Sporta ziņas

"Prometey" mērķi pagājušosezon nesasniegtā Eirolīga

Sporta ziņas

Latvijas-Igaunijas apvienotās basketbola līgas spēle BK "Ogre" - "Avis Utilita Rapla"

Organizatori kliedē bažas par remontdarbiem pasaules čempionāta pusmaratona trases posmos

Ļauties skrienošo zvaigžņu žilbinājumam: Rīga sapulcina pasaules vieglatlētikas izcilniekus

Pasaules skriešanas čempionāts nedēļas nogalē Rīgā paver unikālu iespēju satikt aci pret aci meistarībā pašas spices vieglatlētus un vienlaicīgi arī ikvienam pašam noskriet kādu distanci trasē, kur varenākie cīnīsies par medaļām. Starptautiskās vieglatlētikas jumtorganizācijas "World Athletics" prezidents Sebastjans Ko piektdien aicināja ikvienu nepalaist garām iespēju redzēt izcilības, kādas skriešanā parādās, iespējams, tikai reizi paaudzē. 

ĪSUMĀ:

Pasaules čempionāta programma 1. oktobrī

 

 • plkst. 10 masu starts 5 km
  (starts pie Akmens tilta)
 • plkst. 11.30 masu starts jūdzē (Mākslas muzejs)
 • plkst.11.50  elites starts sievietēm 5 km (Akmens tilts)
 • plkst.12.15 elites starts
  vīriešiem 5 km (Akmens tilts)
 • plkst.13 elites starts sievietēm jūdzē (Mākslas muzejs)
 • plkst.13.10 elites starts vīriešiem jūdzē (Mākslas muzejs)
 • plkst.13.30 elites starts sievietēm pusmaratonā (Akmens tilts)
 • plkst. 14.15 elites starts vīriešiem pusmaratonā, masu starts un stafete (Akmens tilts)

Rīga trīs dienu garumā kaldinās vēsturi, uzņemot pirmo pasaules čempionātu skriešanā ārpus stadiona, kas turklāt būs arī iepriekš nepieredzēts globāls festivāls daudzu valstu skriešanas cienītājiem, uzsvēra Ko. Viņš slavēja vietējos rīkotājus par izcilu čempionāta organizatorisko pusi. 

Īpašs gandarījums Ko ir par gaidāmajām sacensībām jūdzes skrējienā, ko viņš raksturoja kā vienu no vispieejamākajām distancēm un tajā pašā laikā vēstures elpas apdvestu. Ko piektdien Rīgā atzīmē 67. dzimšanas dienu, un viņa spilgtajā vieglatlēta karjerā ir divas olimpiskās zelta medaļas stadiona 1500 metru skrējienā, kas pēc distances garuma ir tuva jūdzei (1609 metri). Pasaules vieglatlētikas šefs ir skrējis arī jūdzi ārpus stadiona, tomēr viņš uzsvēra, ka tās ir divas ļoti atšķirīgas sacīkstes, pirmkārt jau psiholoģijas un ritma kontroles dēļ. 

Ko gan atgādināja, ka pašlaik skriešanā ir citas zvaigznes, un īpaši viņš cildināja kenijieti Feitu Kipjegonu, kura izcilas sezonas turpinājumā Rīgā skries jūdzi. Kipjegona aizvada vienu no izcilākajām sezonām pasaules vieglatlētikas vēsturē – daudzkārtējā pasaules un olimpiskā čempione 2023. gadā jau labojusi pasaules rekordu 1500 metros, jūdzes distancē stadionā un 5000 metru skrējienā.

Sebastjans Ko par pasaules skriešanas čempionātu Rīgā
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Redzēt Kipjegonu sacensībās ir apbrīnojama iespēja, jo viņa ir unikāla izcilība, iespējams, viena no visu laiku labākajām vieglatlētēm, kāda visā paaudzē ir tikai viena,

sacīja "World Athletics" prezidents. Tādēļ viņš aicināja ikvienu, kas skriešanā nepiedalīsies pats, pulcēties ielās, lai kļūtu par vēstures līdzveidotāju. 

Ko ir gandarīts par pasaules čempionātam izvēlēto formātu, demokratizējot iespējas ikvienam skriet vienā trasē ar labākajiem. Centienos nepieļaut vieglatlētikas atpazīstamības krišanos "World Athletics" īpašu uzmanību pievērš jaunatnes iesaistīšanai, tādēļ sestdien pie Brīvības pieminekļa paredzētie bērnu dienas pasākumi izpelnījās Ko atzinību. Vieglatlētikā cer skriešanai kā iekļaujošai un ļoti vienkāršai disciplīnai atrast vietu jaunās paaudzes dzīvesveidā, kas nodrošinātu sporta veida ilgtspēju nākotnē.

Ar vietējo rīkotāju veikumu Ko ir ļoti apmierināts, un Rīgā ir ieradušies arī nākamo skriešanas čempionātu rīkotāji, lai apgūtu sev noderīgu pieredzi. Čempionāts ir arī pulcējis lielu skaitu pasaules mediju, tostarp no globāli atpazīstamām raidorganizācijām. 

Sagaidāms, ka Rīgā kritīs pasaules rekordi, un īpaši pamatotas cerības ir jūdzes distancē.

Pasaules rekordiem jūdzes skrējienā ārpus stadiona ir īsa vēsture, jo par oficiāliem reģistriem atbilstošus tos uzskata tikai kopš 2023. gada 1. septembra. Ja to paveiks 29 gadus vecā Kipjegona, vienai no galvenajām pretendentēm uz gada labākās vieglatlētes lauriem tas būs sezonā jau ceturtais pasaules rekords. 

Rīgā par medaļām sievietes un vīrieši cīnīsies arī 5km distancē un pusmaratonā, tādējādi svētdien sadalīs kopumā sešus godalgu komplektus.

Konkurence gan būs sīva, un ne tikai tādēļ vien, ka startam elitē ir pieteikti 57 valstu 347 skrējēji, žurnālistiem sacīja Austrālijas skrējēja Džesika Hala. 

Vīriešiem pirmais un vienīgais pasaules rekordists jūdzes distancē ārpus stadiona Sems Prakels skries arī Rīgā,

turklāt dalības pasaules čempionātā dēļ ASV vieglatlēts par nedēļu pārcēlis savas kāzas. Jūdze Prakelam ir mīļākā distance, un viņš ir gatavs cīnīties par augstākajām vietām, lai arī sezona ASV skrējējam ilgst jau kopš janvāra. 

Pusmaratonā sievietēm titulu centīsies aizstāvēt kenijiete Peresa Džepčirčira, kura ir olimpiskā čempione maratonā un pasaules rekorda īpašniece pusmaratonā tikai sieviešu skrējienā. Aprīlī Londonas maratonā 3. vietu ieguvusī Džepčirčira uzsvēra, ka negaida vieglu skrējienu, taču ir apņēmusies noturēties čempiones tronī. Starts Rīgā viņai ir gatavošanās posms Ņujorkas maratonam, kas notiks 5. novembrī. 

Vietējo rīkotāju komandas vadītājs Aigars Nords kliedēja bažas, ka čempionāta norisi varētu sarežģīt nepabeigti ielu remonti sacensību trasē. Vienošanās ar "Rīgas satiksmi" un būvniekiem paredz, ka pusmaratona trases posms Slokas ielā tiks noasfaltēts līdz piektdienas vakaram, līdz ar to skrējēji svētdien distanci varētu mērot uz pavisam svaiga seguma, Latvijas Radio teica Nords. 

Visas trīs čempionāta trases ir izpelnījušās ļoti augstu organizatoru novērtējumu, piebilda Nords. 

Aigars Nords par skriešanas čempionāta trases gatavību
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Cīņas par čempionu lauriem klātienē Rīgas ielās varēs vērot ikviens sporta fans, savukārt, pasaules tiešraidi Latvijā translēs Latvijas Televīzija. Tiešraidē pasaules čempionāta norisei varēs sekot arī LSM.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti