Lietuvas «suverēno pilsoņu» kopienā vērojamas saites ar prokremlisku ideoloģiju

Lietuvā pēc trakas pakaļdzīšanās šonedēļ aizturēta ģimene, kas centās bēgt uz Baltkrieviju. Viņi pieder "suverēno pilsoņu" jeb "suverēnu" kopienai – atteikušies no Lietuvas pilsonības un dzīvo "ārpus sistēmas". Šī cilvēku grupa gan ir cieši saistīta ar prokremliskiem aktīvistiem – daži no viņiem pat devušies "sadraudzības vizītēs" uz Baltkrieviju un tikušies ar tās diktatoru Aleksandru Lukašenko.

Inga un Mindaugs Vilčinski policijas meklēto personu sarakstā nonāca 18. jūlijā, pēc tam, kad pāris no audžuģimenes Kauņā nolaupīja savus trīs bērnus – deviņus, septiņus un piecus gadus vecus.

Viņu atvases jūnija sākumā tika ievietotas audžuģimenē, jo tika konstatēti draudi viņu labklājībai – bērni neapmeklēja skolu, vecāki bija atteikušies kontaktēties ar skolas pārstāvjiem un bērnu tiesību aizsardzības darbiniekiem, tā liecina Valsts bērnu tiesību aizsardzības un adopcijas dienesta sniegtā informācija.

Bērnu tēvs Mindaugs Vilčinsks iepriekš paziņoja, ka ir atteicies no Lietuvas pilsonības, sevi dēvējot par "brīvu, dzīvu cilvēku". Viņš arī paziņoja, ka viņa ģimenei nav nekādu personu apliecinošu dokumentu, tā dzīvo "ārpus sistēmas". 

Abi vecāki kopā ar bērniem tika aizturēti pēc trakas pakaļdzīšanās – Vilčinski savā auto pa grants ceļu ar ātrumu, kas pārsniedza 100 kilometrus stundā, traucās Baltkrievijas virzienā. Aizturēšanas brīdī pie personām tika atrasti viltoti dokumenti, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Lietuvā dzīve "ārpus sistēmas" kļuva populāra pandēmijas laikā

Termins "suverēns" jeb "brīvs cilvēks" radās ASV, pagājušā gadsimta 70. gados. ASV pilsoņi atteicās no savas pilsonības, apgalvoja, ka ir brīvi, neatkarīgi cilvēki un turpmāk dzīvos "ārpus sistēmas".

Lietuvā šīs kustības biedru rindas pieauga Covid-19 pandēmijas laikā.

Formāli "suverēno pilsoņu" kopiena bija Krišnas apziņas kustības vaišnavisma  atzarojums, taču krišnaītu organizācija Lietuvā no viņiem ir distancējusies.

Liela daļa šīs jaunās kustības sekotāju apvienojas ap Žilvinu Užkuraiti, kurš sevi dēvē par ājurvēdas uztura speciālistu un ir dibinājis kopienu Ķēdaiņos, Lietuvas vidienē. Kopiena izdod savas alternatīvās pases, personas apliecības, dzimšanas apliecības un pat automašīnu numura zīmes.

Vairāki "suverēnie pilsoņi" ir prokremliski aktīvisti

Ar laiku šī kopiena kļuva saistīta ar prokremliskiem aktīvistiem, liecina Lietuvas sabiedriskā medija LRT Izmeklēšanas grupas 2022. gada pētījums.

Daži Lietuvas "suverēni" publiski pauduši nostalģiju pēc padomju laikiem, godina padomju karavīru pieminekļus, iepriekš ir sadarbojušies ar prokremliskiem propagandistiem Lietuvā, turklāt arī braukuši uz Baltkrieviju, lai "uzlabotu" divpusējās attiecības, un ir pozitīvi izteikušies par [Minskas] režīmu, norādīja Lietuvas izlūkdienests.

"Suverēno pilsoņu" kustības līderis Žilvins Užkuraitis, viņa dēls Ads Užkuraitis un vēl viens līdzgaitnieks – "dzīves treneris" Gintars Lunskis pagājušā gada 9. maijā devās uz Minsku, kur tikās ar Baltkrievijas autoritāro vadītāju Aleksandru Lukašenko. 

Lunskis iepriekš paudis, ka Lietuvas valdība apzināti cenšas izprovocēt karu ar kaimiņvalstīm.

"Suverēno pilsoņu" aktivitāte pastiprinājās 2021. gada vasarā. Užkuraitis 5. jūnijā organizēja tā dēvēto "Suverēnu pasaules kongresu", kurā piedalījās arī ar prokremlisko dezinformācijas tīklu Lietuvā saistītas personas.

Citā kustības atzarā darbojas Arvīds Balčus, kurš citstarp apgalvo, ka cīnās pret "Vašingtonas landsberģiem", neatzīst Lietuvas 1990. gada 11. marta neatkarības atjaunošanas aktu un sociālajos tīklos regulāri publicē "alternatīvo patiesību" par 1991. gada 13. janvāra notikumiem Viļņā, kad padomju okupācijas vara ar tankiem mēģināja apspiest lietuviešu protestus.

Tikmēr Nikolajs Burovs, pašpasludinātais "suverēnās valsts" prezidents, laiku pa laikam arī uzstājas Lietuvas alternatīvajos plašsaziņas līdzekļos, kas izplata prokremlisku stāstījumu. Viņš ir dzimis Baltkrievijā, beidzis Valsts administrācijas akadēmiju Baltkrievijas prezidenta paspārnē, bet dzīvo Krievijā, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Otrdien pēc Vilčinsku ģimenes aizturēšanas Užkuraitis sociālajā tīklā "Facebook" publicēja mākslīgā intelekta radītu vecāku un viņu trīs bērnu attēlu, apgalvojot, ka, lai arī foto nav īsts, medijos līdz šim izskanējusī informācija nav patiesa un ģimene esot sasniegusi Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti