Sporta ziņas

Baltijas čempionāts peldēšanā. Kristaps Miķelsons

Sporta ziņas

Baltijas volejbola līga. "Ezerzeme/DU" - "RTU/Robežsardze/Jūrmala"

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Slēpotājs Bikše par netikšanu uz olimpiādi vēlas piedzīt kompensāciju

Slēpotājs Bikše par netikšanu uz olimpiskajām spēlēm vēlas tiesā piedzīt kompensāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Distanču slēpotājs Indulis Bikše 2022. gadā bija kvalificējies Pekinas ziemas olimpiskajām spēlēm, tomēr īsi pirms delegācijas došanās ceļā Latvijas Slēpošanas federācija (LSF) Bikšes kandidatūru atsauca. Centienos piedzīt kompensāciju Bikše vēlāk tiesā vērsās ne tikai pret LSF, bet arī Latvijas Olimpisko komiteju (LOK), kas apstiprina dalībnieku sastāvu. 

ĪSUMĀ:

  • Induli Bikši olimpiskajām spēlēm nepieteica Latvijas Slēpošanas federācija par, tās ieskatā, nomelnojošu informāciju, ko sniedzis sportista tēvs.
  • Latvijas Slēpošanas federācija neinformēja Bikši par viņam pieejamo pašvaldības finansējumu.
  • Induļa Bikšes juridiskais pārstāvis norādīja, ka sportists nav pieļāvis nekādus pārkāpumus, bet cietis trešās personas rīcības dēļ. 
  • Latvijas Olimpiskā komiteja olimpiskajam startam tikai apstiprina federāciju nosauktos sportistus, tiesa, ir bijuši arī izņēmumi.
  • Administratīvā rajona tiesa nepieņēma Bikšes pieteikumu, kam sekoja blakus sūdzības iesniegšana Augstākajai tiesai.

Pērnā gada 19. janvāra LSF valdes sēdes protokols liecina, ka Bikšes atsaukšanas iemesls dalībai olimpiskajās spēlēs ir federāciju nomelnojošas un nepatiesas informācijas sniegšana presei un policijai, tādējādi graujot LSF tēlu. Tika izcelta Induļa Bikšes tēva un trenera Zinta Bikšes intervijā "Latvijas Avīzei" paustais, ka olimpiskās sezonas laikā viņa dēls no federācijas nav saņēmis ne centa.

"Saskaņā ar LSF grāmatvedības datiem, 2021. gada 10. novembrī Indulis Bikše iesniedzis avansa pieprasījumu un uz norādīto bankas kontu saņēmis 2500 eiro avansu treniņnometnei Somijā un dalībai Pasaules kausa posmā Rukā, par kura izlietojumu nebija iesniegtas atskaites un pamatojoši dokumenti," pauda Latvijas Slēpošanas federācija.

Induļa Bikšes juridiskais pārstāvis Artūrs Ševčuks paskaidroja, ka tas ir bijis Latvijas Olimpiskās vienības finansējums, kuru LSF ir tikai pārskaitījusi kā starpniece. To apliecina arī starp sportistu un federāciju noslēgtais līgums. Līdz ar to

apgalvojums, ka no federācijas nav saņemts ne centa, Bikšes pārstāvja ieskatā, esot patiess.

Otra epizode, kura Bikšem maksāja dalību olimpiādē, bija viņa tēva iesniegums policijā aizdomās par to, ka LSF varētu būt piesavinājusies Bikšem piešķirto Madonas pašvaldības 1000 eiro finansējumu. Federācijas valdes sēdes protokolā lasāms Zinta Bikšes teiktais, ka finansējums pietrūcis tik ļoti, ka naudu gaidījuši, atrodoties uz ceļa, bet vēlāk ar to izlīdzējuši radinieki.

"LSF valde, pārbaudot saņemtos e-pastus no Induļa Bikšes un Zinta Bikšes kopīgā e-pasta lejasjozumi@..., konstatē, ka LSF nav saņemti pieprasījumi par Madonas pašvaldības sniegtā finansējuma izmaksu," informēja federācija.

Federācijas paskaidrojumos lasāms, ka finansējums bijis pieejams un nav ticis iztērēts – Bikšem vien atlicis to paprasīt. Bikšes nometne oponē, ka mutiski tas ir darīts, bet saņemta atbilde, ka finansējuma nav.

LSF skaidrojumos arī lasāms, ka tai nav bijis pienākums informēt sportistu par pieejamo finansējumu.

Jebkurā gadījumā gan iesniegumu policijā, gan interviju "Latvijas Avīzei" sniedza Induļa tēvs Zintis, nevis pats no olimpiādes atsauktais sportists. Induļa Bikšes pārstāvis Ševčuks uzsvēra, ka sportists tādējādi faktiski sodīts par trešās personas rīcību.

"Vēršu uzmanību uz to, ka Indulis [Bikše] nekādas aktivitātes nav veicis, bet attiecībā uz Induli šis konkrētais lēmums ir pieņemts," norādīja Ševčuks.

Tiesa gan, LSF savos skaidrojumos atsaucas arī uz paša Induļa Bikšes interviju Latvijas Televīzijai 2021. gada rudenī. Tajā esot izskanējuši nepatiesi apgalvojumi par federāciju. Ševčuks gan uzskata, ka nepatiesa informācija nav sniegta.

"Visa tā informācija, kas ir norādīta un sniegta policijā, mūsu ieskatā ir pamatota, patiesa," uzsvēra Ševčuks. "Es vēlreiz saku: "Gadījumā, ja kādam liekas, ka tur ir kāda nepatiesība, nevajag bļaustīties un stāstīt, ka tur viss ir slikti un nav nekur nekādas skaidrības. Nē, tad ir jāizmanto savas tiesības un pat pienākums vērsties [tiesā] un lūgt šīs ziņas atsaukt. To federācija nav darījusi.""

Apstiprinot olimpisko spēļu dalībnieku sastāvu, LOK respektēja LSF lēmumu, jo federāciju autonomija ir atrunāta Olimpiskajā hartā.

Bikšes precedents gan var radīt situācijas, ka arī citi sportisti iekšēju nesaskaņu rezultātā paliek bez starta olimpiskajās spēlēs.

LOK Juridiskā dienesta vadītājs Raitis Keselis atgādināja, ka olimpisko spēļu dalībnieku nosaukšana pirmkārt un galvenokārt ir pašas sporta federācijas izšķiršanās.

"Man negribētos ticēt, ka federācija būtu nonākusi līdz šādai situācijai sadarbībā ar sportistiem, ar kuriem komunikācija ir pilnīgi normāla, kur iepriekš nav konstatētas šāda veida sadarbības problēmas," teica Keselis.

Ir gan bijis arī gadījums, kad LOK tomēr iejaucas. Laikā, kad ar Latvijas Svarcelšanas federāciju konfliktēja titulētais treneris Eduards Andruškevičs, viņa audzēkņi Artūrs Plēsnieks un Rebeka Koha startiem tika pielaisti ar LOK gādību. Keselis atzina, ka viņam šo situāciju ir grūti komentēt.

"Es pieļauju, ka Latvijas Olimpiskā komiteja, pirmkārt, mēģina atbalstīt visus sportistus, bet, otrkārt, cenšas rūpēties par augstu sasniegumu sporta attīstību valstī. Iespējams, ka tur ir kāda sakarība," sacīja Keselis.

Bikšes nometne savas aktivitātes skaidro gan ar vēlmi sakārtot sporta likumdošanu un pievērst uzmanību LSF darbībai, gan arī ar vēlmi piedzīt kompensāciju.

Tās apmērs netiek izpausts, bet vēlamo summu sastādītu gan sagatavošanās izmaksas olimpiskajām spēlēm, gan kompensācija par morālo kaitējumu.

LSF situāciju komentēt nevēlējās, norādot, ka tās pozīcija ir izlasāma valdes sēžu protokolos. Februāra sākumā Administratīvā rajona tiesa nepieņēma Bikšes pieteikumu. Nepiekrītot tiesas lēmumam, iesniegta blakus sūdzība Augstākajā tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti