Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Naivais jautājums – Vai Latvijas sportisti Olimpiskajām spēlēm var gatavoties bez sirdszālēm kabatā?

Kā goda pjedestālus apvienot ar skolas soliem? Sporta studija dodas pa pēdām skolniekiem un motokrosa spīdekļiem brāļiem Reišuļiem.

Motosporta medaļnieki Eiropā, ģimnāzisti – Siguldā. Brāļi Reišuļi mācībās atlaides negaida

Nedēļas nogalē Nāciju motokrosā Latvijas izlasē startēs arī skolnieki brāļi Kārlis Alberts un Jānis Mārtiņš Reišuļi, ceļu uz augstākajām sporta virsotnēm apvienojot ar mācībām Siguldas Valsts ģimnāzijā, kur velti ir gaidīt atlaides sportistu statusa dēļ. Latvijas Televīzijas "Sporta studija" pārliecinājās, ka brāļiem Reišuļiem izglītība nav palikusi pakārtotā lomā.

ĪSUMĀ:

Izaicinājumi sportā Reišuļiem ir tik pamatīgi, ka ļoti daudziem tie būtu nesamērīgi smagi, atzīst ģimnāzijas skolotājs Kaspars Lācis. Viņš ir motobraucēja Kārļa Reišuļa klases audzinātājs un matemātikas skolotājs. Skolotājs ir sportojis kopš bērnības, pēdējos gados viņš skrien un pirms nedēļas pievarēja Siguldas kalnu maratona 70 kilometrus.

"Vai brilles saplīst, jābrauc bez brillēm, aizmiedz [acis] un pa dubļiem. Viņi tam iet cauri, noliek visu to malā gan treniņos, gan sacensībās. Tā ir upurēšanās," milzu pārbaudījumus raksturoja Lācis. "Es domāju, ka cilvēks, kas pats to nevar, nevar arī to saprast."

Indra Upīte-Dambīte trīs gadus bija Jāņa Reišuļa matemātikas skolotāja pamatskolas pēdējās klasēs. Viņa kopā ar tēti bērnībā skatījusies, kā Cēsīs ar moci brauc Kristers Serģis. Upīte-Dambīte nešaubās, ka Reišuļiem adrenalīna motokrosā lēcienu dēļ ir pārpārēm. 

Kārlis sesto gadu mācās Siguldas ģimnāzijā un ir 12. klasē. Viņš uzsver, ka skola ir akadēmiska un diezgan augstā līmenī, kas ļauj justies privileģētam. 

"Es speciāli rādu visiem nīderlandiešiem, lai viņi saprot, ka Latvijā nav nekādi joki," savu skolu raksturoja Kārlis.

Brāļiem Reišuļiem paveicies, jo Siguldā jaunu un perspektīvu sportistu ir daudz. Lai arī skola no sasniedzamajiem rezultātiem neatkāpjas, tomēr paveicamo darbu grafiks pēdējos gados tiek pielāgots jauno sportistu iespējām.

"Īstie sportisti, kuri ir mērķtiecīgi un māk sadalīt laiku, man ļoti patīk," atzina skolotāja Upīte-Dambīte. "Var teikt, ka Jānis ir no tiem īstajiem sportistiem. Es viņam trīs gadus mācīju matemātiku – tāds ļoti nopietns priekšmets. Siguldas Valsts ģimnāzijā atlaižu nav."

"Skolas darbi ir jāizdara – motokrosa nebūs, ja neizdarīs skolas darbus," pastāstīja Jānis Reišulis. "Mamma man neatļautu, ja būtu tie daudzie darbi palikuši, aizbraukt vēlreiz uz ārzemēm. Nav tā, ka nepatīk skola, un vienkārši aiziet kur pie draugiem. Pagājušogad nebija problēmu izlabot visus darbus." 

Brāļu tētis Kaspars Reišulis gan uzsver, ka

tiktāl nekad nav nonācis, ka puikām jādraud ar motokrosa limitēšanu gadījumā, ja tiks iekavēta skola.

"Jānis tāpat kā ar moci  – viņš ir darītājs, mācās. Kārlis var nemācīties un tāpat visu zinās," pastāstīja motosportistu tēvs. "Viņš var stundās izbraukt uz muldēšanu. Skolotāji ir teikuši, ka viņš stundās nav bijis, bet tik gudri runā, ka tur viss ir kārtībā. Kārlis tāpat kā motokrosā – viņš ir talantīgāks, viņam vieglāk sanāk. Jancis ar tādu darbu visu panāk, arī mācībās."

Visgrūtāk savienot mācības klātienē ar sportu ir tieši ziemā, kad sacensību nav, bet jāgatavojas jaunajai sezonai. Tas notiek ārpus Latvijas, kur motosportisti var braukt arī ziemas mēnešos. Pavasarī un rudenī nav tik traki, taču tāpat regulāri mācības ir jāiedzen, jo skolu regulāri sanāk kavēt piektdienās pirms un pirmdienās pēc sacīkstēm.

"Kad ilgāku laiku esmu bijis prom – kādas divas nedēļas – un vēl nedēļas beigās ir kāds mačs, tad, protams, motokrosa dēļ ir mazliet stress. Tad tiešām skola tajā brīdī liekas mazāk svarīga, jo galvā ir tikai sacensības. Tajā brīdī sanāk, ka es mazāk pamācos, bet, kolīdz esmu atpakaļ, es daru dubultā."

Skolotājs Lācis gan uzsver, ka Kārlis ar mācībām tiek galā, atbraucot uz mazu mirklīti, jo palīdz šūpulī ieliktie gēni.

Nesen Anglijā finišējušajā Eiropas čempionātā 10. klases ģimnāzists Jānis uzvarēja deviņu posmu kopvērtējumā. Septiņas no deviņām sacīkstēm faktiski notika mācību laikā.

Dienā, kad "Sporta studija" viesojās Siguldā, Jānis cīnījās ar ķīmijas kontroldarbu. Viņš neslēpa, ka ir saprotami uzdevumi, bet ir arī tādi, par kuriem vispār nekas nav galvā iegājis. Mācībās grūtākie priekšmeti Jāni nebiedē.

"Es varētu tieši pastāstīt par grūtajiem, jo tāda, man liekas, ir matemātika. Nav tā, ka man nepadodas. Aizgāju uz fizikas novirzienu. Padziļinātajā fizikā tagad ir grūtāk," pastāstīja Jānis Reišulis. "Jā, un vēl tā ķīmija ir. Pārējie visi tā – čiliņā."

Skolotāja Upīte-Dambīte uzteic Jāni par ļoti skaistu rokrakstu un izceļ kādu viņa vienaudžiem ne tik raksturīgu īpašību.

"Protams, lieku vārdu viņš nepateiks. Nekad. Varbūt tā ir viņa panākumu atslēdziņa," savu skatījumu atklāja skolotāja. "Pusaudžu vecumā viņi daudz runā, bet citreiz vispār neizdara."

Uz Eiropas čempionāta pjedestāla Anglijā tika arī Kārlis. Viņš ir divus gadus vecāks, brauc ar jaudīgāku motociklu un mācās 12. klasē. Tikko pārradies no Anglijas, Kārlis netika cauri matemātikas pārbaudes darbam.

"Neforšu atzīmi dabūju, tieši atbraucot no Anglijas, bet tieši tāpēc tas skolotājs ir labs, ka man vienmēr palīdz," pastāstīja Kārlis.

Brāļu talants un motokrosā sasniegtie rezultāti ir skaidri iezīmējuši viņu nākotnes mērķus sportā – būt starp tiem ļoti retajiem, kam neticami ātra braukšana ar motociklu var būt apmaksāts darbs. Tomēr

ģimenē domā arī par iespējamām studijām nākotnē, tāpēc 12. klases eksāmenos Kārlis atlaides sev nedos.

"Gan jau likšu padziļināti matemātiku, fiziku, dizainu un vēl varētu angļu valodu. Parasti nāk arī latviešu valoda," savas prioritātes atklāja Kārlis.

Skolotājs Lācis uzskata sevi par veiksminieku, jo viņš ir redzējis brāļu Reišuļu izaugsmes procesu un zina panākumu cenu sportā.

"Esmu redzējis, cik ļoti, ļoti daudz tas prasa no tiem čaļiem, lai viņi to sasniegtu. Un tām meitenēm, kas arī sporto manā klasē, – tas ir ļoti liels darbs," uzsvēra skolotājs. "Vēl tur ir redzams, ka visiem šiem sportistiem atbildība ir ļoti augstā līmenī. Lai sasniegtu rezultātus, viņiem ir slēgums galvā, tas nav tikai iestrādāts, ka jāiet uz treniņu. Viņiem ir tāda mērķtiecība, kas ļauj arī skolu saraut, ļauj atbildīgi pieiet skolas procesiem. Tāpēc arī ir iespējams to apvienot, pateicoties mērķtiecībai un atbildības sajūtai. Tādēļ arī viņi ir tur – tajā slavas zenītā."

Dzelžaina griba un disciplīna ir tikai pats pamats tam, lai profesionālajā sportā kaut ko sasniegtu. Pamats karjeras plānam A, kas līdz galam nostrādā retajam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti