ASV un Kanādā ar latviešu amatnieku tirdziņiem ievada adventes laiku

Aizvadītajā nedēļas nogalē otrpus okeānam – Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un Kanādā – notika vairāki tur mītošo latviešu kopienu organizēti Ziemassvētku tirdziņi.

"Brīvo Latvju biedrība Filadelfijā" adventi sagaidīja, jau četrdesmit piekto gadu vienuviet pulcējot 22 amatniekus un viņu palīgus, kas bija sarūpējuši dažādus labumus – kā ēdamus, tā arī zem svētku eglītes liekamus – teju 500 tirdziņa apmeklētājiem.

"Cilvēki nāk ne tikai iepirkties, bet arī pakavēties biedrības telpās dažas stundas, lai satiktos ar draugiem un paziņām. Ziemassvētku tirdziņā ir arī iespēja nobaudīt tradicionālas latviešu pusdienas – tādas, ko reiz gatavoja mamma un vecmāmiņa," stāstīja biedrības pārstāve Silvija Mežgailis.

Sanākušie varēja mieloties ar pīragiem, piparkūkām, saldskābmaizi un rudzu maizi, našķoties ar medus torti un ābolmaizi, grauzdiņiem un citiem kārumiem, baudīt svētku dzērienus un sagādāt dāvanas saviem mīļajiem. Bērni piedalījās radošajās darbnīcās – paši meistarojot kā svētku apsveikumus, tā mazas, sirsnīgas veltes.

Ziemassvētku tirdziņa radošā darbnīca
Ziemassvētku tirdziņa radošā darbnīca

Silvija Mežgailis arī pauda, ka pēdējo gadu laikā šī tirdziņa popularitāte ir krietni augusi. Tas pulcē ne tikai latviešus no Filadelfijas apkārtnes, bet arī tālākām pilsētām.

Tirdziņa izskaņā norisinājās lielā Ziemassvētku dāvanu izloze un saviesīgs vakars, kurā muzicēja "Alversona brāļi".

"Ziemassvētku tirdziņš turpinās, pateicoties aptuveni 30 ļoti enerģisku, strādīgu cilvēku pūlēm. Pēdējo 10 gadu laikā organizācijas komiteju vadījušas Rita Ramane, Jolanta Mockus, Laura Brozovska un Andrea Čakars. Šis ir lielākais biedrības līdzekļu vākšanas pasākums "Brīvo Latvju biedrībai Filadelfijā"," uzsvēra tās pārstāve.

Uz gadskārtējo Ziemassvētku tirdziņu aizvadītajās brīvdienās tautieši pulcējās arī pretējā ASV pusē – Losandželosā. Tur Dienvidkalifornijas latviešu biedrība bija sarīkojusi andeli Latviešu sabiedriskajā centrā.

Apskatīt un iegādāties varēja dažādus latviešu amatnieku darbus – siltus adījumus un tekstilizstrādājumus, arī rotaslietas un ar lielu rūpību veidotus māla traukus, kā arī grāmatas.

Arī šeit galdā cēla latviešu gardumus – pašceptu maizi, piparkūkas, dzērvenes cukurā un citus našķus no Latvijas. Savukārt apmeklētājus priecēja Losandželosas latviešu skolas bērni, kuri dziedāja Ziemassvētku dziesmas un skaitīja svētku pantiņus.

Pa kreisi - Ziemassvētku tirdziņš. Pa labi (no kreisās) arhibīskape Lauma Zušēvica, draudzes mācītāj...
Pa kreisi - Ziemassvētku tirdziņš. Pa labi (no kreisās) arhibīskape Lauma Zušēvica, draudzes mācītājs Ģirts Grietiņš un draudzes padomes priekšnieka vietniece Anda Kuksis-Kalviņš.

Tikmēr Kanādā latvieši vienuviet pulcējās dienvidaustrumu pilsētā Toronto, kur Sv.Jāņa evaņģēliski luteriskās latviešu Toronto draudzes rīkotais svētku tirdziņš notika teju vienlaikus ar draudzes 75. dzimšanas dienas svinībām.

Pasākuma apmeklētāji un sveicēji tika lutināti ar rupjmaizi un skābmaizi, mājās ceptām piparkūkām, arī pelēkajiem zirnīšiem ar mērci.

Sanākušie gan mielojās, gan arī iepirka mājražotāju darinātas preces, kā arī vienkārši labi pavadīja laiku ar pārējiem apmeklētājiem.

Bet draudzi sveikt bija ieradušies arhibīskape Lauma Zušēvica un Hamiltonas Kristus draudzes prāvests Dāvis Kaņeps. Viņus ciemos uzņēma Toronto draudzes mācītājs Ģirts Grietiņš un draudzes padomes priekšnieka vietniece Anda Kuksis-Kalviņš, kura kopā ar palīgiem arī aktīvi organizējusi svētku tirdziņu.

"Projektu Diasporas notikumu un cilvēkstāstu multimediāla atspoguļošana līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild Latviesi.com".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti