Medijs: Serbijā pie Ungārijas robežas arvien biežākas cilvēku kontrabandistu apšaudes

Nelegālo robežšķērsotāju ceļš caur Rietumbalkānu valstīm uz Eiropas Savienību (ES) pēdējos mēnešos kļūst arvien bīstamāks, pieaugot konkurējošo kontrabandistu apšaudēm un letālu autoavāriju skaitam. Taču cilvēku, kas šo ceļu uz ES izvēlas mērot, kļūst arvien vairāk.

Aizvadītajā nedēļā apšaudē starp konkurējošajām bandām gāja bojā vismaz trīs cilvēki, kas, domājams, bija afgāņi. Bruņotā sadursme notika pamestā lauku saimniecības ēkā Serbijā, vien dažus simtus metru no Ungārijas robežas, vēstīja britu raidsabiedrība BBC.

Serbijas policija vardarbības pieaugumā vainoja savstarpēji konkurējošas marokāņu, afgāņu un sīriešu bandas, kas kontrolē piekļuvi Serbijas un Ungārijas robežžogam.

Serbijas pierobežas ciematu Horgošas un Hajdukovo, kā arī Suboticas pilsētas iedzīvotāji ir vērsušies pie kārtībsargiem ar aicinājumu tur atjaunot mieru. Daļa arī apsūdzēja policistus abās robežas pusēs sadarbībā ar kontrabandistiem.

Austrijas un Slovākijas valdības ir izteikušas protestu Ungārijai par to, ka, neskatoties uz tās premjerministra Viktora Orbāna pret nelegālajiem robežšķērsotājiem vērsto retoriku un spēcīgi nostiprināto žogu, joprojām liels skaits nelegālo robežšķērsotāju Austrijas un Slovākijas robežu sasniedz tieši no šīs valsts. 

Uz Ungārijas un Serbijas robežas ir milzīgs, 175 km garš žogs ar elektrificētu dzeloņstiepli. Taču tas ne tikai palīdz kontrabandistiem kontrolēt, kurš un kad šķērsos robežu, bet arī ļauj viņiem novērst individuālus mēģinājumus to šķērsot, vērtēja BBC.

Iepriekš nelegālie robežšķērsotāji šeit piekopuši taktiku, kuru paši dēvēja par "spēli" – vairākas grupas vienlaicīgi mēģināja šķērsot žogu dažādās vietās, zinot, ka lielākā daļa tiks noķerta un aizsūtīta atpakaļ, bet daži var tikt cauri.

Tagad spēle ir beigusies un kontrabandistu regulārās apšaudes radījušas jaunu riska elementu. 

"Dažreiz aģenti (vārds, kādā tiek dēvēti kontrabandisti, – red.) ir ļoti nežēlīgi, ļoti nikni, un viņi mūs sit," sacīja 33 gadus vecais Sadars, bijušais afgāņu armijas virsnieks. "Citreiz viņi ir laipni, atnes mums pārtiku un nodrošina mums labu dzīvesvietu."

Brīdī, kad ar viņu sarunājās BBC žurnālists, Sadars slēpās krūmājā pie Ungārijas robežžoga Serbijas pusē. Iepriekš vīrietis ar autobusu bija ieradies Bulgārijā un pēc tam mēroja 25 dienas ilgu ceļu ar kājām līdz šai robežai.

Ceļu ar kontrabandistiem viņš uzsāka Stambulā, kur šiem "aģentiem" samaksājis 10 tūkstošus ASV dolāru (9435 eiro), lai nonāktu Vācijā.

Videoierakstā, kas, visticamāk, tapis Serbijas pilsētas Suboticas apkaimē, BBC žurnālists arī redzēja, kā kontrabandisti lamājas un sit pārbiedētus afgāņu jauniešus, kuri mēģināja šķērsot žogu, nesamaksājot viņiem naudu. 

"Žogs tiek pastāvīgi bojāts," sacīja Ungārijas policijas kontrabandas apkarošanas nodaļas vadītājs Gabors Balogs. "Viņi [kontrabandisti] izmanto dažādus elektriskos instrumentus. Viņi žogā izgriež milzīgus caurumus, simtiem tādu, kas ir durvju lielumā."

Ungārijas policija apgalvoja, ka katru nakti robežzoga apkārtē noķer aptuveni 80 nelegālos robežšķērsotājus. Daudzus atrod vēlāk, jau valsts iekšienē.

Tāpat esot gadījumi, kad Ungārijas policisti un robežsargi nelegālos robežšķērsotājus esot piekāvuši – liecības par to snieguši gan ungāru žurnālisti, gan arī serbu medīcinas darbinieki, taču Ungārijas kārtībsargi to noliedza.

Ungārijā, netālu no Serbijas robežas avarējusi cilvēku kontrabandistu automašīna
Ungārijā, netālu no Serbijas robežas avarējusi cilvēku kontrabandistu automašīna

Ungārijas pusē ciematos, kas atrodas netālu no robežžoga, ceļa malās redzamas sadegušas, pamestas automašīnas. Tās esot izmantojuši kontrabandisti.

Ungārijas pusē, netālu no valsts ziemeļu robežas ar Slovākiju zālienā pie apļveida krustojuma aizvien izmētātas stikla un plastmasas atlūzas. Šeit oktobra sākumā policija centās notvert ātri braucošu mikroautobusu, kurā bija 12 nelegālie robežšķērsotāji. Tā vadītājs zaudēja kontroli pār transportlīdzekli un avarēja.

Taču tā bija tikai viena no vismaz 20 avārijām, kurās Ungārijā aizvadītajā gadā cietuši migranti. Arī Austrijā policija fiksējusi jau 70 negadījumus, kuros iesaistīti cilvēku kontrabandisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti