Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Ernests Gulbis karjerā pēdējās spēlēs Latvijas izlasē iemantojis neaizmirstamas atmiņas

Atvadas bez ardievām. Savrupais izcilnieks Gulbis tenisista gaitu noslēgumā pateicīgs par piedzīvoto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Visu laiku labākais Latvijas tenisists Ernests Gulbis ir aizvadījis pēdējās spēles Latvijas izlasē un noslēdzis spēlētāja gaitas augstākā līmeņa turnīros. Pēc kāda scenārija tiks izspēlētas karjeras beigas, Gulbis iepriekš nebija apcerējis, bet sarunā ar Latvijas Televīziju atzina, ka katram vecumam ir raksturīgas savas izpausmes un viņa savrupībai tenisista spožākajos gados bija gan objektīvi cēloņi, gan citkārt, iespējams, izpaudās lieka izrādīšanās. 

Gulbi varbūt vēl varēsim redzēt pāris turnīros zemākā "Challenger" sērijas līmenī, bet izcilākā latvju rakete pēc 19 gadiem profesionāļos beidza savu lidojumu. Par izlasē pēdējo turnīru Deivisa kausa komandā Ernestam paliks labākās atmiņas.

"Tas ir īpaši, spēlēt tādā atmosfērā, un es tiešām esmu pateicīgs, ka tas viss tiešām tā ir izdevies. Šīs atmiņas, tie nav tikai vārdi, tā nav liekuļošana, tās tiešām būs uz ilgu laiku," pastāstīja Gulbis. "Es nekad neesmu izsapņojis savas [spēlētāja karjeras] beigas. Nebiju iedomājies. Bet kopumā pēc šādiem pasākumiem un pēc tādām emocijām vienmēr ir tāds tukšums. Nav ne slikts, ne labs, vienkārši tāds ir."

Bijušais Latvijas futbola valstsvienības kapteinis Kaspars Gorkšs saskata, ka sabiedrībai kopumā ir jāiemācās daudz labāk pavadīt lielās sporta zvaigznes. "Tur mēs bieži vien grēkojam," piebilda Gorkšs.

Arī "VEF Rīga" basketbolists Māris Gulbis sarunā ar Latvijas Televīziju "Arēnā Rīga" uzsvēra, ka ne kurš katrs tenisā ir uzvarējis Rodžeru Federeru, un viņa uzvārda brāļa karjera tenisa laukumos ir bijusi ievērojama. 

2014. gadā Parīzē, spēlējot Francijas atklātajā čempionātā, Ernests Gulbis paveica ko vēl nebijušu, pieveicot Federeru un Tomāšu Berdihu – pasaules labākā sešinieka meistarus.

Pusfinālā Gulbis četros setos zaudēja Novakam Džokovičam, kurš vēl šobaltdien terorizē un dominē spēlēs pret jebkuru jauno censoni. Gulbis atceras, ka stresa izpausmes bija redzamas arī Džokoviča uzvedībā. 

"Džokovičs, nu, mēs tā ļoti nekomunicējām ģērbtuvēs turnīra laikā, bet nez kāpēc apmēram pusotru stundu pirms mača viņš tieši pienāca pie manis un sāka kaut ko pļāpāt," teica Gulbis. "Varēja redzēt, ka viņš pats ir nenormālā stresā. Tas bija viņam viens no rīkiem, kā to stresu dabūt ārā."

Gulbis arvien uzsver pieredzes īpašo nozīmi visaugstākā līmeņa spēlēs. 

"Tu tam nevari sagatavoties nekādi. Nevari sagatavoties, kā ir servēt pie 30:40 piektajā setā "Grand Slam" finālā. Vienkārši tur... ir jābūt tajā pozīcijā maksimāli daudz reižu, tad parādīsies kaut kādi rīki," sacīja Gulbis.

Pēc iekļūšanas Parīzē pusfinālā Gulbis 2014. gadā uzsvēra, ka jātiecas pēc iespējas vairāk spēlēt tāda līmeņa pusfinālos un finālos, lai spertu nākamo soli. 

Nākamais solis tā arī nepienāca – Ernests neaizsniedza ne Parīzes Eifeļa torņa spici, ne pārējo trīs "Grand Slam" turnīra finālus. Karjerā Gulbim ir seši mazāku Tenisa profesionāļu asociācijas (ATP) turnīru tituli. Ernests bija pasaules tenisa elitē, jo no tā sauktā lielā četrinieka – Džokoviča, Federera, Nadala un Mareja – vienīgi māla laukumu karalim Nadalam kaut kā izdevās izsprukt no zaudēšanas Gulbim. Labākajā formā latvietis bija bieds arī leģendām.

LTV tenisa komentētājs Māris Rīmenis atzina, ka

Gulbja karjeru ietekmēja daudziem zināmās lietas ārpus laukuma, kā arī nebija viss pareizi treniņu un sacensību procesā.

"Bija laiki, kad vajadzēja trenēties vairāk, bet bija laiki, kad viņš [Gulbis] 2014. gadā bija [ranga] desmitniekā, kad vajadzēja mazliet to pauzi. Bet viņš gribēja spēlēt, spēlēt un dabūja tās traumas," sacīja Rīmenis.

Francijas atklātajā čempionātā 2014. gadā akreditētais žurnālists Armands Tripāns uzskata Gulbi par vienīgo tik augsta līmeņa tenisistu Latvijai uz ilgiem gadiem.

"Domāju, ka otra tāda mums... domāju, ka dzīvē es neredzēšu tādu talantu, kurš līdz galam neuzplauka, kurš, manuprāt, neuzplauka galvenā apstākļa dēļ, ka viņam nebija apkārt komandas," teica Tripāns.

Nebeidzami aizrādījumi, nesavaldība, asprātība intervijās – Gulbis bija tenisa huligāns ar asu mēli, kas Ernestu ieveda arī pāris skandālos.

Tobrīd pasaules tenisā Ernestam piedēvēja vakanto sliktā puiša tēlu.

"Pagājuši ir deviņi gadi. Esot Francijā, es runāju ar [Džonu] Makinroju, runāju ar [bijušo tenisistu Matsu] Vīlanderu, un viņi tajā brīdī neko sliktu neteica par Gulbja personību," pastāstīja Tripāns. "Viņi saka, ka tas tenisam ir vajadzīgs, ir vajadzīga tā eksplozivitāte, ir vajadzīga šī striktā un asā komunikācija ar žurnālistiem. Tas ir šovs, un par šovu mēs maksājam naudu."

Tenisā leģendārais Makinrojs 2014. gadā īsā sarunā ar Latvijas Televīziju atzina, ka Gulbja saziņas veids dažkārt ir bijis tenisam par labu, citreiz – nē. "Bet mēs visi šad un tad kļūdāmies," piebilda Makinrojs.

Gulbis pašlaik atzīst, ka savulaik bieži vien pārcentās, cenšoties sevi parādīt.

"Domāju, ka 50 gados es vispār domāšu, ko es tagad te runāju. Man droši vien būs kauns, bet tas ir normāls process," pastāstīja Gulbis. "Man šķiet, tā ir tāda tendence, ka jaunāki cilvēki grib sevi parādīt kaut kā labāk, kaut kā interesantāk, nekā viņi ir. Tad viņiem liekas, ka ir drausmīgi asprātīgi un interesanti. Man jau par sevi arī tāpat likās. Cerams, ka vismaz pāris reizes biju asprātīgs un normāli atbildēju, bet domāju, ka 90% bija garām."

Slavas zenītā Gulbis pasaulē bija redzamāks un populārāks nekā Latvijā. Dzimtenē medijos viņa tēvs uzņēmējs Ainārs un mamma, populārā aktrise Milēna parādījās biežāk nekā pats Ernests. Viņš saskata, ka tam bija dažādi iemesli.

"Man gribas cerēt, ka tā nebija lepnība, ne kaut kas tāds. Varbūt kaut kad arī bija... To iemeslu vienkārši bija daudz, nevari izraut no konteksta vienu periodu. Tas tomēr bija garš periods," paskaidroja Gulbis. "Kaut kad es runāju, kaut kad mazāk. Dažreiz vienkārši bija jākoncentrējas lietām laukumā, dažreiz vienkārši nebiju Latvijā pusgadu.

Dažreiz vienkārši negribējās runāt, dažreiz vienkārši nebija, ko pateikt."

LTV tenisa komentētājs Rīmenis saskata Gulbī ļoti savdabīgu personību.

"Tas nāk arī no tēva, un tēva ietekme bija liela," savu skatījumu atklāja Rīmenis. "Es biju viens no nedaudzajiem, ar ko viņš [Gulbis] runāja, bet daudzas sarunas profesionāli pie mikrofona vai rakstot tikai par tenisu. Protams, viņš tagad ir mainījies, viņam arī tagad ir cits amats un citādi nevar, bet tolaik viņš bija tāds spurains."

Savukārt Tripāns uzsvēra, ka tenisa vidē, izņemot lielo četrinieku, neviens nav ļoti komunikabls.

"Tā vide pati iespaido. Man nav pārmetumu Ernestam, bet tas ir spogulis, ko mēs redzējām atvadu mačā Deivisa kausā. Ja viņš būtu bijis tuvāk vienkāršai tautai, "Arēnā Rīga" būtu vairāk skatītāju," teica Tripāns.

Ernests ar savu spēli iedvesmoja, lika ticēt sapņiem daudziem.

Brīnišķīgie sasniegumi karjerā gan uzliek nastu būt tikpat izcilam arī Latvijas Tenisa savienības prezidenta amatā, kas būs varbūt pat sarežģītāk, nekā spīdēt kortā. Ernests Gulbis neatvadās, Ernesta ceļš Latvijas tenisā tikai uzņem apgriezienus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti