Rīta Panorāma

Blinkens aicina Izraēlu nevērsties pret mierīgajiem palestīniešiem

Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts asinsdonoru centra vadītāju Egitu Poli

Izstrādā metodoloģiju bobsleja un skeletona slieču kontrolei

Blēdības bobslejā un skeletonā ļaus novērst Latvijas zinātnieku metodoloģija slieču kontrolē

Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija (IBSF) Latvijā iepazina Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) izstrādāto metodoloģiju slieču tehniskās kontroles pilnveidei, ko pilnībā varētu ieviest līdz 2026. gada ziemas olimpiskajām spēlēm, informēja RTU.

Rīgā viesojās divkārtējais olimpiskais čempions vācietis Kristofs Langens, kurš vada IBSF Materiālu, tehnoloģiju un inovāciju nodaļu. Langena vizītes mērķis bija izzināt RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Mehānikas un mašīnbūves institūta zinātnieku pētījumus precīzākā slieču parametru raksturlielumu noteikšanā un slīdēšanas īpašību uzlabošanā,

Iekrātā pieredze ļāva zinātniekiem piedāvāt jaunu metodoloģiju, kas ļauj noteikt, vai ar sliecēm nav veiktas kādas neatļautas  manipulācijas,

pastāstīja RTU Mehānikas un mašīnbūves institūta vadošais pētnieks, "Mitutoyo" laboratorijas vadītājs Jānis Lungevičs.  

Jānis Lungevičs par metodoloģiju slieču tehniskajai kontrolei
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

"Zinātība, ko esam uzkrājuši, ilgstoši pētot slieču ģeometriju, raupjumu, slīdēšanas īpašības, dažādu faktoru ietekmi uz ledu, un pieejamais modernais zinātniskais aprīkojums palīdzēja mums atklāt, ka slieču cietības kontroles metodi, ko izmanto starptautiskajās sacensībās, ir iespējams būtiski pilnveidot," paskaidroja Lungevičs. "Mūsu piedāvātā metodoloģija ļauj uzskatāmi noteikt, vai ar sliecēm ir veiktas neatļautas manipulācijas, ko nevar konstatēt ar līdzšinējo metodi." 

Jānis Lungevičs (no kreisās), Kristofs Langens, Mārtiņš Ķirķis un Ernests Jansons
Jānis Lungevičs (no kreisās), Kristofs Langens, Mārtiņš Ķirķis un Ernests Jansons

Savukārt Mehānikas un mašīnbūves institūta vadošais pētnieks Ernests Jansons uzsvēra, ka izstrādātā kontroles metode palīdzēs novērst slieču neatļautu apstrādi un tādējādi palielinās pilota prasmju īpatsvaru ekipāžas rezultātā. 

"Piedāvātā slieču cietības kontroles metode pietuvinās sacensības apstākļiem, kur sportista meistarībai būs lielāka ietekme uz rezultātu nekā noteikumiem neatbilstošiem slieču apstrādes paņēmieniem. Līdz ar to vajadzētu pieaugt varbūtībai, ka sacensībās augstus rezultātus uzrāda arī sportisti, kas nav no topa valstīm," sacīja Jansons.

RTU Mehānikas un mašīnbūves institūta zinātnieki ar ledusrenes sportu saistītus pētījumus sāka pirms vairāk nekā 10 gadiem, cenšoties izzināt, kā slieču virsmas apstrāde ietekmē slīdamību.

Kopš tā laika veikti dažādi pētījumi ļāva pētniekiem būtiski attīstīt zināšanas par mikrocietības mērījumiem, tostarp arī virsmām ar nanopārklājumiem. Gūtā pieredze un zināšanas ļāva izstrādāt jauno slieču cietības kontroles metodi. 

Zinātnieki cieši sadarbojas ar Latvijas bobsleja un skeletona izlasēm kamanu slieču ģeometrijas un cietības mērījumos, palīdzot sportistiem labāk sagatavoties sacensībām. Precīzi mērījumi ir ļoti svarīgi sporta veidos, kur izšķirošas rezultātos ir sekundes simtdaļas. 

Mērījumus RTU veic Baltijā modernākajā un vislabāk aprīkotajā ģeometriskās metroloģijas laboratorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti