Dienas ziņas

Gazas joslā triecienā nogalināti palīdzības misijas darbinieki

Dienas ziņas

Dienesti: Svētki aizritējuši mierīgāk nekā citus gadus

Somijas skolā audzēknis šauj uz vienaudžiem

Somijas skolā notikusi apšaude; aizdomās turētais – 12 gadus vecs skolēns

Somijā kādā Helsinku piepilsētas skolā Vantā otrdien notikusi apšaude. To sācis kāds 12 gadus vecs šīs iestādes audzēknis. Somijas sabiedriskais medijs YLE vēstīja, ka traģiskajā notikumā dzīvību zaudējis viens 12 gadus vecs skolēns, bet ievainoti vēl divi bērni. Uzbrucējs aizturēts Helsinkos nepilnas stundas laikā pēc notikušā.

Somijas skolā notikusi apšaude; aizdomās turētais – 12 gadus vecs skolēns
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Policija pavēstījusi, ka aizdomās turamais ir aizturēts un tas bija vien 12 gadus vecs šīs skolas skolēns. Aizturēšanas brīdī pie viņa atrasts arī šaujamierocis. Skolēns pēc apšaudes bēdzis no notikuma vietas, un policisti viņu notvēra Helsinku ziemeļu rajonā Tapulikaupunki. 

Notikušais tiek izmeklēts kā slepkavība un slepkavības mēģinājums. Taču varasiestādes nesniedz plašākus komentārus par iespējamiem sodiem, jo bērni jaunāki par 15 gadiem Somijā nav krimināli atbildīgi. Arī šāvējs šobrīd neatrodas apcietinājumā, bet ir sociālā dienesta uzraudzībā.

Apšaude notikusi Viertolas skolas Jokirantas ēkā, kurā mācās skolēni no 3. līdz 6. klasei. Viertolas skolā, kas izvietota divās vietās, mācās apmēram 800 skolēnu no 1. līdz 9. klasei, un tajā strādā aptuveni 90 darbinieku.

Kārtībsargi izsaukumu uz notikuma vietu saņēmuši īsi pēc deviņiem rītā. Bērniem pēc notikušā tika pavēlēts palikt mācību klasēs. Varasiestādes arī lūdza apkārtnes iedzīvotājus netuvoties skolai un palikt iekštelpās, kā arī neielaist savā mājoklī svešiniekus.

Audzēkņus no skolas palaida tikai pusdienlaikā vecāku pavadībā.

Kāds aculiecinieks avīzei "Iltalehti" norādīja, ka šāvieni bija labi dzirdami skolas pagalmā. Pēc tam bija dzirdami kliedzieni un bērni skrēja pāri pagalmam.

Īsi pēc notikušā policija veica pārbaudes arī vairākās citās apkārtnē esošajās skolās.

Tāpat kā citās Somijas skolās, arī Vantā, kas atrodas uz ziemeļiem no Helsinkiem, bērni tikko bija atgriezušies mācību iestādē pēc Lieldienu nedēļas nogales brīvdienām.

Sākotnēji tika ziņots par trim ievainotajiem, taču preses konferencē pusdienlaikā policijas pārstāvji apstiprināja, ka notikumā dzīvību zaudēja viens sestās klases audzēknis, kuram bija 12 gadu.

"Viens no cietušajiem mira teju uzreiz notikuma vietā skolā. Divi cietušie tika aizvesti uz slimnīcu Helsinkos. Viņu stāvoklis arī ir nopietns," sacīja Austrumu Ūsimā policijas pārvaldes inspektors Tomi Salosirje.

Policija atzīmēja, ka visi notikumā iesaistītie ir somu tautības un mācījās vienā klasē. Sīkākus komentārus par ievainoto stāvokli un to, cik reizes viņiem trāpīts, iestādes nesniedza.

Notikušo kā satriecošu ir raksturojušas Somijas amatpersonas. Līdzjūtību izteica valsts prezidents Aleksandrs Stubs, kā arī premjerministrs Peteri Orpo. Finanšu ministre un premjerministra biedre Rīka Purra, komentējot notikušo, pauda, ka šāda veida notikumiem nevajadzētu būt.

Valsts premjerministrs Peteri Orpo pauda, ka notikušais Vantas skolā ir satriecis Somijas sabiedrību.

"Man nav vārdu, kā to raksturot. Tas, kas šokē visvairāk, ir vecums, kādā ir gan upuri, gan šāvējs. Jāsaka, ka pārāk daudz jauniešu, pat katrs trešais, cieš no dažādām mentālām problēmām kādā savas dzīves posmā. Mums jāiejaucas daudz laicīgāk šādos procesos. Kas attiecas uz šo uzbrukumu, mēs to ļoti rūpīgi analizēsim un vēlāk izdarīsim secinājumus," viņš sacīja. 

"Šodien un turpmākajās dienās ir vajadzīga klātbūtne, rūpes, rokas, kas mierina, mierinājuma vārdi. Un ir ļoti svarīgi, ka par šo plašāk pārrunā mājās. Es vēlos teikt Somijas bērniem un jaunāka vecuma skolēniem, ka Somijas iestādes un skolu personāls katru dienu strādā, lai nepieļautu šādus gadījumus," premjers turpināja.

Satraukumu paudusi arī Somijas iekšlietu ministre Mari Rantanena. 

"Diena sākusies šokējoši. Vantā, Viertolas skolā notika apšaude. Es varu tikai iedomāties, kādas sāpes un satraukumu šobrīd izjūt daudzas ģimenes," viņas pauda ierakstā vietnē "X".

Apšaudē izmantotais ierocis bija licencēts šāvējam tuvam radiniekam, vēstīja YLE. Policijas rīcībā gan vēl nav sīkākas informācijas par šaušanas motīvu.

Tā gan nav pirmā traģiskā apšaude Somijā, un vairākas līdz šim notikušās arvien pastiprinājušas sabiedrības uzmanību valsts ieroču politikai.

2007. gadā 18 gadus vecs puisis Peka-Eriks Auvinens nošāva sešus skolēnus, skolas medmāsu, direktoru un sevi Jokela vidusskolā netālu no Helsinkiem.

Savukārt  2008. gadā tolaik 22 gadus vecs students Mati Sāri sarīkoja apšaudi Kauhajoki arodskolā Somijas ziemeļrietumos. Viņš nogalināja deviņus audzēkņus un vienu mācību iestādes darbinieku, bet pēc tam ieroci vērsa pret sevi.

Somijā dzīvo 5,6 miljoni cilvēku, un valstī populāras ir medības un šaušana mērķī. Kopumā Somijā līdz šim izdoti vairāk nekā 1,5 miljoni šaujamieroču licenču un ir aptuveni 430 000 licenču turētāju.

2010. gadā tiesību aktus valstī par ieroču turēšanu un izmantošanu padarīja stingrākus, ieviešot zināšanu pārbaudi visiem šaujamieroču apliecību pretendentiem. Arī šo pretendentu vecuma ierobežojums tika mainīts no 18 uz 20 gadiem.

Trešdien gan pie skolas, kur notika apšaude, gan pie visām valsts pārvaldes iestādēm Somijas karogs tiks nolaists pusmastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti