Rīta Panorāma

Grupai "Laika suns" jauna dziesma no maijā gaidāmā albuma

Rīta Panorāma

Polijā plāno reformēt konstitucionālo tiesu

ASV Augstākā tiesa Trampam ļauj piedalīties prezidenta vēlēšanās

ASV Augstākā tiesa: Tramps drīkst kandidēt uz prezidenta amatu

ASV Augstākā tiesa pirmdien atcēla Kolorādo štata tiesas lēmumu, kas republikāņu politiķim Donaldam Trampam liedza iespēju piedalīties priekšvēlēšanās šajā štatā, lai pretendētu uz ASV prezidenta amatu. Šis lēmums nozīmē, ka arī citos štatos Trampu nevar izsvītrot no kandidātu saraksta.

Kolorādo štata Augstākā tiesa iepriekš bija liegusi Trampam piedalīties republikāņu priekšvēlēšanās šajā štatā, kas notiks otrdien, 5. martā.

Šāds lēmums tika pieņemts saistībā ar Trampa lomu 2021. gada 6. janvāra nemieros, kad Trampa atbalstītāji iebruka ASV parlamenta ēkā, nespējot samierināties ar Trampa zaudējumu 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanās.

Kolorādo tiesa uzskatīja, ka Tramps, atsakoties atzīt savu zaudējumu un uzkurinot atbalstītāju protestus, ir pārkāpis ASV konstitūcijas pantu, kas "sacelšanās dalībniekiem" aizliedz ieņemt amatus ASV valdībā.

Taču tagad ASV Augstākā tiesa ir atcēlusi šo Kolorādo tiesas lēmumu.

"Mēs secinām, ka štatiem ir tiesības diskvalificēt personas, kas vēlas ieņemt amatu štatu līmenī. Taču ASV konstitūcija neparedz štatiem tiesības noteikt šādus ierobežojumus attiecībā uz federāliem amatiem, it sevišķi prezidenta amatu," teikts tiesas lēmumā.

Augstākā tiesa uzskata, ka šādus ierobežojumus drīkst noteikt tikai ar ASV parlamenta lēmumu.

ASV Augstākās tiesas lēmums pieņemts vienbalsīgi. Jāņem vērā, ka ASV Augstākajā tiesā ir konservatīvo tiesnešu vairākums (seši tiesneši uzskatāmi par konservatīviem, trīs – par liberāliem), turklāt trīs tiesneši iecelti tieši Trampa prezidentūras laikā.

Tādēļ bija maz ticams, ka ASV Augstākā tiesa varētu likt šķēršļus Trampa ceļā uz atgriešanos ASV prezidenta amatā.

Tramps šo tiesas lēmumu jau nosaucis par "lielu uzvaru Amerikai".

Taču viņa juridiskās problēmas nebūt nav beigušās, jo Tramps ir iesaistīts vairākos kriminālprocesos. ASV Augstākā tiesa arīdzan vēl atsevišķi lems, vai Trampam ir tiesiskā imunitāte pret apsūdzībām saistībā ar mēģinājumiem ietekmēt 2020. gada prezidenta vēlēšanu rezultātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti