Rīgas «Dinamo» vadība arvien liedzas nosaukt galveno atbalstītāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 7 mēnešiem.

Rīgas "Dinamo" vadība ir samaksājusi pirmo algu spēlētājiem, taču arvien nevēlas atklāt, kas ir Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba galvenais finanšu devējs. A/s "Dinamo Rīga" padomes loceklis Guntis Ulmanis Latvijas Radio teica, ka informāciju par finansēm kluba prezidents Juris Savickis varēs paust tikai pēc pašlaik vēl esošo neskaidrību kliedēšanas.

Rīgas "Dinamo" - tautas komanda. Šāds apzīmējums šim hokeja klubam veltīts gan no tā vadības, gan līdzjutēju puses. Tomēr, cik ļoti un kādos aspektos šī ir Latvijas tautas komanda? Ja runa ir par komandas sastāvu, tad šajā ziņā gan kluba valde, gan pārējie atbildīgie par sastāva komplektāciju ievēro stingru kursu visas līdz šim aizvadītās gandrīz sešarpus sezonas – sastāva pamats ir pašmāju spēlētāji, bet trūkstošās pozīcijas tiek aizpildītas ar laba līmeņa viesspēlētājiem. Arī kluba valdes sastāvs ir latvisks - SIA "Itera Latvija" prezidents Savickis ir kluba padomes priekšsēdētājs, - Aldis Pauniņš padomes priekšsēdētāja vietnieks, Armands Šteinbergs - padomes priekšsēdētāja padomnieks.

Savickis un "Dinamo" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis pašlaik esot tālās ārzemēs, līdz ar to viņu viedokli noskaidrot neizdevās, bet Ulmanis uzsvēra, ka finanses nav tas jautājums, par ko būtu jāizsakās valdes locekļiem. Līdzko Savickis būs guvis pārliecību par pašlaik vēl neskaidriem jautājumiem, kluba vadītājs sniegs plašāku ziņojumu, solīja Ulmanis. Sazvanīts pagājušajā otrdienā, Savickis solīja, ka pēc atgriešanās ir gatavs runāt ar Latvijas Radio par kluba finanšu problēmām. Savukārt Ulmaņa piesardzība atgādināja senākus notikumus, kad pēc viņa izteikumiem par Ukrainas krīzes iespējamo ietekmi uz "Dinamo" nākotni Savickis vēlāk pauda krasi atšķirīgu viedokli.

"Dinamo Rīga" valdes loceklis Guntis Ulmanis par kluba finansēm
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Lai gan kluba vadība saka, ka galvenais atbalstītājs ir atrasts, uz "Dinamo" krekliem joprojām nav ģenerālsponsora logo. Klubam sezonā vajadzīgi 12 miljoni eiro, no kā lielākā daļa tiek tērēta spēlētāju algām. Ik gadu "Dinamo" ir apmēram 700 000 eiro zaudējumi, un, iespējams, ka klubā šosezon pirmo algu maksāšanā Savickis iesaistījies ar finansēm no savas kabatas. Apmēram 90 procentu kluba budžeta līdz šīs sezonas sākumam nodrošināja gāzes importētāju uzņēmums "Itera". Vēl komandu sponsorēja arī "Aldaris", "Latvijas Dzelzceļš Cargo" un "Skonto būve". Sabiedrības pamatkapitāls  ir  2 miljoni 916 tūkstoši  552 eiro. vienas akcijas vērtība ir simt četrdesmit divi eiro un divdesmit eirocenti. Tā liecina informāciju kluba mājaslapā. Lielākā daļa jeb 60,98 procentu akciju pieder "Iterai", bet pārējās sadalītas Savickim, Kalvītim, Ulmanim, Guntim Rāvim, Aldim Putniņam un Kristam Freibergam.

Viens no jautājumiem, kas varētu tikt uzdots – cik tālredzīgs ir šāds sponsorēšanas modelis, kad ir viens ģenerālsponsors, kurš nodrošina gandrīz vai komandas eksistenci. Pie tam, šis sponsors jau gadu pieder kaimiņzemes kompānijai "Rosņeftj", bet augustā pats "Rosņeftj" pārdeva gandrīz piekto daļu savu Krievijas valdības īpašumā esošo akciju "British Petroleum". Zinot pašreizējo ģeopolitisko situāciju, varēja paredzēt, ka šajā sezonā komandai pie naudas tikt vairs nebūs tik viegli. Un tā arī bija. Jūlijā, kad sākās treniņnometne, tās sastāvs bija miglains. Tika slēgti dažādi dīvaina rakstura līgumi, lai tikai spēlētāji varētu piedalīties nometnē.

Hokeja lietpratējs Armands Puče atgādināja, ka līdzšinējam "Dinamo" ģenerālsponsoram Krievijas dabasgāzes uzņēmumam "Itera" bija politisks uzdevums atbalstīt Latvijas klubu. Taču uzdevums bijis "Dinamo" meklēt naudu arī pašiem Latvijā, tādēļ ik pa laikam kluba vadība centās vēstīt, ka valstij vairāk jāiesaistās hokeja kluba uzturēšanā. Puče uzsvēra, ka "Dinamo" ložā "Arēnā Rīga" ir skaidri redzams, kura partija lobējusi dabasgāzes iegādi no Krievijas.

Hokeja zinātājs Armands Puče par "Itera" lomu "Dinamo" finansēs
00:00 / 01:17
Lejuplādēt

Savukārt sabiedriskās politikas centra "Providus" pētnieks Reinis Āboltiņš uzskata, ka ir potenciāli finansētāji, kurus pašlaik "Dinamo" finansēšanā, iespējams, nepielaiž, un kuri negrib pašreizējo situāciju ar absolūtu Savicka varu. Savicka nevēlēšanās publiski atklāt, kas ir šis ilgi gaidītais Laimes Lācis, kurš palīdzīgi devis naudīgo roku, liek domāt par to, ka šim sponsoram varētu būt ilgtermiņa ģeopolitiskas intereses, ieguldot šajā projektā. Āboltiņam šķiet, ka vietējiem uzņēmējiem nebūtu problēmu nodrošināt finanses Rīgas "Dinamo". 

"Providus" pētnieks Reinis Āboltiņš par "Dinamo" izredzēm finansējumu atrast Latvijā
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

Bijušais "Dinamo" prezidents Viesturs Koziols ir pārliecināts, ka klubam būtu jābūt lielākām tiesībām spēļu televīzijas tiesību pārdošanā, un klubi nezina, kam KHL tērē sponsoru naudu. Viņš gan uzskata, ka 12 miljoni eiro ir summa, ko Latvijā nevar savākt, un bez viena galvenā Krievijas sponsora kluba uzturēšanā neiztikt. Koziols KHL pirmajā sezonā bija "Dinamo" prezidents ar gandrīz 13 % kluba akciju, tomēr, pēc šīs sezonas viņš amatu atstāja.

Bijušais "Dinamo" prezidents Viesturs Koziols par "Dinamo" finansēšanas sistēmu
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

"Dinamo" sezonas sākums nav bijis arī sportiski veiksmīgs, jo komanda ar 25 spēlēs gūtiem 26 punktiem ieņem priekšpēdējo vietu KHL Rietumu konferencē. Oktobra otrajā pusē "Dinamo" bija īss veiksmes brīdis, gūstot uzvaras pār trim spēcīgiem pretiniekiem, taču turpinājumā trīs nākamajās spēlēs Latvijas klubs cieta zaudējumus.

Riņķa dancis ap komandas finansējumu joprojām turpinās. Lūkosim, kāda būs situācijas attīstība un vai padomes priekšsēdētājs Savickis būs gatavs atklāti runāt par komandas finansēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti