Panorāma

Rēzeknes domniekiem jauna taktika – atturēties

Panorāma

Panorāma

Orbāns arvien krasāk nostājas pret Ukrainas virzību uz ES

Orbāns arvien asāk iestājas pret Ukrainas virzību uz ES

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns izteicies pret Ukrainas iestāšos Eiropas Savienībā, paužot, ka tas neatbilst Ungārijas pašreizējām nacionālajām interesēm. Viņš tikko arī nācis klajā ar jauniem pārmetumiem Eiropas Komisijai, sakot, ka tās piedāvājums par sarunu sākšanu ar Ukrainu ir nepamatots un slikti sagatavots.

Briselē nākamnedēļ gaidāma Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderu tikšanās, kurā būs jālemj tieši par šo jautājumu – iestāšanās sarunu sākšanu ar Ukrainu.

Orbāns uzskata, ka šis jautājums nevar tikt skatīts jau nākamnedēļ paredzētajā samitā. Ungārijas premjers turpina uzstāt, ka vispirms 27 valstu līderiem būtu jāizdiskutē, kādu iespaidu uz Eiropas Savienību varētu atstāt tik lielas un salīdzinoši nabadzīgas valsts pievienošanās, un dēvē Eiropas Komisijas priekšlikumu par nepamatotu.

Eiropas Komisijas pārstāve Ana Pisonero noraida Ungārijas premjera kritiku.

"Mēs turpinām pieturēties pie mūsu priekšlikuma un mūsu rekomendācijām. Nē, mēs nedomājam, ka šis priekšlikums būtu nepamatots. Mēs uzskatām, ka Ukraina ir paveikusi iespaidīgu darbu gan ātruma, gan satura ziņā. Mūsu priekšsēdētāja to vairākkārt ir pasvītrojusi. Tagad dalībvalstīm ir jāpieņem lēmums, balstoties uz mūsu paplašināšanas pakotni."

Orbāns nav slēpis savu neapmierinātību ar ES palīdzību Ukrainai – gan finansiālo, gan militāro, gan iespējamo uzņemšanu ES.

Briselē cerēja, ka par spīti paustajai attieksmei, Orbāns galu galā tomēr piekritīs, bet tā vietā viņš ir pastiprinājis savus iebildumus. Tas var izgāzt gaidāmo ES samitu, kurā līderi vēlējās dot zaļo gaismu pievienošanās sarunām.

Orbāns apsūdz EK prezidenti Ursulu fon der Leienu vēlmē "iegrūst mums rīklē Ukrainas pievienošanos ES, nevērtējot sekas Eiropas nodokļu maksātājiem un lauksaimniekiem".

Ungārijā sākta pat reklāmas kampaņa pret fon der Leienu un amerikāņu miljardieri Sorosu, kuru Orbāns ierasti vaino daudzās nelaimēs.

Ungārijas premjera Viktora Orbāna valdība pilsētu ielās izvietojusi plakātus ar Eiropas Komisijas pr...
Ungārijas premjera Viktora Orbāna valdība pilsētu ielās izvietojusi plakātus ar Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas un miljardiera Džordža Sorosa dēla Aleksandra attēliem. Lozungs aicina "Nedancosim pēc viņu stabules!"

Ja agrāk pret Ukrainas ciešākām saitēm ar ES iebilda Rietumeiropa, pašlaik vairāk kritisku balsu izskan Austrumeiropā un Centrāleiropā.

"Orbāns vēlas iznīcināt atlikušo uzticēšanos Eiropas Savienībai. Domāju, ka Orbāns būtu priecīgs redzēt eiroskeptiskāku sabiedrisko domu, jo viņš varētu draudēt Eiropas Savienībai ar Ungārijas izstāšanos, pat ja viņš šobrīd to neplāno darīt," spriež domnīcas "Political Capital" direktors Pīters Kreko.

Izdevums "Politico" raksta, ka agrāk Orbāna iebildumi pret Ukrainas dalību tika uztverti kā politisks teātris, kas paredzēts, lai piespiestu EK atbrīvot Ungārijai līdzekļus, kas ir bloķēti korupcijas un likuma varas pārkāpumu dēļ.

Taču, ņemot vērā Orbāna pēdējo eskalāciju, ir grūti iedomāties, ka viņš varētu atkāpties no sava viedokļa un "nokāpt no koka".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti