Vairāk nekā 800 Rietumu amatpersonu un diplomātu vēstulē kritizē politiku pret Izraēlu

Turpinoties Izraēlas karam pret teroristisko grupējumu "Hamās" Gazas joslā, simtiem rietumvalstu amatpersonu un diplomātu parakstīja publisku vēstuli, kurā brīdina savu valstu valdības par iespējamu līdzdalību kara noziegumos. Vairāk nekā 800 ASV, Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu amatpersonu un diplomātu kritizēja rietumvalstu valdību politiku pret Izraēlu, norādot, ka tā veicina nopietnus starptautisko cilvēktiesību pārkāpumus, kara noziegumus un pat etnisko tīrīšanu vai genocīdu, vēstīja ASV raidsabiedrība CNN.

Rietumu amatpersonas un diplomāti apsūdz savu valstu valdības nespējā piemērot Izraēlai tādus pašus standartus, kādus tās piemēro citām valstīm, piebilstot, ka šī nespēja vājina rietumvalstu "morālo stāju" pasaulē. Vēstules autori arīdzan norāda, ka "Izraēla nav izrādījusi savaldību, īstenojot militāro operāciju Gazas joslā, kuras rezultātā gājuši bojā desmitiem tūkstošu civiliedzīvotāju".

Rietumu diplomāti un amatpersonas brīdina savu valstu valdības par politikas pret Izraēlu sekām
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

Vēstulē atzīmēts, ka rietumvalstu valdības, sniedzot diplomātisku un militāru atbalstu Izraēlai, neizvirzīja nekādus nosacījumus un nepieprasīja atbildības uzņemšanos.

"Izraēlas apzināta humānās palīdzības bloķēšana Gazas joslā ir novedusi pie humānās katastrofas, pakļaujot tūkstošiem civiliedzīvotāju bada un nāves riskiem", raksta vēstules autori. "Saskaroties ar humāno katastrofu, mūsu valdības neaicināja nekavējoties pārtraukt uguni un izbeigt tik ļoti Gazas joslā nepieciešamās pārtikas, ūdens un medikamentu piegādes bloķēšanu," rakstīts rietumvalstu amatpersonu vēstulē.

Tikmēr Palestīnas Ārlietu ministrija vērsās pie starptautiskās sabiedrības ar lūgumu pakļaut sankcijām Izraēlas nacionālās drošības ministru Itamaru Ben Gviru.

Palestīnas Ārlietu ministrija aicinājumu izplatīja pēc tam, kad amerikāņu laikrakstā "The Wall Street Journal" parādījās Ben Gvira intervija. Tajā galēji labējais Izraēlas ministrs ierosinājis būvēt jaunas izraēliešu kolonistu apmetnes Gazas joslā un pieņemt ekonomisko stimulu programmu arābu iedzīvotājiem, lai mudinātu viņus emigrēt. Intervijā laikrakstam Ben Gvirs arīdzan vērsās pret ASV prezidentu Džo Baidenu.

"Tā vietā, lai sniegtu mums pilnīgu atbalstu, Baidens ir aizņemts ar humāno palīdzību un degvielu Gazai — tas viss tiek nodots "Hamās". Ja Tramps būtu pie varas, viss būtu pavisam savādāk," intervijā laikrakstam sacīja Ben Gvirs.

Uz Ben Gvira izteikumiem, tiesa gan, tieši nepieminot ministra sacīto, reaģēja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu.

"Mēs ļoti novērtējam atbalstu, ko kopš kara sākuma esam saņēmuši no Baidena administrācijas. Atbalsts ar ieroču piegādēm, atbalsts starptautiskajās organizācijās un spēku izvietošana reģionā un daudz kas cits," sacīja Netanjahu. "Tas gan nenozīmē, ka mums nav domstarpību, taču līdz šim esam spējuši tās pārvarēt ar izlēmīgiem un izsvērtiem lēmumiem. No savas pieredzes gribu teikt, ka ir cilvēki, kuri saka jā jebkam, gadījumos, kad būtu jāsaka nē. Starptautiskā sabiedrība tiem aplaudē, taču viņi apdraud mūsu nacionālo drošību, un ir cilvēki, kas saka nē jebkam, saņemot aplausus mājās, bet apdraudot valsts kritiskās intereses. No savas pieredzes varu teikt, ka gudrība slēpjas prasmēs orientēties. Sakiet jā, kad iespējams, un sakiet nē, kad nepieciešams."

Ben Gvira izteikumi arīdzan izpelnījās Izraēlas aizsardzības ministra Benija Ganca un opozīcijas līdera Jaira Lapida kritiku.

Abi politiķi paziņoja, ka Izraēlas nacionālās drošības ministra izteikumi kaitē starptautiskajām attiecībām un valsts militārajiem centieniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti