Latvijas autosporta traģiskākā mācība «Rāceņu» trasē. Sporta vēsture pirms 25 gadiem

Latvijas autosports 1999. gada vasarā piedzīvoja baisu traģēdiju – Madonas "Rāceņu" trasē autokrosa sacensībās bojā gāja astoņi skatītāji, bet vairāk nekā 30 tika ievainoti. Traģiskais notikums rosināja definēt daudz nopietnākas prasības sacīkšu rīkotājiem, un 25 gadus vēlāk Latvija var lepoties ar pieredzi dažādu ļoti prestižu starptautisku sacensību organizēšanā. 

Pirms 25 gadiem

Latvijas Televīzijas Sporta redakcija rubrikā "Pirms 25 gadiem" pārskata savus arhīva krājumus, atskatoties uz nozīmīgākajiem notikumiem ar ceturtdaļgadsimta distanci.

Saduroties Alda Kasparoviča un Arņa Šķestera automašīnām, tās ielidoja skatītājos. Kā tolaik stāstīja aculiecinieki, skatītāju uzmanību bija novērsusi sekošana Pirmās formulas (F-1) translācijai. Skatītāji atradās pārāk tuvu trasei, bet sacensību organizatori nebija nodrošinājuši pienācīgu personālu, lai īstenotu drošības prasību ievērošanu. 

Traģiskie notikumi autokrosa trasē teju nevienu neatstāja vienaldzīgu – uz traģēdiju ar dažādiem paziņojumiem reaģēja valsts augstākās amatpersonas, steidzamības kārtā tika lemts arī par palīdzību cietušajiem.

Autosporta aprindas arī nesēdēja dīkā un metās inspicēt citas trases un pārrakstīt nolikumus, ceļot prasību slieksni organizatoriem.

Viens no avārijā iesaistītajiem sportistiem – Arnis Šķesters – dibināja pat speciālu palīdzības fondu cietušajiem, taču dažus mēnešus vēlāk tika nošauts.

Uz apsūdzēto sola jau gadu pēc traģēdijas "Rāceņu" trasē sēdās vairāki atbildētāji – sacensību rīkotāji un uzraugi. Pirmajā instancē reālu cietumsodu piesprieda četriem, bet apelācijas ceļā vēlāk soda mēri tika mīkstināti. 

Latvijas autosporta vide prata no rūgtās pieredzes mācīties. Pēdējos 25 gados tāda mēroga traģēdijas vairs nav atkārtojušās. Turklāt laika gaitā izaugusi autosporta sacensību organizatoru paaudze, kas pratusi realizēt dažādas ambiciozas starptautiska mēroga ieceres. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti