Krievijā ierobežos abortus un stingrāk kontrolēs avārijas kontracepciju

Krievijā plāno ierobežot abortu pieejamību, lai tā risinātu valstī ieilgušo demogrāfisko krīzi. Valstī tiks ieviesti dažādi atbalsta pasākumi grūtniecēm, savukārt medicīnas darbiniekiem būs pienākums sievietes no aborta atrunāt.

Varasiestādes arī ierobežos grūtniecības pārtraukšanai paredzēto medikamentu tirdzniecību. Aptiekām no 2024. gada septembra būs jāreģistrē šādu medikamentu pārdošana īpašās datubāzēs.

Tāpat Krievija plāno palielināt spiedienu uz privātajām klīnikām, lai tās pārtrauktu veikt šo procedūru, un valstī kā pārkāpumu varētu noteikt mēģinājumu sievieti pierunāt veikt abortu.

Veselības ministrija ir izstrādājusi vadlīnijas, kurās mediķiem norādīts, kā vislabāk atturēt sievietes no aborta veikšanas.

Ārstus mudina grūtniecēm, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, stāstīt, ka jaunie vecāki labāk saprotas ar saviem bērniem, jo viņi praktiski ir no vienas paaudzes.

Ja grūtniece ir neprecējusies, topošā māmiņa jāpārliecina, ka "bērna piedzimšana nav šķērslis jauna partnera atrašanai".

Valdība piedāvās arī finansiālus atvieglojumus grūtniecēm, tostarp maksājumus līdz 524 500 rubļu (5300 eiro) apmērā, ko tās var izmantot nekustamā īpašuma iegādei vai mācību apmaksai.

Saskaņā ar oficiālajiem datiem, Krievijā pašlaik dzīvo 144 miljoni cilvēku jeb par 2 miljoniem mazāk nekā 2001. gadā, kad pie varas nāca pašreizējais valsts galva Vladimirs Putins.

Krievijas iedzīvotāju skaits maksimumu sasniedza 1992. gadā, kad šajā teritorijā dzīvoja 149 miljoni cilvēku, bet 30 gadu laikā šis skaitlis ir samazinājies par aptuveni 5 miljoniem.

Lai cīnītos ar iedzīvotāju skaita sarukumu, valstī katrai sievietei būtu jādzemdē vismaz 2 bērni, taču šobrīd Krievijā uz katru sievieti reģistrēti 1,5 dzimstības gadījumi, ziņoja "Al Jazeera".

Kopš aizvadītā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad sievietes bez jebkādiem ierobežojumiem drīkstēja pārtraukt grūtniecību līdz pat tās 12. nedēļai un atsevišķos gadījumos – līdz pat 22. nedēļai, pamazām valstī atļautais aborta veikšanas laiks gan pakāpeniski tika samazināts.

Šobrīd Krievijas pareizticīgo baznīca rosinājusi jaunus priekšlikumus, kas paredz abortu atļaut līdz astotajai nedēļai vai 12. nedēļai izvarošanas gadījumos.

Saskaņā ar ASV domnīcas "Rand" datiem, abortu skaits Krievijā ir visaugstākais pasaulē. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecināja, ka 2020. gadā Krievijā priekšlaicīgi izbeigta bija teju katra trešā grūtniecība.

Krievijas varasiestādes ir nobažījušās, ka jauniešu, īpaši vīriešu, skaita samazināšanās ne tikai veicinās valsts ekonomikas stagnāciju, bet arī apgrūtinās Krievijas armijas karavīru rekrutēšanu.

Cīņā pret abortiem iesaistījusies Krievijas Pareizticīgo baznīca, kurai ir ciešas saites ar Kremli.

"Kā garīdznieks es apliecinu, ka aborts ir katastrofa un traģēdija sievietei un viņas tuviniekiem," gada sākumā pavēstīja Kremļa atbalstītais baznīcas vadītājs patriarhs Kirils.

"Iedzīvotāju skaitu var palielināt ar vienu burvju nūjiņas mājienu – ja mēs atrisināsim šo problēmu un iemācīsimies atturēt sievietes no abortu veikšanas, (iedzīvotāju) statistika uzreiz pieaugs," apgalvoja patriarhs Kirils.

Krievijā piektā daļa abortu tiek veikti privātajās klīnikās, liecina statistika. Jau 10 valsts reģionu gubernatori šādu iestāžu darbu cenšas apturēt, vēstīja BBC.

Ukrainas anektētais Krimas reģions bija pirmā teritorija, kurā privātās klīnikas novembra sākumā pārtrauca veikt abortus, iepriekš vēstīja Krievijas neatkarīgais medijs "Meduza".

Dažas dienas vēlāk tai sekoja Kurskas apgabals, kur četras no piecām privātklīnikām vairs nesniedz šo pakalpojumu. Arī citas privātās klīnikas Krievijā ir ierobežojušas abortu veikšanu. Sievietes ir spiestas apmeklēt valsts apmaksātās veselības aprūpes iestādes, kur uz šīs procedūras veikšanu jāgaida garā rindā.

Ziņojumi arī liecina, ka šajās klīnikās personāls izdara spiedienu uz pacientēm, lai tās turpinātu grūtniecību, ziņoja medijs "Al Jazeera".

Šomēnes tika konstatēts, ka Krievijas palīdzības līnija grūtniecēm "Sievietes par dzīvību", ko daļēji finansē valsts, sievietes aktīvi atturējusi no abortu veikšanas.

Krievijas aktīvistu grupas "Feministiskā pretkara pretošanās" veiktās izmeklēšanas ietvaros viena no konsultantēm sievietei, kas uzdevās par grūtnieci, kurai nepieciešama palīdzība, teica, ka aborts ir "slepkavība" un ka auglis ir "neaizsargāts zīdainis", vēstīja "Al Jazeera".

Augustā un novembrī divos Krievijas reģionos – Mordovijā un Tverā – tika pieņemti likumi, kas paredz sodīt ikvienu, kurš "piespiež" sievieti veikt abortu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti