Panorāma

Navaļnija politiskais mantojums – sievas Jūlijas rokās

Panorāma

Panorāma

Apglabāts Kremļa opozicionārs Aleksejs Navaļnijs

Maskavā opozīcijas līderi Navaļniju pēdējā gaitā pavada tūkstošiem cilvēku

Maskavā piektdien tūkstošiem cilvēku atvadījās no opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija. Lai gan bija bažas, ka Putina režīms varētu apcietināt uz bērēm sanākušos cilvēkus, plaši aresti līdz šim nav notikuši.

Borisovas kapsēta, kur apbedīja Navaļniju, piektdien pēcpusdienā tika slēgta apmeklētājiem, taču pie kapsētas joprojām gaida tūkstošiem cilvēku, kas vēlas atvadīties no Navaļnija. Varasiestādes solījušas, ka cilvēkiem būs tāda iespēja.

Vakarpusē daudzviet Maskavā un citviet Krievijā cilvēki pulcējās spontānos piemiņas pasākumos, kur nolika ziedus un iededza svecītes Navaļnija piemiņai. Sanākušie daudzviet skandēja saukļus: "Putins ir slepkava!", "Vediet karavīrus mājās!" un "Ukraiņi ir labi cilvēki!".

Maskavā notikušas Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija bēres
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • Maskavā ap baznīcu un kapsētu, kurā notika atvadīšanās no Alekseja Navaļnija, pulcējās vairāki tūkstoši cilvēku.
  • Sanākušie skandēja gan opozicionāra vārdu, gan saukļus "Nē karam!" un "Krievija bez Putina!".
  • Atvadu ceremoniju baznīcā apmeklēja arī vairāki  rietumvalstu, tai skaitā ASV, Vācijas un Francijas, vēstnieki.
  • Savu dēlu pēdējā gaitā izvadīja Navaļnija tēvs un māte, taču opozicionāra sieva ieradusies nebija, pastāvot riskam, ka arī viņu varētu apcietināt un ieslodzīt cietumā.
  • Navaļnija līdzgaitnieki vēsta, ka kārtībsargi pagaidām ielaiž cilvēkus Borisovas kapsētā, lai tie varētu uz Navaļnija kapa atstāt ziedus.

Izvadīšanas ceremonija notika Maskavas Marjinas rajona Dievmātes ikonas "Remdē manas skumjas" baznīcā.

Atvadīšanās ceremonija baznīcā – īsa un tuvāko lokā

Ceremonija bija īsa, un sanākušie nevarēja baznīcā ieiet un atvadīties no Navaļnija. Video kadros redzams, ka Navaļnija zārks tiek ienests baznīcā; pie baznīcas sanākušie cilvēki skandē "Navaļnijs! Navaļnijs!". Daļa arī skandēja "Nepiedosim!", ar to, visticamāk, domājot, ka viņa nāvi Krievijas līderiem piedot negrasās.

Tāpat tika skandēti saukļi "Nē karam!" un "Krievija bez Putina!".

Maskavā piektdien notika opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija bēru ceremonija
Maskavā piektdien notika opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija bēru ceremonija

Uz atvadu ceremoniju baznīcā bija ieradušies vairāku rietumvalstu, tai skaitā ASV, Vācijas un Francijas, vēstnieki.

Navaļnija līdzgaitnieki vēsta, ka pie baznīcas tiek slāpēts mobilā interneta signāls, lai nebūtu iespējams tiešraidē translēt Navaļnija bēres.

Atbilstoši pareizticīgo tradīcijām Navaļnija zārks atvadu laikā bija atvērts.

Baznīcā starp daudziem Navaļnija tuviniekiem bija viņa māte un tēvs. Skanot reliģiskām dziesmām, pie Navaļnija zārka gūla sarkanas un baltas rozes. Taču, kaut arī varasiestādes notiekošajā vien noraudzījās no malas, Kremļa režīms nespēja atturēties vēl pēdējo reizi pazemot Navaļniju.

Baznīcas procesijas beigās vāks viņa zārkam tika uzlikts, neļaujot sanākušajiem pienācīgi atvadīties, un steidzīgi nests projām, par spīti apkārtējo sašutumam.

Navaļniju acīmredzot vajadzēja aprakt pēc iespējas ātrāk ar pēc iespējas mazāku cieņu. Taču sanākušo tūkstoši pauda pretējo.

Pēc ceremonijas baznīcā opozicionāra mirstīgās atliekas tika vestas uz Borisovas kapsētu, un viss lielais cilvēku pūlis pirms izbraukšanas no baznīcas atkal skandēja "Navaļnijs!" un pēc tam sekoja automašīnai tālāk uz kapsētu. Auto brauca iespējami ātri, zinot, ka seko pūlis.

Borisovas kapsētā kārtībsargi, žogi un metāla detektori

Pie Borisovas kapsētas bija izvietoti žogi, un pie ieejas kapos – metāla detektori.

Plkst.16 (plkst.15 pēc Latvijas laika) Navaļniju apglabāja Borisovas kapsētā netālu no Maskavas upes.

Vieta, kur Borisovas kapsētā Maskavā tika apbedīts Aleksejs Navaļnijs
Vieta, kur Borisovas kapsētā Maskavā tika apbedīts Aleksejs Navaļnijs

Navaļnija zārks tika guldīts kapā, skanot Frenka Sinatras dziesmai "My Way" (Mans ceļš) un mūzikai no Navaļnija iemīļotās filmas "Terminators II".

Pie kapsētas pulcējušies tūkstošiem cilvēku, kas vēlas atvadīties no Navaļnija.

Navaļnija komanda, kas aicināja cilvēkus piedalīties pasākumā, sociālajos un saziņas tīklos izplatīja karti, kurā redzams plānotais atvadu maršruts starp baznīcu un opozicionāra kapavietu.

Cilvēki gaida iespēju atvadīties no Alekseja Navaļnija
Cilvēki gaida iespēju atvadīties no Alekseja Navaļnija

"Tā ir vienkārši atvadīšanās no gaiša cilvēka. Par ko man baidīties..? Jūtu sāpes. Gaišs, skaists, gudrs puisis…" stāstīja kāda sieviete, kas bija ieradusies atvadīties no opozicionāra.

"Kad to [par Navaļnija nāvi] uzzināju, bija bezcerības sajūta. Kaut kāda traģēdija. Un es tagad neredzu kaut kādu gaismu. Lai gan es saprotu, ka Aleksejs mums lika nepadoties. Tātad mēs joprojām nedrīkstam padoties. Lūk, atnācu, atnesu sveces un izdalu tās. Jo svece… svece ir gaisma. Aleksejs bija mūsu gaisma. Un svece, tā simbolizē tikai pāreju no mūsu zemes dzīves uz debesu dzīvi. Nekas dzīvē nebeidzas. Attiecīgi, es nevēlos, lai līdz ar Alekseju viss nodzistu. Es ļoti vēlos, lai mēs, katrs no mums, šo sveci nesam tālāk," klāstīja kāda cita Maskavā sastaptā sieviete.

Navaļnija līdzgaitniece: Putins savu mērķi nav sasniedzis

Vēl pirms ceremonijas Navaļnija līdzgaitniece Marija Pevčiha uzsvēra, ka Putinam nav izdevies panākt mērķi – ar Navaļnija nogalināšanu apslāpēt cilvēku alkas pēc brīvas Krievijas. 

"Vladimirs Putins nogalināja Alekseju Navaļniju. Mums vēl jāuzzina sīkumos, kā tas notika, kas un kā to izpildīja, bet tas nekad nemainīs to, ka Putins viņu nogalināja. Putina plāns bija tāds, ka viņš nogalinās Alekseju un problēma pazudīs līdz ar viņu. Bet viņš ļoti pārrēķinājās. Jau tagad, pēc divām nedēļām, redzams, cik ļoti cilvēki nav gatavi no Navaļnija atvadīties [pavisam], cik ļoti viņi nav gatavi aizmirst par viņu un cik liels skaits cilvēku ir uzņēmušies Alekseju atcerēties, glabāt viņa piemiņu un uzņemties turpināt viņa iesākto," sacīja Pevčiha.

Kopumā diena aizvadīta mierīgi, lai arī pastāv bažas par arestiem

No vairākām pilsētām pienākušas ziņas par aizturētajiem Navaļnija piemiņas pasākumu laikā, tomēr galvaspilsētā Maskavā bēru laikā plaši aresti nav notikuši.

Krievijā kopumā aizturēti vairāk nekā 50 cilvēku, visvairāk arestu bijis Novosibirskas pilsētā, liecina informācija, ko apkopojusi nevalstiskā organizācija "OVD-Info", kas nodarbojas ar politisko represiju uzskaiti.

Saskaņā ar "OVD-Info" datiem pēdējo divu nedēļu laikā aizturēti 400 cilvēki, kas devušies nolikt ziedus Navaļnija piemiņai.

Arī Navaļnija atraitne Jūlija iepriekš pauda bažas par to, ka bēres varētu izjaukt sanākušo aizturēšana.

"Pagaidām neesmu droša, vai tās būs mierīgas, vai arī policija aizturēs tos, kas atnākuši atvadīties no mana vīra," Jūlija Navaļnaja ceturtdien teica uzrunā Eiropas Parlamentā (EP).

Viņa sava vīra nāvē vaino Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu, kurš publiski atteicies pat izrunāt Navaļnija vārdu un nav komentējis viņa nāvi. Arī citi Navaļnija līdzgaitnieki un rietumvalstu politiķi apsūdzējuši Kremli opozicionāra slepkavībā.

"Alekseju spīdzināja trīs gadus," Navaļnaja sacīja EP deputātiem, atgādinot, ka viņas vīru bieži ievietoja karcerī, badināja, noslēdza no saziņas ar ārpasauli un aizliedza apmeklējumus, telefona zvanus un pat vēstules. "Un tad viņi viņu noslepkavoja. Pat pēc tam viņi ļaunprātīgi izmantoja viņa līķi," uzsvēra atraitne, kura ir solījusi turpināt vīra iesākto darbu.

Drošības apsvērumu dēļ opozicionāra sieva Jūlija bēres neapmeklē

"Es nezinu, kā dzīvot bez tevis, bet es centīšos darīt visu iespējamo, lai Tu tur augšā priecātos par mani un lepotos ar mani. Es nezinu, vai man tas izdosies vai ne, bet es mēģināšu," atvadu vēstījumā vīram piektdien sola Jūlija.

Uz vīra bērēm viņa nebija ieradusies, jo pēc pēdējo dienu izteikumiem pret Putina režīmu būtu liels risks, ka arī Jūlija tiktu apcietināta un ieslodzīta cietumā.

Alekseja Navaļnija vecāki Anatolijs un Ludmila ierodas uz dēla bērēm
Alekseja Navaļnija vecāki Anatolijs un Ludmila ierodas uz dēla bērēm

Astoņas dienas pēc nāves Navaļnija līķi neatdeva viņa mātei. Krievijas varasiestādes to pamatoja ar ekspertīžu veikšanu, kamēr Navaļnija ģimene un komanda to uzskata par mēģinājumu slēpt viņa nāves apstākļus un cēloņus.

Navaļnija komanda ir paziņojusi, ka viņa mātei, kas bija ieradusies pēc dēla mirstīgajām atliekām, tika draudēts, ka viņš tiks apglabāts cietuma teritorijā, ja viņa nepiekritīs "slepenām bērēm".

Pēc tam, kad līķi tomēr atdeva tuviniekiem, Navaļnija komandai bija grūtības atrast atvadu namu ceremonijai, bet ceturtdien tika paziņots, ka visi katafalku vadītāji atteikušies pārvadāt zārku, jo esot saņēmuši draudus.

Jau vēstīts, ka Krievijas varas iestādes 16. februārī paziņoja, ka Navaļnijs pēkšņi miris cietumā. Krievijas opozicionārs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma.

Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu", bet 2023. gada augustā – 19 gadu cietumsodu par "ekstrēmismu".

Navaļnijs pagājušā gada decembra beigās tika pārvests uz īpašā režīma koloniju, kas 60. gados tika uzcelta bijušās Gulaga nometnes vietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti