Baklažāni, pudeles un gultas: Pakistānas politiķi lauž šķēpus par vēlēšanu simboliem

Pakistānā 8. februārī gaidāmas parlamenta vēlēšanas. Taču valstī, kur aptuveni 40% tās iedzīvotāju neprot lasīt un rakstīt, par ierastu praksi kļuvusi dažādu simbolu izmantošana, lai tā apzīmētu gan politiskos spēkus, gan arī to izvirzītos kandidātus vēlēšanās. 

Opozīcijas deputātus saniknojuši atpazīšanās simboli, kurus viņiem izsniegusi Pakistānas Vēlēšanu komisija. Daļa kandidātu apgalvo, ka, piešķirot divdomīgus vai pazemojošus simbolus, varas iestādes traucē viņu sekmēm gaidāmajās vēlēšanās, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

Amirs Mugāls savus atbalstītājus uzrunā, tiem rādot baklažāna simbolu, šis ir Pakistānā tradicionāls pārtikas produkts.

"Baklažāns tagad ir kļuvis par slavenu simbolu visā Pakistānā," paziņoja kandidāts no valsts galvaspilsētas Islamabadas. "Tagad tas ir kļuvis par dārzeņu karali."

Viņš ir nu jau apcietinātā bijušā valsts premjerministra Imrana Hana sekotājs. Hanam gan vēlēšanās kandidēt ir liegts un viņa partijai "Pakistan Tehreek-e-Insaf" (PTI) atņemts ilggadējais kriketa nūjas simbols, jo tas neatbilstot vēlēšanu komisijas noteikumiem.

Baklažāni jeb "baingan" Pakistānas urdu valodā ir Pakistānas ēdienu galvenā sastāvdaļa. Tiesa, laika gaitā šis dārzenis arī ieguvis simbolisku nozīmi, jo ikdienas saziņā un arī sociālajos tīklos ar to apzīmē vīrieša ģenitālijas.

"Vēlēšanu komisija mums piešķīrusi šo simbolu, lai mūs izsmietu," sacīja 46 gadus vecais Mugals.

Taču Mugala komanda nav zaudējusi degsmi uzvarēt un politiķim pa pēdām sekoja viņa palīgs ar maisu, kas pilns ar baklažāniem. Tie rotā arī skatuves, no kurām viņš uzstājas.

Politiķis to izmanto kā talismanu un, uzrunājot vēlētājus, tur augstu paceltu gluži kā Šekspīra varonis Hamlets, rokās turot galvaskausu un apcerot dzīvi.

Kādam citam deputātam vēlēšanās piešķirts gultas simbols. Ejazs Gadans romantiski raksturo savu vēlēšanu apgabalu Pendžabas austrumu provincē kā savu senču dzimteni un arī savas tautas "pēdējā atdusas vietu".

Iespējams, ka tieši tāpēc viņam piešķirts gultas simbols.

"Viņi mēģināja mūs pazemot ar tiem simboliem, ko viņi mums piešķir. Dažiem kandidātiem ir neērti stāstīt cilvēkiem, kādu simbolu viņi ir saņēmuši," sūdzējās 50 gadus vecais politiķis no Bahavalpuras. "Tās nav vēlēšanas, tā ir nežēlība."

Viņa simbols ir Pakistānas mājokļos ar zemākiem ienākumiem labi pazīstama vienkārša koka karkasa gulta ar atsperēm, kas izgatavotas no austas virves.

"Tas ir ļoti noderīgs mājsaimniecības priekšmets. Kad mēs esam dzīvi, šī gulta ļauj mums atpūsties. Kad mēs nomirstam, tā mūs aizved mūsu pēdējā ceļojumā," sacīja Gadans.

"Mans simbols jau ir pieejams katrā mājsaimniecībā. Man nav ar to jāiepazīstina mani vēlētāji."

Tikmēr Pakistānas Musulmaņu līga "Nawaz", kas tiek uzskatīta par militāristu atbalstītu, aģitē ar baisu lauvas simbolu. Taču Gadans par šādu konkurenci satraukts nav.

"Lauva ir asinskārs zvērs," viņš teica sarunā ar ziņu aģentūru AFP. "Mūsu sabiedrībā nav vietas tādiem zvēriem."

Savukārt Pakistānas ziemeļrietumos Šehrijars Afridi bija sašutis, kad viņam tika izsniegts pudeles simbols.

Dusmas un kaunu viņam darījis tas, ka vietējā puštunu valodā, nosaucot kādu par pudeli, tiek domāts, ka viņš ir "tukšs trauks" - tukšs un bez spējām domāt.

Tas nozīmē arī alkohola lietošanu, kamēr viņa pārstāvētajā provincē valda konservatīvais islāms.

"Lielākajai daļai PTI kandidātu, tostarp arī man, tika piešķirti simboli, kuru mērķis bija radīt negatīvu noskaņojumu," sacīja 45 gadus vecais Kohatas pilsētas kandidāts. "Mums apzināti piešķirti simboli, lai mūs izsmietu."

Afridi vērsās provinces galvaspilsētas Pešavaras Augstākajā tiesā, taču viņa prasība netika uzklausīta.

"Kad vēlēšanu kampaņas laikā izgājām laukā, mēs saņēmām tik daudz pretenziju saistībā ar pudeles simbolu, ka tas automātiski sabotēja mūsu kampaņu," viņš teica.

Taču laika gaitā viņš atjautīgi nolēmis mainīt cilvēku asociācijas ar šo priekšmetu.

"Pudele simbolizē ne tikai alkoholu, bet arī zāles," viņš teica. "Tāpēc mēs esam pārveidojuši savu vēlēšanu simbolu par zāļu pudeli - lai mēs varētu risināt visas sabiedrības kaites."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti