Panorāma

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs jaunās telpās

Panorāma

Panorāma

Aicina izmeklēt traģēdiju ar palīdzības kravām Gazā

«Nežēlīgs slaktiņš» – pasaules līderi aicina izmeklēt cilvēku nāvi Gazā pie palīdzības konvoja

Starptautiskās sabiedrības sašutumu un nosodījumu ir izsaukusi desmitiem cilvēku bojāeja Gazas joslā, drūzmā mēģinot piekļūt humānajai palīdzībai. Palestīnieši apgalvo, ka traģēdijā ir vainojami Izraēlas karavīri, kas esot atklājuši uguni uz civiliedzīvotājiem, savukārt Izraēla apgalvo, ka pūlis cīņā par pārtiku daudzus cilvēkus nospiedis līdz nāvei. Rietumvalstis ir pieprasījušas veikt izmeklēšanu, lai noskaidrotu patiesību par notikušo.

Līdz šim izskanējusi pretrunīga informācija par to, kas notika ceturtdien agri no rīta Gazas pilsētas pievārtē.

Ir zināms, ka tur no Ēģiptes ieradās 38 kravas automašīnas ar humāno palīdzību. Drošības apsvērumu dēļ automašīnu kolonnu no attāluma pavadīja vairāki Izraēlas armijas tanki. Kad kolonna apstājās, ap automašīnām sapulcējās tūkstošiem izmisušu cilvēku, kuri vēlējās saņemt pārtiku un citas pirmās nepieciešamības lietas.

"Mēs skrējām pēc pārtikas, lai saņemtu palīdzību. Karavīri un tanki mūs apšaudīja. Cilvēkiem, kas bija priekšā un aizmugurē tika sašautas dažiem rokas, citiem kājas. Mēs pametām pārtiku un skrējām prom," stāsta Gazas iedzīvotājs Anvars Heleva.

Izraēlas amatpersonas savukārt vaino palestīniešus, jo tie izturējušies vardarbīgi.

Izraēlas armija apgalvo, ka sākās grūstīšanās un daudzi cilvēki ir mēģinājuši ierāpties automašīnu kravas kastēs.

Bažījoties, ka situācija var kļūt nekontrolējama, Izraēliešu karavīri esot raidījuši brīdinājuma šāvienus, taču nav šāvuši uz cilvēkiem.

"Pūlis uzbruka palīdzības mašīnām, apturot konvoju. Kā varat redzēt video, tanki, kas tur bija, lai nodrošinātu karavānu, redz, kā tiek samīdīti iedzīvotāji un piesardzīgi cenšas izklīdināt pūli ar dažiem brīdinājuma šāvieniem. Kad simtiem kļuva par tūkstošiem un lietas izgāja no kontroles – tanka komandieris nolēma atkāpties - lai izvairītos no kaitējuma tūkstošiem Gazas iedzīvotāju, kas tur atradās," stāsta Izraēlas Aizsardzības spēku preses sekretārs Daniels Hagari.

Armija arī publicēja no gaisa uzņemtu video, kur ir redzams, ka simtiem cilvēku ir aplenkuši palīdzības automašīnas.

Savukārt aculiecinieki uz vietas apgalvo, ka izraēlieši ir šāvuši uz cilvēkiem. Tas izraisīja paniku un cilvēki centās bēgt, bet tā rezultātā daudzi no viņiem tika saspiesti. Vairākus cilvēkus esot nobraukušas palīdzības automašīnas, kas arī steidzās pamest notikuma vietu.

Teroristu grupējuma "Hamās" kontrolētā Gazas Veselības ministrija apgalvo, ka incidentā nogalināti vismaz 112 cilvēki, bet vēl vairāk nekā 750 ievainoti, taču šīs informācijas patiesumu nav iespējams apstiprināt.

Savukārt slimnīcās apgalvo, ka daudziem cietušajiem ir ložu radīti ievainojumi.

Vairākas valstis, tostarp ASV un Francijas ir pieprasījušas veikt izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas izraisīja asiņaino incidentu.

Par notikušo izsludinātajā ANO Drošības padomes sanāksmē Alžīrija iesniedza paziņojuma projektu, vainojot Izraēlas spēkus "uguns atklāšanā". Taču paziņojuma pieņemšanu nobloķēja ASV, norādot, ka incidenta fakti vēl neesot skaidri.

ASV Valsts departamenta pārstāvis Metjū Millers aicināja noskaidrot visus faktus, lai neizdarītu pārsteidzīgus secinājumus.

ASV Valsts departamenta pārstāvis Metjū Millers par notikumiem Gazas joslā
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

"Es nevēlos izdarīt pāragrus secinājumus par to, kas varētu būt noticis, jo iepriekš tie ir izrādījušies nepareizi. Taču divas lietas ir skaidras.

Pirmkārt, no gaisa uzņemtajos kadros var secināt, ka situācija ir bezcerīga, ka cilvēki drūzmējās pie šīm kravas automašīnām, jo ir izsalkuši, viņiem ir nepieciešama pārtika, zāles un cita palīdzība. Tas liecina, ka mums ir jādara vairāk, lai piegādātu humāno palīdzību.

trkārt, atkal gāja bojā liels skaits palestīniešu, un tā kopš 7. oktobra ir noticis jau pārāk daudz dienu. Tāpēc mēs turpinām centienus panākt pagaidu pamieru, lai atbrīvotu "Hamās" sagrābtos ķīlniekus un nogādātu viņus mājās pie ģimenēm, kā arī atvieglotu palestīniešu ciešanas," sacīja Millers.

Savukārt ASV prezidents Džo Baidens sacīja, ka notikušais apgrūtinās pašlaik notiekošās diplomātiskās sarunas par iespējamo karadarbības pārtraukumu Gazas joslā.

Bija cerība, ka uguns pārtraukšanas režīmu varētu uzsākt jau no nākamās pirmdienas.

Eiropas Savienības ārlietu vadītājs Žuzeps Borels notikušo nosauca par "kārtējo Gazas civiliedzīvotāju slaktiņu", bet Francijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Izraēlas karavīru uzbrukums civiliedzīvotājiem, kuri vēlējās saņemt pārtiku, ir "neattaisnojams".

Arī virkne arābu valstu notikušajā vainoja Izraēlu, bet Turcija paziņoja, ka Izraēla ir pastrādājusi "vēl vienu noziegumu pret cilvēci".

Gazā tikmēr turpina gaidīt jaunas kravas ar tik ļoti vajadzīgajām palīdzības piegādēm, it īpaši Gazas ziemeļos.

"Nāves risks no bada Gazā pieaug, un vissmagāk ietekmēti bērni un grūtnieces. Nepārtrauktā karadarbība un citi izaicinājumi turpina kavēt mūsu centienus sasniegt Gazas civiliedzīvotājus, lai palīdzētu ar pārtiku, veselības un dzīvības glābšanu," brīdina ANO ģenerālsekretāra pārstāvis Stefans Dujaričs.

ANO jau daudzkārt ir brīdinājusi par draudošo badu Gazā, kur ar ierobežotām iespējām tikt pie pārtikas un tīra ūdens dzīvo ap 300 000 cilvēku.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti