Spānijā ieslodzītos sagatavo dzīvei ārpus cietuma, vienā blokā izmitinot sievietes un vīriešus

Spānijā kopš 2021. gada atsevišķā Teikseiro cietuma spārnā ikdienā sadzīvo gan sievietes, gan arī vīrieši. Ieslodzījuma vietā, kas atrodas Spānijas zaļajā Galisijas reģionā, šāda eksperimenta mērķis ir pēc iespējas labāk sagatavot ieslodzītos reintegrācijai sabiedrībā pēc viņu atbrīvošanas.

Nelsona Mandelas cietuma blokā mīt 55 ieslodzītie, no kuriem divdesmit ir sievietes. Visi šie cilvēki ikdienā strādā un ēd kopā, arī dzīvo vienā cietuma gaitenī, taču atsevišķās kamerās, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

Cietumnieki šeit nonāk brīvprātīgi. Tie, kas ieslodzīti tikai sieviešu vai vīriešu cietuma blokā, var pieteikties uz vietu šeit. Savukārt cietuma vadība, izvērtējot ieslodzīto uzvedību, izvēlas tos, kuriem šeit būs ļauts uzturēties.

Piemēram, cilvēkiem, kas notiesāti par seksuāliem noziegumiem, uzturēšanās tur ir liegta.

Ēdnīcā ieslodzītā Kristīna gatavo maltītes kopā ar citām sievietēm un vīriešiem, bet sporta zālē Helga trenējas kopā ar ieslodzītajiem vīriešiem.

Tikmēr 25 gadus vecā albāniete Ambra kopā ar 21 notiesāto vīrieti sacenšas futbola laukumā.

"Padod bumbu!" viņa uzsauca savam komandas biedram.

Spānija, kas tiek uzskatīta par paraugu Eiropā sieviešu tiesību jomā, jau vairāk nekā divas desmitgades eksperimentē ar ieslodzījuma vietām, kurās ieslodzīti abu dzimumu cilvēki.  

Pašlaik Spānijā ir 20 šādi cietuma bloki, kuros ieslodzīti abu dzimumu cilvēki – kopā 202 sievietes un 925 vīrieši.

Tā gan ir tikai neliela daļa no valstī kopējā cietumnieku skaita, kas ir aptuveni 47 000 cilvēku.

Taču Spānijas premjerministra Pedro Sančesa valdība ir mudinājusi valsts cietumu sistēmu turpināt attīstīt šos jaukto dzimumu cietumu blokus.

"Nav jēgas gatavoties dzīvei ārpus ieslodzījuma, ja cietumā ir tikai puse no visiem ieslodzītajiem," sacīja Teikseiro cietuma direktora vietniece Nadja Arias.

Viņa norādīja, ka cietuma bloki, kuros ieslodzītas kā sievietes, tā arī vīrieši, šiem cilvēkiem ļauj labāk pierast pie dzīves sabiedrībā.

Šī iniciatīva arī ļauj ieslodzītajām sievietēm, kuru skaits ir krietni mazāks, piekļūt dažādiem pakalpojumiem un programmām, kas līdz šim bija pieejamas tikai vīriešiem, sacīja Arias.

Rikardo, recidīvists, kurš kādu laiku pavadījis arī izolatorā, sacīja, ka no sākuma cietuma administrācijas lēmumu pārcelt viņu uz šo ieslodzījuma vietas bloku vērtēja ar šaubām, taču tagad ar pieņemto lēmumu esot apmierināts, jo te esot mierīgāk.

"Vīriešu cietumā cieņu izpelnās, aizstāvot savas mantas, un viens nepareizs skatiens var novest pie kautiņa ar dūrēm, vai pat ar asiem priekšmetiem", stāstīja 47 gadus vecais vīrietis.Kopējā ieslodzījuma blokā tā nav. 

Nevalstiskās organizācijas "Erguete", kas palīdz cilvēkiem, kuri cīnās ar atkarībām, un strādā ar ieslodzītajiem cietumā, padomdevēja Anna Suareza sacīja, ka "seksistiska uzvedība cietumā notiek tāpat kā ārpus tā".

Taču cietumā ieslodzītajiem tiek piedāvāti semināri par "vīrišķības dekonstruēšanu".

Cietuma vadība arī apgalvoja, ka nav piedzīvojusi "nekādus nopietnus pārkāpumus" jauktajā blokā. Tas arī bijis ļoti pieprasīts ieslodzīto vidū.

Citviet Eiropā šādi jauktie cietumu bloki nav izplatīti. Piemēram, Francijā, kur kopš 2009. gada vienā soda izciešanas vietā ļauts ieslodzīt abu dzimumu pārstāvjus, nav tādu cietumu, kur vīrieši un sievietes tiktu turēti vienā telpā, kā tas ir Spānijā. Francijas cietumos vīrieši un sievietes satiekas tikai plānotu pasākumu laikā.

"Manuprāt, tā ir ļoti laba ideja, ka vīrieši un sievietes dzīvo kopā, jo tāda ir arī dzīve ārpus cietuma," sacīja ieslodzītā albāniete Ambra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti