Rīta Panorāma

Grupai "Laika suns" jauna dziesma no maijā gaidāmā albuma

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

43 valstis pieprasa Navaļnija nāves starptautisku izmeklēšanu

43 valstis pieprasa Navaļnija nāves starptautisku izmeklēšanu

43 valstis pirmdien pieprasījušas veikt neatkarīgu starptautisku izmeklēšanu par Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija nāvi un paziņojušas, ka par to pilnībā atbildīgs ir Krievijas diktators Vladimirs Putins.

ANO Cilvēktiesību padomē (UNHRC) sašutumu par Navaļnija nāvi pauda Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, Savienotās Valstis, Lielbritānija, Ukraina, Austrālija, Kanāda, Jaunzēlande un Norvēģija.

47 gadus vecais Kremļa kritiķis nomira 16. februārī pēc vairāk nekā trīs gadu pavadīšanas ieslodzījumā. Piektdien viņš tika apglabāts Maskavā, Borisovas kapsētā.

"Mēs esam sašutuši par Krievijas opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija nāvi, par kuru galīgā atbildība gulstas uz prezidentu Putinu un Krievijas varasiestādēm," 43 valstu vārdā ANO Cilvēktiesību padomē sacīja ES vēstniece Lote Knudsena.

"Krievijai ir jāļauj veikt neatkarīgu un caurspīdīgu starptautisku izmeklēšanu par viņa pēkšņās nāves apstākļiem. Navaļnija kunga negaidītā un šokējošā nāve ir vēl viena pazīme, kas liecina par pieaugošajām un sistemātiskajām represijām Krievijā," sacīja Knudsena.

Valstis pauda dziļas bažas par "sistemātisko vēršanos pret pilsonisko sabiedrību" un politiskās opozīcijas apspiešanu Krievijā un ārvalstīs.

Tās mudināja Krieviju nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot visus politieslodzītos, cilvēktiesību aizstāvjus, žurnālistus un pretkara aktīvistus, kas aizturēti par to, ka miermīlīgi izmantoja savas cilvēktiesības un iebilda pret Krievijas karu Ukrainā.

"Mēs aicinām Krievijas Federāciju izbeigt šo nesodāmības gaisotni un radīt drošu vidi politiskajai opozīcijai un kritiskām balsīm," teikts paziņojumā.

Valstis arī aicināja Krieviju "atcelt represīvo likumdošanu un izbeigt tiesu sistēmas politisku ļaunprātīgu izmantošanu".

"Krievijas politiskā vadība un varasiestādes ir jāsauc pie atbildības," sacīja Knudsena.

"Navaļnija drosme, pašaizliedzība un nelokāmā uzticība taisnīguma, brīvības un demokrātijas idejai nekad netiks aizmirsta," viņa piebilda.

KONTEKSTS:

Krievijas Ieslodzījuma lietu pārvalde 16. februārī paziņoja, ka labošanas darbu kolonijā miris ieslodzītais Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kurš atradās ieslodzījumā kopš 2021. gada. Navaļnijs pērn decembra beigās tika pārvests uz īpašā režīma koloniju, kas 1960. gados tika uzcelta bijušās Gulaga nometnes vietā.

Krievijas varasiestādes apgalvo, ka Navaļnijs esot miris dabīgā nāvē, bet Navaļnija līdzgaitnieki to raksturo kā Putina režīma pastrādātu slepkavību.

Pēc ziņām par Navaļnija nāvi Latvijas prezidents un vairāku citu valstu līderi norādījuši uz Kremļa atbildību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti