Piespēle

Rokasbumba, jeb saruna par handbola saimniecībā notiekošo ar lietpratējiem

Piespēle

Volejbols gan Latvijā, gan arī pasaulē. Saruna ar treneri Uģi Krastiņu

Sezonas plāni un ieceres. Saruna ar tenisisti Anastasiju Sevastovu

Izcilā Latvijas tenisiste Sevastova: Mana otrā atgriešanās tūrē ir pavisam citāda

Anastasija Sevastova pērnās sezonas izskaņā pēc teju divu gadu pauzes atgriezās tenisā un turpina gatavoties sekmīgam turpinājumam. Savulaik tuvu pasaules ranga TOP10 bijusī tenisiste profesionāles karjeru atsāk otro reizi, bet sarunā ar Latvijas Radio sportiste atzina, ka pašreizējā situācija ir pavisam cita.

Sevastova ar ģimeni dzīvo Austrijā, kur pašlaik trenējas un turpinās gatavoties līdz februāra vidum, kad dosies uz turnīriem ASV. Anastasija plāno dalību prestižajos turnīros Indianvelsā un Maiami, bet līdz tam vienu turnīru Ziemeļamerikā aizvadīs spēku pārbaudei.

Anastasija Sevastova par otro atgriešanos tenisā
00:00 / 15:54
Lejuplādēt

Anastasija 2022. gada februārī uz nenoteiktu laiku pārtrauca tenisistes karjeru, lai sadziedētu iesīkstējušas traumas, bet aizpērn decembrī viņa laida pasaulē pirmdzimto meitiņu Aleksandru, kas izmainīja ģimenes dzīves ritmu. Pirms atsākt dalību sacensībās, Latvijas tenisiste izsvēra visus par un pret, līdz nolēma vēlreiz atgriezties Sieviešu tenisa asociācijas (WTA) tūrē. Arī pirmo pauzi tenisistes karjerā Sevastovai izraisīja savainojumi, ko izdevās veiksmīgi izārstēt.

"Tagad man 34 gadi drīz būs. Tad [pēc pirmā pārtraukuma tenisistes gaitās] man bija karjeras sākums – 25 gadi, vislabākais laiks tenisa spēlei," pastāstīja Sevastova. "Ja tevī ir iekšā tas turnīru spēlētājs, tad vienmēr tas būs."

Pirmais arguments par labu tenisistes gaitu atsākšanai bija traumu sadziedēšana un iespēja spēlēt bez hroniskām sāpēm.

Sevastovai trīs gadus ik pa brīdim sāpēja plecs, un tenisu augstā līmenī nav iespējams spēlēt, ja vairākās spēlēs pēc kārtas nevar kvalitatīvi servēt. Tāda atgriešanās būtu bezjēdzīga, tādēļ Anastasija 2023. gadu veltīja veselības atgūšanai. Dziedēja gan plecu, gan augustā pēkšņi bija nepieciešama neliela operācija ceļgalam, kas aizkavēja jau vasaras beigās plānoto atgriešanos sacensībās. 

"Mēģinu trenēties katru dienu. Tenisu spēlēju varbūt 4–5 dienas nedēļā, bet pārējās dienas daru kaut ko citu, fitnesu," pastāstīja Sevastova. "Izskatās, ka tagad viss ir ok [ar veselību]. Protams, spēlēt turnīros ir atkal kas cits, un neesmu spēlējusi diezgan ilgi. Trenēties varu katru dienu bez problēmām, bet mačs pēc mača katru dienu ir kas cits. Tur ir nervi, satraukums, kusties citādi, jo gribi vairāk no sava ķermeņa. Vajag laiku, 3–4 turnīrus, lai tāds [labākais] līmenis būtu."

Otro reizi atgriežoties tūrē, Sevastova grib spēlēt pati sev, apliecināti sev, ka var spēlēt labu tenisu, bet nevienam citam viņa negrasās ko pierādīt.

Pirmajos divos turnīros novembrī un decembrī Anastasija sajuta, ka spēj labi spēlēt, un viņa ar nepacietību gaida, ko nesīs 2024. gads ar lielāku sacensību skaitu. Sevastova spēlēs pēc savas patikšanas, rēķinoties ar ģimeni, nevis skrienot pa pasauli 30 turnīrus gadā. Sevastova neslēpj, ka ir mērķi arī pasaules rangā, kur pašlaik viņa ir septītajā simtā, bet izpaust tos publiski Anastasija nesteidz. Liepājā uzaugušajai tenisistei galvenais būs nevis vieta reitingā, bet izbaudīt spēli, un gada beigās varēs vērtēt, kas ir izdevies.

Jau aizvadītajos turnīros Sevastova pērn Andorā un Limožā bija apmierināta ar savu fiziskās sagatavotības līmeni, kas palīdzēja abās reizēs aizkļūt līdz ceturtdaļfinālam. Atgriešanās spēlē Anastasijai bija lielāks satraukums, bet kopumā viņa jutās pat tā, ka nekāda pārtraukuma tenisistes gaitās nav bijis. Īpaši otrais turnīrs izdevies labāks, tiekoties ar pilnīgi nezināmām un spēcīgām pretiniecēm. Sevastova pārliecinājās, ka divu gadu laikā tūrē parādījušās ļoti daudzas jaunas spēlētājas, kam nav ko zaudēt, un ceļu viņas negriež nevienai pretiniecei.

"Domāju, es pierādīju, ka varu. Ka man vēl ir kaut kāda uguns tenisā un es varu arī vinnēt," uzsvēra Sevastova. 

Anastasijai ir iespēja pieteikties 12 turnīriem pēc vietas rangā, ko viņa ieņēma pirms savainojuma un maternitātes pauzes.

Pēc aizsargātās vietas rangā tenisiste tostarp var pieteikties diviem "Grand Slam" turnīriem un pieciem pakāpi zemākiem WTA 1000 punktu turnīriem. Sevastovai tūrē netrūkst vietu, kur viņas sirds kāro atgriezties tenisa laukumā. 

"Indianvelsā ļoti patīk, arī "US Open" [ASV atklātais čempionāts] ir viens no mīļākajiem turnīriem. Arī Madride, Roma... Tik daudz foršu turnīru, tos arī mēģināšu spēlēt," nākotnes plānus iezīmēja Sevastova. ""Australian Open" nebija manā plānā, negribēju [turp] lidot ziemā."

Tūrē garantēto 12 turnīru rēķinu Anastasija vēl nav atklājusi, jo Andorā un Limožā spēlēja ar rīkotāju īpašo ielūgumu. Sevastova par ielūgumiem ir pateicīga gan savam menedžerim, gan abu turnīru rīkotājiem, jo spēlēt gribēja daudzas spēcīgas tenisistes, kas centās krāt punktus iekļūšanai Austrālijas atklātā čempionāta pamatturnīrā.

Sevastova saskata iespēju atgriezties ne tikai tūrē, bet arī Latvijas izlasē, ja viņas dalību uzskatīs par nepieciešamu.

Sportiste gan neslēpj, ka pašreizējā dzīves posmā tas prasītu lielāku plānošanu, bet spēles Latvijas izlasē ir notikums, kas paliek atmiņā uz mūžu. 

Jaunajā dzīves režīmā Anastasijai netrūkst izaicinājumu, bet viņa priecājas par iespēju pēc parasta rīta cēliena ģimenes lokā doties uz treniņu, kamēr meitu pieskata auklīte. Dienas gaitā Anastasijai mammas un tenisistes lomas ir pamīšus, bet tas viņai patīk. Dažreiz meitiņa dodas vecākiem līdzi uz Anastasijas vakara treniņu un labprāt vēro tenisa norises. Aleksandra arī ceļos kopā ar ģimeni uz turnīriem ASV – Sevastovai palīdzīgu roku sniegs pašas mamma, jo Anastasija negrib bērnu atstāt uz tik ilgu laiku nošķirtu Austrijā. Bērnam vislabākais ir būt kopā ar tēti un mammu, piebilda tenisiste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti