Ukrainas–Polijas robežu šķērso pirmie tukšie kravas auto kopš autopārvadātāju blokādes

Pirmdienas rītā Ukrainas un Polijas robežu šķērsojušas pirmās tukšās kravas automašīnas, abām valstīm vienojoties par pirmajiem soļiem Ukrainas tirdzniecību paralizējušās robežas blokādes deeskalācijā.

Polijā caur Dolhobičovas-Uhriņivas robežpunktu no Ukrainas iebrauca trīsdesmit tukšas kravas automašīnas. Tas notika vien neilgi pēc tam, kad robežpunkts tika atvērts kravas automašīnu satiksmei, pirmdien paziņoja Ukrainas robežsargi.

Robežpunkts, kas iepriekš apkalpoja tikai vieglās automašīnas un autobusus, tika atvērts tukšiem kravas auto, kas brauc no Ukrainas uz Poliju, un tas ir pirmais no vairākiem  pasākumiem, par kuriem abas puses ir vienojušās, lai atvieglotu blokādi, lietotnē "X" pavēstīja Ukrainas infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs.

"Šī kopīgā darba galīgais mērķis ir atvērt robežu, kas jau mēnesi ir bloķēta Polijas pusē un kurai ir būtiska ietekme uz abu valstu ekonomiku un Eiropas tirgu," teica Kubrakovs.

Aizvadītajā nedēļā augsta ranga Ukrainas amatpersona sacīja, ka, ja vien patreizējie protesti uz robežas ieilgs, tie varētu izmaksāt Kijivai 1% no IKP pieauguma, vēstīja ziņu aģentūra "Reuters".

Ukrainas vēstnieks Polijā Vasiļs Zvaričs valsts ziņu aģentūrai "Ukrinform" sacīja, ka Kijiva turpinās sarunas ar Polijas valdību un jau ir atradusi kopēju valodu un kompromisus.

Ukrainas Darba devēju federācija, kas ir liela uzņēmēju asociācija, lēsa, ka blokādes dēļ valsts līdz šim ir zaudējusi vairāk nekā 400 miljonus eiro.

Polijas autopārvadātāji apgalvo, ka viņu konkurenti no Ukrainas ir samazinājuši cenas, jo pēc Krievijas iebrukuma 2022. gada februārī tika atcelta ES iebraukšanas atļauju sistēma.

Ukraina eksporta un importa jomā lielā mērā paļaujas uz autotransportu caur Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti Poliju, jo īpaši kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma pirms gandrīz diviem gadiem.

KONTEKSTS:

Jau kopš 6. novembra turpinās poļu autopārvadātāju organizētā kravu transporta blokāde uz robežas ar Ukrainu, kā rezultātā izveidojušās milzīgas rindas abās pusēs robežai gan Ukrainas pusē, gan arī Polijā.

Polijas kravu pārvadātāji šādā veidā protestē pret, viņuprāt, negodīgo Ukrainas uzņēmumu konkurenci.  

Poļu uzņēmēji vēsta, ka kaimiņvalsts transporta uzņēmumiem ir daudz zemākas izmaksas, tai skaitā atalgojums. Diskriminējoša esot arī elektronisko rindu sistēma Ukrainā, jo poļu pārvadātājiem jāgaida daudz ilgāk, pat ja reiss notiek bez kravas. 

Protesta akcijai pievienojušies arī Slovākijas kravu pārvadātāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti