ANO izmeklētāji: «Hamās» pērn uzbrukumā Izraēlai sistemātiski izmantoja seksuālu vardarbību

ANO izmeklētāji guvuši pierādījumus, ka teroristu grupējums "Hamās" izmantoja sistemātisku seksuālu vardarbību uzbrukumā Izraēlai pērnā gada oktobrī.

ANO izmeklētāji ir guvuši ticamus pierādījumus, ka teroristu grupējums "Hamās" pērn 7. oktobra iebrukuma laikā Izraēlā sistemātiski izmantoja seksuālu vardarbību pret sievietēm, paziņojusi ANO ģenerālsekretāra īpašā pārstāve jautājumos par seksuālo vardarbību konfliktos Pramila Patena.

Viņa kopā ar vēl deviņiem ekspertiem nesen vairākas nedēļas uzturējās Izraēlā, lai apkopotu un analizētu informāciju par "Hamās" teroristu pastrādātajām zvērībām. Patena sacīja, ka, pamatojoties uz iegūto informāciju, ir pamatots iemesls uzskatīt, ka 7. oktobra uzbrukumu laikā vairākās vietās Izraēlas teritorijā notika ar konfliktu saistīta seksuāla vardarbība, tostarp izvarošana un grupveida izvarošana. Viena no šīm vietām bija mūzikas festivāls "Nova", kas notika tuksnesī netālu no robežas ar Gazas joslu. Patena piebilda, ka

vairumā gadījumu izvarotās sievietes nogalināja.

Seksuālu vardarbību ir pieredzējuši arī cilvēki, kurus "Hamās" 7. oktobrī nolaupīja un aizveda uz Gazas joslu. Patenas komanda, balstoties uz atbrīvoto ķīlnieku liecībām, secināja, ka dažas sagūstītās sievietes un bērni ir piedzīvojuši seksuālu vardarbību, tostarp izvarošanu, un nežēlīgu, necilvēcīgu un pazemojošu izturēšanos.

Esot pamatots iemesls uzskatīt, ka šāda vardarbība var turpināties pret tiem, kas joprojām atrodas gūstā.

Tikmēr, neraugoties uz sarunām par pamieru, Izraēlas cīņa pret "Hamās" teroristu grupējumu Gazas joslā prasa aizvien jaunu civiliedzīvotāju dzīvības.

Iedzīvotāji iet bojā arī radikālo grupējumu gaisa triecienos pa Izraēlas teritoriju.

Palestīniešu ziņu aģentūra WAFA publiskojusi videomateriālu, kurā redzami sērojoši cilvēki, kas atvadās no nogalinātajiem Izraēlas triecienā pa Rafahas pilsētu Gazas dienvidu daļā.

Pilsētas varas iestādes un ANO Humānās palīdzības aģentūra arī vēstīja, ka kopš militārās kampaņas sākuma teritorijā nogalināti gandrīz 30,5 tūkstoši cilvēku, bet vairāk nekā 70 tūkstoši ievainoti.

Savukārt Izraēlas mediķi informēja, ka svētdien uz kādu lauku kopienu Libānas pierobežā izšauta prettanku raķete, un gājis bojā viens indiešu viesstrādnieks. Vēl septiņi cilvēki guvuši dažāda smaguma ievainojumus un nogādāti tuvējās pilsētas medicīnas iestādēs.

Sadursmes turpinās, neraugoties uz amatpersonu un diplomātu centieniem panākt pamiera noslēgšanu uz sešām nedēļām, ja "Hamās" piekristu atbrīvot neaizsargātākos ķīlniekus. Savukārt grupējuma pārstāvji uzstāja, ka pamieru varētu noslēgt tad, ja Izraēla no Gazas joslas izvestu savus militāros spēkus un katru dienu šajā teritorijā iebrauktu vismaz 400 līdz 500 kravas automašīnas ar humāno palīdzību – pārtiku, medikamentiem un degvielu.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 30 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti