Pasaules panorāma

Somija sīvā konkurencē izvēl jaunu prezidentu

Pasaules panorāma

Zviedrija NATO: Turcija apstiprina, Ungārija vēl vilcinās

Sākas kopš Aukstā kara vērienīgākās NATO militārās mācības

Notiek vērienīgākās NATO militārās mācības kopš Aukstā kara – «Steadfast Defender»

Tuvāko mēnešu laikā karavīri no visām alianses valstīm strādās, lai skaidri demonstrētu – NATO ir gatava un spējīga sevi aizstāvēt – jūrā, uz sauszemes un gaisā.

ĪSUMĀ:

  • "Steadfast Defender" ir lielākās militārās mācības Eiropā kopš Aukstā kara.
  • Mācību mērķis ir pārbaudīt un pilnveidot NATO aizsardzības plānus, tostarp – iedarbinot NATO līguma 5. pantu.
  • Militārās mācības notiks no janvāra līdz jūnijam.
  • Manevri pulcēs vairāk nekā 90 000 militārpersonu un neskaitāmas kaujas tehnikas vienības.
  • Mācību laikā Latvijā nonāks tehnika un karavīri, kas pēc tam šeit paliks, valstī esošajai Kanādas kaujas grupai augot līdz brigādes līmenim.

Mācības notiek arī Latvijā, un lielu artavu tajās sniegs arī Kanāda, kas devusi īpašu ieguldījumu NATO spēju stiprināšanā mūsu reģionā, kopš Krievija 2014. gadā pretlikumīgi anektēja Krimu. NATO klātbūtnes stiprināšana Baltijas jūras reģionā ir īpaši svarīga, ņemot vērā, ka drošības situācija kļūst saspringtāka.

Lielākās militārās mācības Eiropā kopš Aukstā kara pulcēs desmitiem tūkstošus karavīru no 31 NATO dalībvalsts, kā arī no Zviedrijas, kura aliansē vēl tikai cer iestāties.

Mācību mērķis ir pārbaudīt un pilnveidot NATO aizsardzības plānus un novērst Krievijas agresiju. NATO savā paziņojumā Krieviju vārdā nemin.

Taču tās stratēģiskā koncepcija nosaka – tieši Krievija ir nozīmīgākais un tiešākais drauds alianses dalībvalstu drošībai. Kas šajā kontekstā īpaši svarīgi Austrumu flangam, manevros tiks demonstrēta NATO spēja ātri pārvietot spēkus no Ziemeļamerikas un citām alianses valstīm, lai stiprinātu Eiropas aizsardzību.

""Steadfast Defender 24" būs skaidrs apliecinājums mūsu vienotībai, mūsu spēkam un mūsu apņēmībai aizsargāt vienam otru – aizsargāt mūsu vērtības un uz noteikumiem balstīto starptautisko kārtību," sacīja NATO Eiropas spēku virspavēlnieks Kristofers Kavoli.

"Es nesaku, ka rīt viss noies greizi, bet mums ir jāsaprot, ka miers nav pašsaprotams, un tāpēc mums ir šādi plāni," pauda NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs Robs Bauers.

Manevru scenārijs paredz ienaidnieka uzbrukumu sabiedroto teritorijai, tādējādi iedarbinot NATO līguma 5. pantu un līdz ar to kolektīvo aizsardzību.

Līdz šim tas iedarbināts tikai vienu reizi – pēc 11. septembra uzbrukumiem ASV.

Mēnešiem ilgie "Steadfast Defender" manevri sastāvēs no virknes mazāku mācību un aptvers teritoriju no Ziemeļamerikas līdz NATO austrumu flangam – tuvu Krievijas robežai. Un arī pie mums – Latvijā.

"Tā patiešām ir iespēja NATO veikt apjomīgu kopīgu operāciju – kopīgas mācības, izmantojot jau esošās NATO mācības visā Eiropā," uzsvēra Kanādas Bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā komandiera vietnieks Džimijs Leklērs.

Manevri pulcēs vairāk nekā 90 000 militārpersonu, vairāk nekā 50 jūras spēku elementu, toskait fregates, korvetes un aviācijas bāzes kuģus, vairāk nekā 80 gaisa kuģu, arī iznīcinātājus F-35 un helikopterus, kā arī vairāk nekā 1100 kaujas transportlīdzekļus – tankus, kājnieku kaujas mašīnas un bruņutransportierus.

""Steadfast Defender" patiešām ir lielāks mācību ietvars – tās notiek no janvāra līdz pat jūnijam. Tiek izmantotas visas iespējas, ko mācības piedāvā. Vai tā būtu loģistika, jūras spēki, gaisa un sauszemes spēki. Kā paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa mēs vairāk koncentrējamies uz sauszemi, taču Kanādai kopumā ir liela nozīme vairākos šajos elementos," norādīja Leklērs. "Tātad Baltijas reģionā, kā jūs zināt, mūsu kaujas grupa jau vairākus gadus ir devusi ieguldījumu paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā. Viens no vingrinājumiem, kas notiek "Steadfast Defender" ietvaros, ir Kristāla bulta, kas ir mūsu kaujas grupas, nu jau drīz brigādes, kaujas gatavības novērtēšanas pārbaude. Tā ir viena daļa no "Steadfast Defender" Baltijā."

Kaimiņvalsts Igaunija tikmēr lielo mācību ietvarā integrēs savas ikgadējās militārās mācības "Pavasara vētra". Manevri būs arī nozīmīgs pavērsiens Kanādas spēkiem Latvijā – kaujas grupa no bataljona kļūs par brigādi.

"Mēs kā paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa, kas no kaujas grupas kļūs par brigādi, izmantojam "Steadfast Defender" priekšrocības, kas ir transatlantisko spēku demonstrācija. Mēs izmantosim mācības mūsu pašu karaspēka pārvietošanai," teica Kanādas Bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā komandiera vietnieks.

Tātad jau mācību laikā Latvijā nonāks tehnika un karavīri, kas te arī paliks, Kanādas vadītajai kaujas grupai augot līdz brigādes līmenim. Plānots, ka brigāde savu pilno kaujas gatavību sasniegs līdz 2026. gadam.

Drošības situācija Eiropā, arī visā pārējā pasaulē pēdējo gadu laikā krasi mainījusies. Turklāt mācības notiek laikā, kad Baltijas jūras reģionā novēroti GPS sistēmas traucējumi. Ņemot vērā, cik daudz būtisku pakalpojumu paļaujas uz GPS, šādi traucējumi potenciāli ir bīstami. Par GPS dīvainībām ziņojuši gan piloti, gan tirdzniecības kuģu apkalpes. Tiek izmeklēts traucējumu cēlonis, taču viss norāda uz to, ka aiz incidentiem stāv Krievija.

"Reģionā tiešām notiek daudz kas. Nestabilitāte visā pasaulē arī turpmāk prasīs Kanādas ieguldījumu NATO. Un NATO ir jābūt gatavai atbalstīt jebkuru alianses valsti," pauda Leklērs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti