Irāna sola atriebību par triecieniem konsulātam; ASV bažas par uzbrukumiem tās karavīriem reģionā

ASV bažījas par iespējamiem Irānas uzbrukumiem Tuvajos Austrumos izvietotajiem amerikāņu militārajiem spēkiem, lai atriebtos par Izraēlas šonedēļ veikto uzlidojumu islāma republikas diplomātiskajai pārstāvniecībai Sīrijas galvaspilsētā Damaskā, kur nogalināja vairākas augsta ranga Irānas militārpersonas.

Izraēla nav atzinusi savu saistību ar nāvējošo uzbrukumu, bet ASV Aizsardzības departaments paziņoja, ka to ir paveikuši izraēlieši. Vašingtona arī noliedza, ka būtu zinājusi par Izraēlas plāniem. Bet ir skaidrs, ka Izraēla tik precīzu triecienu nevarēja veikt bez amerikāņu piegādātajiem modernajiem ieročiem.

ASV aizvien ir Izraēlas neaizstājama sabiedrotā un ieroču piegādātāja, kas nodrošina aptuveni 70% no Izraēlas ieroču importa un aptuveni 15% no Izraēlas aizsardzības budžeta.

Tas ietver arī tādu modernu lidaparātu un munīcijas piegādi, kas varētu būt izmantoti uzbrukumā, vēstīja amerikāņu telekanāls "ABC News".

Jau vēstīts, ka Izraēlas gaisa triecienā pirmdien Irānas konsulāta Sīrijas galvaspilsētā kompleksā nogalināti astoņi cilvēki, paziņoja Londonā bāzētā nevalstiskā organizācija "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR). Nogalināto vidū bija Irānas Islāma revolucionāro gvardu korpusa Sīrijā un Libānā augsta ranga komandieri, kāds Irānas sabiedrotā un reģionā ietekmīgā "Hizbullāh" kaujinieku grupējuma virsnieks un citi.

Irānas augstākās amatpersonas ir solījušas atriebties, taču eksperti domā, ka irāņi neveiks tiešus uzbrukumus Izraēlai, bet gan uzbruks Sīrijā un Irākā izvietotajiem ASV spēkiem. Šādi uzbrukumi pastiprinājās pēc kara sākuma Gazā, taču kopš februāra tie nav notikuši, jo ASV veica intensīvus uzlidojumus Irānas atbalstīto spēku pozīcijām Sīrijā un Irākā.

"Irānieši jau gadiem ilgi, kad jūtas visvairāk apdraudēti no Izraēlas uzbrukumiem, atriebušies nevis izraēliešiem, bet amerikāņiem, uzskatot tos par viegliem mērķiem reģionā," sarunā ar "ABC News’ norādīja Tuvo Austrumu institūta Sīrijas programmas direktors Čārlzs Līsters.

Bažas pieaugušas arī par to, ka Teherāna varētu veikt atbildes uzbrukumu Izraēlai. Tas būtu sagaidāms tuvāko dienu laikā, un Izraēlas bruņotie spēki ceturtdien atcēluši prombūtni visiem tās kaujas vienībās esošajiem karavīriem.

Šāds lēmums pamatots ar jaunāko situācijas izvērtējumu. 

Reaģējot uz iespējamo Irānas uzbrukumu Izraēlai, ceturtdienas vakarā uz sēdi sanāks Izraēlas nacionālās drošības komisija. Dienu iepriekš Izraēlas armija paziņoja, ka tā pastiprinās gaisa aizsardzības resursus un iesauks rezervistus.

Ceturtdienas pēcpusdienā ziņots par raķešu uzbrukumu Izraēlas ziemeļiem, kas veikts no Libānas. Atbildību par to uzņēmies teroristu grupējums "Hizbullāh". Izraēlas bruņotie spēki paziņojuši, ka notiek atbildes uzbrukumi kaujinieku pozīcijām Libānā.

Tikmēr Izraēlas vidienē ir vērojami traucējumi globālās pozicionēšanas sistēmas darbībā. Tie ir ietekmējuši dažādu navigācijas lietotņu, kā arī piegādes firmu darbību.

Izraēlas mediji vēstīja, ka iepriekš Izraēlas armija apzināti ietekmējusi pozicionēšanas sistēmu darbu tajos reģionos, kur notika regulāri "Hamās" un "Hizbullāh" kaujinieku uzbrukumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti