Spānija pārņem NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju

Spānija no Lielbritānijas pārņēmusi NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju, kas tiek īstenota no Emari gaisa spēku bāzes Igaunijā.

Spānijas gaisa spēki nodrošinās Baltijas gaisa telpas kontroli un drošību ar iznīcinātājiem "Eurofighter Typhoon". 

Spānija pārņem NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju.
00:00 / 00:30
Lejuplādēt

Programmas "Eurofighter" ietvaros tapušais iznīcinātājs "Typhoon" ir daudzfunkcionāla kaujas lidmašīna, kuru kopīgi izstrādājuši Vācijas, Spānijas, Lielbritānijas un Itālijas uzņēmumi.

Iznīcinātājs vienlaikus spēj veikt gan gaisa telpas novērošanas un izlūkošanas uzdevumus, gan piedalīties kaujas operācijās.

Iznīcinātāji Emari gaisa spēku bāzē atradīsies diennakts kaujas dežūras režīmā, nepieciešamības gadījumā veiks izlūkošanas darbības un regulāri veiks mācību lidojumus.

Savukārt NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju Lietuvā trešdien pārņēma Itālija, kas Zokņu aviobāzē pie Šauļiem izvietos četrus iznīcinātājus "Eurofighter Typhoon".

KONTEKSTS:

NATO dalībvalstis Latvijas, Lietuvas un Igaunijas gaisa telpas patrulēšanu rotācijas kārtībā veic no 2004. gada marta, kad Baltijas valstis tika uzņemtas aliansē. Kopš 2004. gada patrulēšana notiek no Šauļu aviobāzes Lietuvā, bet kopš 2014. gada atbalsta misija tiek veikta arī no Emari bāzes Igaunijā. Uz Emari bāzes remonta laiku pašlaik iznīcinātāji ir pārvietoti uz Lielvārdi.

Krievijai turpinot karu Ukrainā, Baltijas valstīs izvietotie sabiedroto iznīcinātāji ne tikai reaģē uz Krievijas militāro lidaparātu nelikumīgu ielidošanu Baltijas valstu gaisa telpā, bet arī patrulē gaisa telpā Krievijas un Baltkrievijas robežas tuvumā.

Reaģējot uz Krievijas visaptverošo iebrukumu Ukrainā, NATO kopš marta ir pastiprinājusi gaisa telpas aizsardzību, palielinājusi karavīru un iznīcinātāju skaitu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti