Igaunijas Centra partijā šķelšanās, daļa deputātu aiziet pie sociāldemokrātiem

No Igaunijas parlamentā opozīcijā esošās Centra partijas frakcijas piektdien izstājušies gandrīz puse deputātu, kas ir neapmierināti ar partijas jaunā līdera Mihaila Kelvarta politiku.

Šie seši deputāti arī paziņojuši par izstāšanos no partijas. Četri no viņiem nekavējoties paziņojuši par pievienošanos Sociāldemokrātu partijai, kas pašlaik ir daļa no valdošās koalīcijas.

No Centra partijas un tās frakcijas aizgājuši partijas frakcijas vadītājs Tanels Kīks, kā arī deputāti Jāks Ābs, Estere Karuze, Andre Hanimegi, Enns Ēsmā un Kersti Sarapū.

No viņiem visilgāk – gandrīz 30 gadus – Centra partijas biedrs bijis Ābs, kurš vairākkārt ievēlēts parlamentā un ieņēmis dažādus ministru amatus. Arī Kīks ir bijis valdības ministrs.

Kīks, Ābs, Karuze un Hanimegi paziņojuši, ka gatavojas iestāties valdošajā koalīcijā esošajā Sociāldemokrātiskajā partijā.

Savukārt Ēsmā un Sarapū pagaidām neplāno pievienoties nevienai partijai.

Līdz ar to Centra partijas parlamenta frakcija samazinājusies līdz septiņiem deputātiem, padarot to par mazāko parlamentā.

Otrā mazākā ir opozīcijā esošās partijas "Tēvzeme" frakcija, kurā ir astoņi deputāti.

Igaunijas Centra partijā ir 12 828 biedri, bet Sociāldemokrātu partijā ir 4786 biedri, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Centra partija ilgus gadus bijusi vadošais spēks Igaunijas politikā, taču pagājušogad martā notikušās parlamenta vēlēšanas tai bija neveiksmīgas; iegūto mandātu skaits saruka no 26 uz 16, tādēļ nācās palikt opozīcijā.

Centra partija tradicionāli bijusi populāra Igaunijas krievvalodīgo vēlētāju vidū; tai bija izdevies pārvarēt etnisko dalījumu, kāds Latvijā vērojams starp "latviešu" un "krievu" partijām.

Tiesa gan, Igaunijā šī partija arī asi kritizēta par Krievijai draudzīgo nostāju, piemēram, tai ilgu laiku bija sadarbības līgums ar Vladimira Putina režīmu balstošo Kremļa partiju "Vienotā Krievija". Šis līgums tika lauzts tikai pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.

Pagājušā gada rudenī no Centra partijas priekšsēdētāja amata atkāpās tās ilggadējais līderis Jiri Ratass, kura vietā tika ievēlēts Tallinas mērs Kelvarts. Viņš ar nelielu pārsvaru apsteidza bijušo veselības ministru Kīku.

Pēc Kelvarta ievēlēšanas par Centra partijas priekšsēdētāju viņam tiek pārmesta partijas politikas pastiprināta orientēšana uz krievvalodīgo interesēm un tādu prokremlisku politiķu kā Eiropas Parlamenta deputātes Janas Tomas ietekmes pieaugums partijā. Tāpēc pēdējos mēnešos Centra partiju atstājuši daudzi biedri.

Iepriekš, paužot neapmierinātību ar Kelvarta politiku, Centra partiju un tās parlamenta frakciju pameta deputāti Jānuss Karilaids un Teniss Melders, kuri iestājās partijā "Tēvzeme", un Marija Jufereva-Skuratovska, kura pievienojās valdošajā koalīcijā ietilpstošajai Reformu partijai.

Visi trīs tagad ir pie frakcijām nepiederoši deputāti, jo šī parlamenta sasaukuma laikā viņi nedrīkst iestāties citā frakcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti