Slovākijas pilsoņi izvēlas prezidentu un valsts turpmāko ārpolitisko kursu

Eiropas Savienības un NATO dalībvalstī Slovākijā sestdien, 6. aprīlī, notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kas lielā mērā var noteikt valsts turpmāko ārpolitisko kursu. Tajā sacenšas bijušais premjerministrs Peters Pelegrīni un bijušais ārlietu ministrs Ivans Korčoks. Pelegrīni neatbalsta militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai karā pret Krieviju, turpretī Korčoks iestājas par lielāku atbalstu Ukrainai un stingrākām sankcijām pret Krieviju. Sagaidāms, ka vēlēšanu uzvarētāju izšķirs ar nelielu balsu pārsvaru.  

ĪSUMĀ:

  • Vēlēšanu otrajā kārtā – premjera sabiedrotais Pelegrīni un karjeras diplomāts Korčoks.
  • Pelegrīni nostāja: nepiešķirt Ukrainai bruņojumu un atteikties no okupētajām teritorijām.
  • Korčoks atbalsta eiroatlantisku ārpolitisko kursu, aicina palīdzēt Ukrainai uzvarēt karā.
  • Aptaujas: Pelegrīni atbalsta 51%, Korčoku – 49%.
  • Pašreizēja prezidente nekandidē, aicina pilsoņus nepalikt malā un doties balsot.
  • Politologi: Vēlēšanu iznākumu izšķirs otrajā kārtā neiekļuvušā promaskaviskā Harabina atbalstītāji.

 

Slovākijas pilsoņi izvēlas prezidentu un valsts turpmāko ārpolitisko kursu
00:00 / 03:20
Lejuplādēt


Pelegrīni pret Korčoku: uzvarētāju izšķirs ar nelielu balsu pārsvaru

Pirms divām nedēļām notikušajā Slovākijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā neviens no kandidātiem nesaņēma vismaz 50% balsu, tāpēc sestdien notiek otrā kārta. Korčoks toreiz saņēma 42 % balsu, bet Pelegrīni – 37 % balsu.

Pēdējās vēlētāju aptaujās 51% respondentu atbildēja, ka balsos par Peteru Pelegrīni, bet 49% – par Ivanu Korčoku.

48 gadus vecais Pelegrīni pašlaik ieņem Slovākijas parlamenta priekšsēdētāja amatu, bet laikā no 2018. līdz 2020. gadam viņš bija premjerministrs. Pelegrīni ir tuvs sabiedrotais Slovākijas premjeram Robertam Fico.

Tāpat kā Fico, arī Pelegrīni uzskata, ka karš kaimiņvalstī Ukrainā būtu jāizbeidz diplomātiskā ceļā, Kijivai atsakoties no teritorijām, ko ir sagrābusi Krievija. Tāpēc Pelegrīni atbalsta Fico nostāju nepiešķirt Ukrainai bruņojumu.

60 gadus vecais Korčoks ir karjeras diplomāts, kurš savulaik bija Slovākijas vēstnieks Eiropas Savienībā un ASV, bet īsu laiku ieņēma arī ārlietu ministra posteni. Korčoks stingri atbalsta eiroatlantisku ārpolitisko kursu un uzstāj, ka Slovākijas nacionālajās interesēs ir sniegt jebkāda veida palīdzību Ukrainai, lai tā uzvarētu karā.

Pirms vēlēšanu otrās kārtas Pelegrīni regulāri ir apsaukājis Korčoku par "kara kurinātāju", kurš ievilks Slovākiju karā ar Krieviju

un nosūtīs karavīrus uz Ukrainu, lai gan Pelegrīni zina, ka valsts prezidentam nav šādu pilnvaru. Ar līdzīgiem paziņojumiem nāca klajā arī premjers Fico, kurš brīdināja, ka Korčoks uzcītīgi izpildīs visu, ko viņam liks Eiropas Savienība un ASV.

Pašreizēja prezidente aicina pilsoņus nepalikt malā

Slovākijas pašreizējā liberālā prezidente Zuzana Čaputova, kura izlēma nekandidēt uz otru piecu gadu pilnvaru termiņu, pirms vēlēšanu otrās kārtas aicināja valsts pilsoņus nepalikt malā un aktīvi balsot vēlēšanās.

"Priekšvēlēšanu kampaņā abi kandidāti apliecināja sevi un to, kādu politikas stilu viņi vēlas pārstāvēt. Vēlos jūs aicināt izmantot savas balsstiesības un izlemt, kurš jūs ir pārliecinājis vairāk," aicināja Čaputova.

"Nebalsot nozīmē ļaut citiem izlemt jūsu vietā; balsot nozīmē piedalīties Slovākijas nākotnes veidošanā. Nemeklēsim perfektu politiķi, jo mēs tādu neatradīsim. Neviens no mums nav perfekts. Izvēlieties to kandidātu, ar kuru jūs visvairāk spējat identificēties. To, kura viedoklis un vērtības sakrīt ar jūsējām. Izvērtēsim, ko viņi piedāvā, vai viņu vārdi un rīcība saskan, vai viņi uzvedas godīgi, cik lielā mērā viņi jūt nepieciešamību uzbrukt personīgā līmenī, kā viņi tiek galā ar savām emocijām. Jo tas, kā kandidāts vada savu kampaņu, noteiks to, kā viņš vēlāk īstenos savu mandātu," sacīja Čaputova.

Slovākijas iekšpolitikas vērotāji prognozēja, ka prezidenta vēlēšanu otrās kārtas iznākumu lielā mērā varētu izšķirt pilsoņi, kuri pirms divām nedēļām balsoja par promaskavisko un eiroskeptisko Štefanu Harabinu. Viņš ierindojās trešajā vietā ar gandrīz 12% balsu.

Politologi uzskata, ka vairākums no viņiem varētu atbalstīt Pelegrīni, tāpēc būs svarīgi, cik daudz Harabina atbalstītāju sestdien ieradīsies nobalsot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti