Panorāma

Bulgārija un Rumānija daļēji iestājušās Šengenas zonā

Panorāma

Beļģija pirmā ES aizliedz vienreizlietojamos veipus

Eksperts: Moldovai ceļā uz ES jāvienojas par Piedņestru

Eksperts: Moldovai ceļā uz ES jāvienojas par Piedņestru

Kontrabandas "zelta laiki" ir beigušies. Un likumi būs jāievēro. Tā par separātisko Piedņestras reģionu izsakās eksperti. Ar Krievijas un vietējo prokremlistu rokām savulaik Moldovai atņemtā Piedņestra ar tās pusmiljonu iedzīvotājiem jau vairāk nekā 30 gadus ir starptautiski neatzīta teritorija.

Tā vēl nesen lūdza Krievijai "diplomātisko palīdzību". Bet sāktā kara Ukrainā dēļ Kremlim patlaban nav ne spēka, ne arī naudas, lai Piedņestru atbalstītu. Toties tas ir iespēju laiks Moldovai, lai ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) vienotos ar Piedņestras separātistiem par atgriešanos pie dzīves vienā valstī.

Starp dažādiem Kremļa iedvesmotiem un uzturētiem iesaldētajiem konfliktiem Piedņestra ir īpaša. Atšķirībā no, piemēram, Krievijas sagrābtā Donbasa Ukrainā vai Dienvidosetijas Gruzijā, Piedņestra nav pilnībā izolēta no pārējās valsts daļas.

Tā sauktie Krievijas "miera uzturētāji" un robežsargi ārvalstu žurnālistus te neielaistu. Bet – ir iespēja iebraukt kā tūristiem. Un to LTV izmanto.

Atgriešanās Padomju Savienībā – tas ir biežākais uzskats, ko dzird par Piedņestru. Un šeit arī vietējais tūrisma maršruts ved atpakaļ uz PSRS.

Te ir liels veikals ar Latvijas galvaspilsētas vārdu. Cik ilgi veikals "Rīga" šeit jau ir? Ļoti sen. Tā sacīja pārdevējas. Un te arvien iepērk mūsu šprotes. Veikals esot tapis uz sentimentālas nots pēc PSRS  sabrukšanas, kad Krievijas armijai nācās atstāt Latviju.

"Agrāk pie jums tur bija Padomju Savienības karaspēks. Tur karavīri dienēja. Puisis tur piedzima un dzīvoja Rīgā. Viņam dzimtā pilsēta ir dārga. Bet tad nosūtīja viņu uz šejieni. Un viņš kļuva par uzņēmēju," stāstīja kāda pircēja.

Piedņestrā var nopirkt arī Ukrainā ražotu saldējumu un dažādu ES valstu preces. Par visu gan jāmaksā vietējos rubļos.

Zem Krievijas un vietējo separātistu karogiem Piedņestra desmitgadēm ilgi pelnījusi ar dažāda veida kontrabandu un bezmaksas gāzi no Krievijas, padarot par miljardieriem visu Piedņestru pārņēmušā uzņēmuma "Šerifs" īpašniekus.

Moldovas aizsardzības ministrs atzina – lai gan drošības situācija patlaban Moldovai ir daudz labāka, nekā pirms diviem gadiem, tomēr ar Piedņestras bīstamību ir jārēķinās.

"Nekontrolētas teritorijas esamība. Krievijas karavīru nelegāla klātbūtne, kuri šobrīd tiek komandēti no tā paša štāba, kas īsteno karu Ukrainā.

Liela daudzuma ieroču noliktavu esamība šajā apgabalā, ko nekontrolē ne centrālā valdība, ne starptautiskā sabiedrība. Tas, protams, rada nozīmīgus draudus," pauda Moldovas aizsardzības ministrs Anatolijs Nosatijs.

Bet – laiki mainās. Ukraina savu robežu gar Piedņestru ir slēgusi, pat uzspridzinot tur tiltu – lai ikviena prece vai cilvēks var iekļūt tikai un vienīgi caur Moldovas kontrolēto daļu. Un par visu, ko ved, Moldova pieprasa maksāt nodokļus. Piedņestra ekonomiski izsīkst un Krievija nespēj pat, ja gribētu, anektēt un "uzkārt sev kaklā" dotējamo Piedņestru.

"Piedņestrai nav savas lidostas. Uz turieni nevar pārsviest militāro gaisa transportu. Nav, kur nosēdināt lidmašīnas. Tur nevar ievest kara kuģus. Tādēļ, ka Ukraina tos veiksmīgi nogremdē pat ap Sevastopoli. Bet doties Dņestras upes grīvā – tas nozīmētu sevi nolikt  tieši kara pretinieka uguns līnijā.  Tāpēc visas sarunas par militāru akciju Piedņestrā ir absolūti viltus ziņas," sacīja Krievijas politologs Dmitrijs Oreškins.

Propagandai gan vēl turpina ticēt, piemēram, Kišiņevā sastaptais Sergejs, kurš gaida padomju impērijas atgriešanos. "Tāpēc, ka pirmkārt, es esmu dienējis Padomju Savienības laikā. Un esmu devis militāro zvērestu vienai valstij. Aizstāvēt to."

Bet daudzi arī cer, ka Moldovas vadība Piedņestras atgūšanā rīkosies aktīvāk.

"Neviens neko nav atrisinājis. Jā, tā paklusām varbūt var pateikt – es to darīšu, bet  nekas nerisinās," teica Moldovas iedzīvotāja Viorika.

No pašas Piedņestras nekādus sabiedrības noskaņojumus nejūt. Ne vārda brīvības, ne politisku brīvību te nav. Toties, atšķirībā no Padomju Savienības, var brīvi ceļot un daudziem te ir divu, triju vai pat piecu valstu pases.  Te darbojas arī ES dotēti projekti. Un ES var būt tā, kas caur Moldovas integrācijas procesu var spiest Moldovu  likt jauno realitāti saprast arī Piedņestras "šerifiem".

"Ir divas iespējas – izlikties, ka nekas nenotiek, ka pasaule nemainās, izlikties, ka "zelta laiki" atgriezīsies. Un tad pienāks brīdis, kad jūs pazaudēsiet visu. Vai arī jūs kopā ar mums, ar Moldovas valdību iesaistāties un izdarāt pareizās lietas, kā atrisināt šo konfliktu, kā atbrīvoties no Krievijas. Un mēs pasargāsim jūs no Krievijas atriebības. Mēs, Moldovas Republika, kopā ar partneriem un sabiedrotajiem aizsargāsim jūs  no iespējamās atriebības no Krievijas. To varam izdarīt tikai mēs - Moldova. Neviena cita valsts to nevar, jo jūs esat Moldovas daļa," pauda NVO "Iniciatīva mieram" vadītājs, bijušais Moldovas vicepremjers Aleksandrs Flenčija.

Tas ir mudinājums izmantot iespēju laiku, kad Kremlis aizņemts Ukrainā un Krievijas karavīru klātbūtne šeit drīzāk ir simboliska - kas var būt īstais brīdis, kad Piedņestrai izdarīt pareizo pagriezienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti