Slovākijas parlamenta vēlēšanās uzvar promaskaviskā partija «Smer – SD»

Slovākijā sestdien notikušajās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās uzvarējusi populistiskā ekspremjera Roberta Fico vadītā kreisā partija "Virziens – sociāldemokrātija" ("Smer – SD"). Fico vēlas pārtraukt militāro palīdzību Ukrainai, ir kritiski noskaņots pret Eiropas Savienību un NATO, kā arī aicina atcelt Krievijai noteiktās sankcijas. Analītiķi prognozē, ka Fico valdība varētu radikāli mainīt Slovākijas ārpolitiku un tās nostāja varētu līdzināties tai, kāda ir Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam.

Slovākijas parlamenta vēlēšanās uzvar promaskaviskā partija «Smer – SD»
00:00 / 03:36
Lejuplādēt

Sestdienas vakarā pirmās publicētās vēlētāju aptaujas liecināja, ka nelielā vadībā izvirzījusies Eiropas Parlamenta vicespīkera Mihala Šimečkas vadītā sociālliberālā partija "Progresīvā Slovākija". Tomēr, skaitot oficiālos vēlēšanu rezultātus, tapa skaidrs, ka Šimečkas partija nebūs šo vēlēšanu uzvarētāja. Pēc teju visu balsu saskaitīšanas konstatēts, ka populistiskā ekspremjera Roberta Fico vadītā kreisā partija "Virziens – sociāldemokrātija" ieguvusi 23,3 % balsu, bet tās sāncense, "Progresīvā Slovākija" – 17% balsu.

150 vietu parlamentā Fico partijai būs 42 deputāti. Viena no potenciālajām "Smer – SD" koalīcijas partnerēm ir kreisā partija "Balss – sociāldemokrātija", kas 2020. gadā atšķēlās no Fico vadītās partijas un kuru vada bijušais "Smer – SD" priekšsēdētāja vietnieks Peters Pellegrīni. Paredzams, ka tā iegūs 27 deputātu mandātus. Pellegrīni izteicies, ka vietu sadalījums liecina par to, ka normāli funkcionējošu koalīciju bez viņa vadītās partijas izveidot nevarēs.

Tiek pieļauts, ka abas partijas varētu veidot koalīciju ar nacionālistisko labējo Slovāku nacionālo partiju. Gaidāms, ka tai jaunajā parlamentā būs 10 vietas, līdz ar to trim partijām kopā būtu 79 no 150 mandātiem. Fico jau iepriekš divas reizes ir veidojis valdību ar Slovāku nacionālo partiju, kas arī iebilst pret militāro palīdzību Ukrainai. Kopumā jaunajā parlamentā varētu būt pat 10 partijas no liberāliem līdz galēji labējiem spēkiem.

Analītiķi prognozē, ka Fico valdība varētu radikāli mainīt Slovākijas ārpolitiku un tās nostāja varētu līdzināties tai, kāda ir Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam. Politikas analītiķis Grigorijs Mešezņikovs norādījis:

"Es domāju, ka Fico nav gana drosmīgs, lai kļūtu par vienīgo disidentu Eiropas Savienībā. Bet tagad, kad viņam ir Orbāns, viņam ir stingra pozīcija, pie kuras pieturēties."

Līdz šim Slovākija ir bijusi lojāls un nelokāms Kijivas sabiedrotais, piegādājot dažāda veida palīdzību, tostarp "zeme-gaiss" raķetes un helikopterus un pat ziedojot visu savu novecojušo iznīcinātāju MiG-29 floti.

Taču 59 gadus vecais Fico ir solījis, ka Slovākija pārtrauks piegādāt bruņojumu Ukrainai, kā arī ir aicinājis uzlabot attiecības ar Krieviju: "Miers ir vienīgais risinājums. Es nepiekrītu tam, ka tieku kritizēts un dēvēts par kara kūdītāju tikai tāpēc, ka runāju par mieru. Tikmēr tie, kas atbalsta karu un nogalināšanu, tiek dēvēti par miera aktīvistiem. Mums galvās šis viss ir sajaucies. Mēs no savas valsts krājumiem nesūtīsim uz Ukrainu nevienu pašu lodi."

"Smer" savā kampaņā galveno uzmanību koncentrēja uz stabilitātes, kārtības un sociālās drošības tēmām. Fico arī izteicies, ka ir nobažījies par pieaugošo migrantu skaitu, kas caur Slovākiju dodas uz Rietumeiropu. Pirms vēlēšanām aktīvi tika izplatīta prokrieviska un pret Ukrainu noskaņota dezinformācija, kas mazinājusi jau tā zemo sabiedrības atbalstu Ukrainai. Vairākās iekšpolitikas problēmās tiek vainota tieši Ukraina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti