Drošības dienests: Baltkrievija cenšas savervēt darbam valsts labā Lietuvas baltkrievu diasporu

Baltkrievija cenšas savervēt darbam valsts labā Lietuvā dzīvojošos baltkrievus un uzņēmējus, pavēstīja Valsts drošības departamenta direktors Darjus Jaunišķis. Minska ārvalstīs dzīvojošos tautiešus aicina sniegt informāciju par Baltkrievijas opozīciju Lietuvā.

"Pašlaik novērojam mēģinājumus vervēt cilvēkus, izmantojot modernus līdzekļus, piemēram, sociālos tīklus," viņš sacīja Lietuvas sabiedriskajai raidoganizācijai LRT.

Jaunišķis paskaidroja, ka Lietuvā dzīvojošo diasporu, tostarp uzņēmējus, mēģina savervēt Baltkrievijas Valsts drošības komiteja vai Iekšlietu ministrijas Galvenais direktorāts cīņai pret organizēto noziedzību un korupciju (GUBOPIK).

Lietuvā pašlaik dzīvo vairāk nekā 60 000 baltkrievu, kas ziņas ar šādu Baltkrievijas aicinājumu sadarboties saņem sociālajos tīklos.

Valsts drošības departamenta direktors atzina, ka, turpinoties pašreizējām tendencēm, kad valstī ar darba vīzām vai pagaidu uzturēšanās atļaujām iebrauc ap 17 000 Baltkrievijas pilsoņu gadā, 2025. gadā Lietuvā būs 100 000 baltkrievu, kas ir "nozīmīgs spēks".

Jaunišķis atzina, ka visu šo personu pārbaudei var nepietikt laika un resursu, tādēļ nevar garantēt, ka visi tiks pārbaudīti. "Nevar katram pielikt izlūkošanas aģentu vai policistu," viņš teica.

Lietuvas Valsts drošības departaments savā vērtējumā par pieaugošo baltkrievu diasporu valstī ir pievienojis secinājumus, analīzi un papildu datus, bet tagad politiķiem un institūcijām ir jālemj, kā uz dienesta paustajiem brīdinājumiem reaģēt, klāstīja departamenta vadītājs, atbildot uz jautājumu, vai Baltkrievijas un Krievijas pilsoņiem vajadzētu noteikt vienādus ierobežojums iebraukšanai Lietuvā. Viņš pauda atbalstu vienādiem ierobežojumiem.

Kā paskaidroja Jaunišķis, ap 400 izlūkdienestu darbinieku, kas maskējās par diplomātiem, izraidīšana no Eiropas Savienības un NATO valstīm sākotnēji bijis trieciens Krievijai, tomēr "redzam, ka viņi sāk izmantot citas metodes".

Viņš iepriekš ir teicis, ka Baltkrievijas Valsts drošības komitejas aktivitāte ir sasniegusi "vēsturiski augstāko līmeni un nekad nav bijusi tik aktīva". Jaunišķis atzina, ka atsevišķi baltkrievu diasporas pārstāvji Lietuvā ir pievērsuši drošības dienestu uzmanību.

Pagājušajā nedēļā Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite paziņoja, ka pieaugošais skaits ārzemnieku, kas ierodas Lietuvā strādāt, apdraud valsts drošību, piebilstot, ka iebraucējus kā aizsegu izmanto naidīgu valstu izlūkdienesti.

Šogad Lietuvā strādāt ieradušies aptuveni 50 000 ārvalstnieku, viņa teica, piebilstot, ka tie galvenokārt ir Baltkrievijas, Uzbekistānas, Ukrainas un Kirgizstānas pilsoņi. Pieaug arī to ārvalstnieku skaits, kas ierodas no Tadžikistānas, Kazahstānas un Azerbaidžānas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti