Panorāma

Aicina izmeklēt traģēdiju ar palīdzības kravām Gazā

Panorāma

Panorāma

Navaļnija politiskais mantojums – sievas Jūlijas rokās

Navaļnija sākto cīņu pret Putina režīmu mēģinās turpināt viņa sieva Jūlija

Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija bērēs piektdien Maskavā nepiedalījās viņa tuvākais cilvēks – sieva Jūlija Navaļnaja. Viņa ar bērniem uzturas Vācijā un sola turpināt Alekseja iesākto cīņu pret Krievijas diktatora Vladimira Putina režīmu.

Jūlija atbalstīja sava vīra aktivitātes divus gadu desmitus, bet lielākoties palika viņa politiskās karjeras ēnā. Tagad pienācis laiks no tās iziet.

26 gadi laimes

Piektdien viņa nevarēja ierasties uz vīra bērēm Maskavā, jo pēc pēdējā laika paziņojumiem, kuros viņa asi vērsās pret Putina režīmu, bija pārāk liels risks, ka pēc ierašanās Krievijā arī viņa tiktu aizturēta un iemesta cietumā.

"Es nezinu, kā dzīvot bez Tevis, bet es centīšos darīt visu iespējamo, lai Tu tur augšā priecātos par mani un lepotos ar mani. Es nezinu, vai man tas izdosies vai ne, bet es mēģināšu," atvadu vēstījumā vīram piektdien sola Jūlija.

Sociālajos tīklos viņa veltīja Aleksejam īpašu video ar kopā būšanas mirkļiem. Jūlija pateicās viņam par 26 kopdzīves gadiem, pat par grūtākajiem brīžiem, kuros Aleksejam izdevies sievu sasmīdināt arī no cietuma kameras.

Putins viņai neatstāja izvēli

Jūlijai bija svarīgi, ka bērni paliek bērni un mājas paliek mājas. Tāpēc visu Alekseja politiskās karjeras laiku viņa pavadījusi vīra ēnā, cenšoties uzturēt normālu ģimenes dzīvi.

Cik nu tas bija iespējams – jo no izsekošanām, kratīšanām un izrēķināšanās cietusi gan viņa, gan bērni. Un, neskatoties uz sarežģītajiem apstākļiem, viņas atbalsts vīra cīņai bija nelaužams – Alekseja ideālus viņa zvērējusi nenodot. Un tāpēc, kaut ilgstoši viņa atturējās no politiskām ambīcijām, pienāca diena, kas vairs neatstāja izvēli.

Jūlija Navaļnaja ar vīru Alekseju, 2015. gadā
Jūlija Navaļnaja ar vīru Alekseju, 2015. gadā

"Nogalinot Alekseju, Putins nogalināja pusi manis. Bet man vēl aizvien ir otra puse un tā saka, ka man nav tiesību padoties.

Es turpināšu Alekseja darbu, un es aicinu jūs stāvēt man līdzās. Kā teica mans vīrs – nav kauns izdarīt maz, ir kauns neizdarīt neko. Viņa upurēšanās nebija veltīga. Cīnīsimies. Es nebaidos – un jums arī nevajadzētu baidīties," aicinājumā Navaļnija atbalstītājiem uzsvēra Jūlija.

Lai arī viņa ilgstoši izvairījusies no mediju uzmanības, aizkulisēs Jūlijai esot bijusi liela ietekme. Ģimenei tuvi cilvēki teikuši, ka Jūlijai, kurai ir ekonomistes izglītība, bija ne tikai līdzīgi uzskati ar savu vīru, bet viņa pat palīdzējusi tos veidot. Dažkārt Aleksejs jokojis, ka Jūlija ir vēl radikālāka par viņu.

2020. gada vasarā, kad Navaļnijs tika saindēts, viņa vairs nespēja klusēt un uzsāka kampaņu viņa atbrīvošanai no slimnīcas Krievijā, lai nodrošinātu Alekseja ārstniecību ārzemēs. Pēc viņa atgriešanās un aizturēšanas Krievijā Jūlija kļuva arvien redzamāka. Krievijas propagandas mediji, visticamāk, jau tad apzinājās viņas potenciālu, cenšoties diskreditēt ar dažādiem nomelnojošiem stāstiem.

No ārzemēm būs grūti sasniegt auditoriju Krievijā

Navaļnija sievai ir daudz kopīga ar Baltkrievijas opozicionāri Svjatlanu Cihanousku, kurai arī nācās iet sava apcietinātā vīra pēdās, aktīvi iesaistoties politikā. Arī viņa to dara, atrodoties trimdā, un teikusi, ka tas ir izaicinājums nezaudēt kontaktu ar cilvēkiem valsts iekšienē.

Tas būs izaicinājums arī Jūlijai, norāda eksperti.

"Navaļnija darbā bija nozīmīga organizācija "uz vietas", tūkstošiem brīvprātīgo visur Krievijā. Kā uzturēt šos tīklus dzīvus un, tā teikt, pagrīdē, laikā, kad spiediens no režīma tikai aug? Tas būs svarīgs uzdevums," spriež politikas pētnieks Grems Robertsons.

"Viņai būs grūti izlauzties līdz Krievijas auditorijai, jo viņu redz ne tikai kā liberālo Rietumu vērtību atbalstītāju, bet kā cilvēku, ko Rietumi izmanto Putina gāšanai," norāda domnīcas "Carnegie" Eirāzijas centra pētniece Tatjana Stanovaja.

"Taču no otras puses – Navaļnijs tagad ir atdzimis viņa sievā, bet atšķirībā no Alekseja viņa neatrodas Krievijā. Krievijas režīmam tās ir sliktas ziņas."

Ekspertu ieskatā, Navaļnijs atgriezās Krievijā, jo domāja, ka trimdā netiks uzskatīts par leģitīmu opozīcijas līderi. Tā izrādījās kļūda, no kuras Jūlija ir mācījusies.

KONTEKSTS:

Krievijas Ieslodzījuma lietu pārvalde 16. februārī paziņoja, ka labošanas darbu kolonijā miris ieslodzītais Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kurš atradās ieslodzījumā kopš 2021. gada. Navaļnijs pērn decembra beigās tika pārvests uz īpašā režīma koloniju, kas 1960. gados tika uzcelta bijušās Gulaga nometnes vietā.

Krievijas varasiestādes apgalvo, ka Navaļnijs esot miris dabīgā nāvē, bet Navaļnija līdzgaitnieki to raksturo kā Putina režīma pastrādātu slepkavību.

Pēc ziņām par Navaļnija nāvi Latvijas prezidents un vairāku citu valstu līderi norādījuši uz Kremļa atbildību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti