Eiroparlaments pēc Ždanokas skandāla stingrāk vērtēs prokrievisku deputātu aktivitātes

Eiropas Parlamentā (EP) Strasbūrā otrdien sākušās debates par skandālu ap iespējamo no Latvijas ievēlētās deputātes Tatjanas Ždanokas sadarbību ar Krievijas drošības dienestiem. Latvijas eiroparlamentārieši uzsver, ka turpmāk EP prokrieviski noskaņoto deputātu aktivitātes jāvērtē stingrāk.

"Apstiprinājums, ka Ždanoka ir Krievijas drošības dienestu aģente Latvijā nebija nekāds pārsteigums," atzina EP deputāte Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība").

"Daudz satraucošāks ir fakts, ka viņa nav vienīgā, kas Strasbūrā un Briselē, arī galvaspilsētās netraucēti īsteno Krievijas iejaukšanās politiku ar mērķi irdināt mūsu sabiedrības vienotību.

Krievijas ietekmes aģentu tīkls Eiropā ir plašs un toksisks," brīdina Kalniete.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola ir uzsākusi iekšējo izmeklēšanu par šo gadījumu. Viņa atzina, ka politiķu vidū valda satraukums, ka Krievija varētu mēģināt iejaukties Eiropas demokrātiskajās norisēs arī caur citiem politiķiem.

Eiropas Komisijas viceprezidents Margaritis Šins norādīja: "Tas ir ļoti satraucoši, šie nesenie apgalvojumi, ka parlamenta loceklis strādā Krievijas Federālā drošības dienesta uzdevumā. Mūsu pienākums ir izpētīt, kurš vēl ko darījis, un kādos apstākļos, lai spēlētu Maskavas spēli."

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete par gaidāmajām debatēm
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

"Tas, kas ir jādara, manuprāt, pirmkārt ir jāsakārto sistēma tā, lai vispār [nevarētu notikt] šo cilvēku rīkotie pasākumi šeit, Eiropas Parlamentā, kas klaji ir vērsti pret Eiropas vērtībām un arī pret tām pozīcijām, kas ir nobalsotas ar vairākumu Eiropas Parlamentā," sarunā ar Latvijas Radio pauda Kalniete.

"Lai nevarētu tikt uzaicināti Doneckas un Luhanskas pārstāvji, un tas viss notiek "uz urrā" ar sarkaniem karogiem, un daudzi citi pasākumi, kad viņi, slēpjoties ar kaut kādiem demokrātiskiem saukļiem – "antisemītisms", "cilvēktiesības" un tā tālāk –, tos rīko."

Eiroparlamenta deputāts Roberts Zīle par nepieciešamību veikt izmaiņas EP kārtības ruļļos
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Arī EP priekšsēdētājas vietnieks Roberts Zīle (Nacionālā apvienība) uzsvēra, ka plānotās diskusijas saistītas ne tikai ar Tatjanu Ždanoku.

"Nav jautājums par Ždanokas izmeklēšanu. To darīs Latvijas dienesti atbilstoši visiem likumiem," pauda Zīle. "Bet parlamentam ir jāizdara secinājumi, ka ir jāizmaina papildu nosacījumi, iespējams, kā "Katargeitas" gadījumā. Ir jāizdara kaut kādas izmaiņas [noteikumos].

Jo, ja deputātu un darbinieku vidū ir cilvēki, kas sadarbojas ar Krievijas dienestiem, tad tā nedrīkstētu būt. Tātad ir jānorāda, kādā veidā tas tiek uztverts un kas tiek mainīts.

Droši vien, [ir vajadzīga] ātrāka procedūra izdošanai izmeklēšanai, ja attiecīgie dalībvalsts dienesti vai prokuratūra to prasa."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti