paskaidroja, ka viņa pati ir izdarījusi secinājumus par šādiem draudiem, ņemot vērā to, ka vairākās ES dalībvalstīs ir pastiprināti drošības pasākumi bažās par iespējamiem uzbrukumiem, ir pieaudzis ziņojumu skaits par antisemītiskiem incidentiem, kā arī ir palielinājusies naida runas un ekstrēmisma propagandas izplatība internetā. 

Komisāre arī aicināja ES dalībvalstis īstenot EK ierosinātos pasākumus, lai apkarotu naida runu internetā un ierobežotu finanšu resursus, ko izmanto ekstrēmistu grupas.

Eksperti ir pārliecināti, ka pašlaik karš Tuvajos Austrumos ir galvenais iemesls terorisma draudu pieaugumam Eiropā, ko varot secināt arī pēc pēdējiem uzbrukumiem.

"Šie uzbrukumi parasti ir saistīti ar notikumiem Gazas joslā, tāpēc tas ir ļoti satraucoši. Mēs redzam, ka tas izraisa patiešām spēcīgas emocijas Eiropas iedzīvotājos, un es nedomāju, ka tās tik drīz norims. Tāpēc ir būtiski, ka arī Eiropas Savienība strādā pie šī konflikta risinājuma. Jo ilgāk šis konflikts turpinās, jo vairāk mēs redzam, ka Eiropas iedzīvotāji tiek polarizēti un sašķelti negatīvā nozīmē," uzskata Bruno Letē, kurš ir vecākais līdzstrādniekas Vācijas Māršala fondā.

Pagājušajā nedēļā Vācijas policija arestēja divus pusaudžus par nodomu sarīkot uzbrukumu Ziemassvētku tirdziņam Leverkūzenes pilsētā Ziemeļreinas–Vestfālenes federālajā zemē. 

Viņi plānoja izmantot benzīnu, lai uzspridzinātu nelielu kravas automašīnu un nogalinātu tirdziņa apmeklētājus. Pēc uzbrukuma abi aizdomās turamie gatavojās pamest Vāciju un doties uz Afganistānu, lai pievienotos "Islāma valsts" teroristiem.

Vācijas Konstitūcijas aizsardzības birojs pagājušajā nedēļā paziņoja, ka pašlaik valstī terorisma draudi ir augstākie vairāku gadu laikā un vislielākās bažas radot tā dēvētie vientuļie vilki, kuri var darboties bez pazīstamu teroristisko grupējumu palīdzības, tāpēc viņus ir grūtāk atklāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti