Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Naivs jautājums: Vai Dāvim Bertānam šī būs pirmā un pēdējā sezona Thunder sastāvā?

Olimpiskais čempions Lasmanis izmēģina 3x3 hokeju

Īstais laiks apzināt mērķus: olimpiskais čempions 3x3 basketbolā Lasmanis motivē jaunos 3x3 hokejistus

Kārlim Paulam Lasmanim viens no sapņiem piepildījās 2021. gada 28. jūlijā Tokijā – viņa precīzais tālmetiens olimpisko spēļu finālā atnesa Latvijai zeltu 3x3 basketbolā. Lasmanis kopā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" šoruden paviesojās treniņā pie 3x3 jauniešu hokeja izlases kandidātiem, kas pretendē uz dalību jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs.

Betmena pavārdu ieguvušais Lasmanis hokeja ģērbtuvēs atrādīja savu olimpisko zelta medaļu, ļaujot jaunajiem hokejistiem noprast, ka nopietnu mērķu sasniegšanai ir smagi jāstrādā.

"Varat padot [medaļu] apkārt. Tur jau nav daudz, ko stāstīt, veči," hokejistu ģērbtuvē teica Lasmanis. "Paši saprotiet, ja gribat kaut ko vinnēt, tad ir normāli jākapā. Kā jau visos sporta veidos."

Latvijas 3x3 hokeja izlasi trenē Lauris Dārziņš, kurš trīsreiz piedalījies olimpiskajās spēlēs. Dārziņam asistē Jānis Sprukts – viņš olimpisko gaisotni piedzīvoja Vankūverā un Sočos. 

Dārziņš pirms treniņa sākuma gan pasmej, ka Lasmanis ir mazliet par vecu, lai 3x3 hokejā kandidētu uz vietu U-16 izlasē. Betmens gan tikpat nenopietni attrauc, ka ar savu bērna izskata seju gan jau varētu mēģināt un neviens droši vien nepamanīs. Kāpjot uz ledus, Lasmanis iemēģina hokeja slidas un paslido pat atmuguriski.

3x3 hokeja nākotne

 

  • Janvārī Dienvidkorejā jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs puišu un meiteņu izlases 3x3 hokejā pirmo reizi cīnīsies par medaļām.
     
  • 3x3 hokejs, iespējams, būs jau 2030. gada olimpisko spēļu programmā. Iespēja varētu pavērties valstīm, kuras nebūs kvalificējušās klasiskā hokeja turnīram.
     
  • Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs 2024. gadā klasiskajā hokejā piedalīsies 6 puišu izlases, bet Latvija nav to vidū. Startēs 6 spēcīgākās komandas pēc U-18 pasaules čempionāta rezultātiem.

Jau pirms četriem gadiem Šveicē 3x3 hokejs pirmo reizi parādījās jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs, tiesa, eksperimentālā turnīrā. Par medaļām cīnījās starptautiskas komandas, nevis valstis. Pirms sacensībām sastāvos ielozēja dažādu valstu sportistus. 

Atšķirībā no klasiskā hokeja uz ledus vienlaicīgi notiek divas 3x3 cīņas, jo spēles laukums aizņem vienu uzbrukuma zonu,

bet virs zilās līnijas ir uzbūvēta laukuma apmale. 3x3 hokejā spēka paņēmieni ir aizliegti, spēle ilgst 3x15 minūtes un obligāta ir spēlētāju maiņa ik pēc 45 sekundēm. 

Dārziņš sarunā ar Lasmani izskaidroja galvenās atšķirības starp lielo hokeju un 3x3, īpaši norādot uz vēl jo raitāko spēles ritējumu.

"Tas [3x3 hokejs] ir vēl dinamiskāks. Hokejs jau vispār ir dinamiska spēle, bet skaidrs, ka šeit tās situācijas mainās ļoti bieži," sacīja Dārziņš. "Vēl joprojām ir divi vārti, jums [3x3] basketbolā tomēr ir viens grozs. Tātad vispār citādākas nianses. Mums tomēr tā hokeja struktūra paliek, bet situācijas ļoti ātri mainās – tu esi uzbrukumā, tu esi aizsardzībā. It kā izej pret vārtsargu, piemēram, divi spēlētāji pret vienu, ja negūsti vārtus, uzreiz ir ļoti bīstams pretuzbrukums. Tās visas situācijas mainās milisekundēs."

Trenera Dārziņa teiktais Lasmanim ir ļoti labi saprotams. "Vienmēr tāpat atbildu, kad man prasa, kādas ir atšķirības starp basketbolu un 3x3," piebilda basketbolists. Lasmanis uzsver, ka

U-16 vecuma jauniešiem ir īstais laiks apzināties savus nākotnes mērķus un strādāt to sasniegšanai.

"Manā uztverē šis ir svarīgākais vecums, kad tu ieliec to bāzi, saproti, ko gribi," teica Lasmanis. "Te arī bieži izvēršas tās iespējas – vai nu tu būsi, vai nebūsi. Šis ir īstais vecums, kad jāsaprot, ko tu gribi, un jāsāk strādāt pie saviem mērķiem un sapņiem."

Rīgas "Prizma" hokejistam Nikam Meinartam lielais sapnis ir klasiskajā hokejā – tikt uz Nacionālo hokeja līgu (NHL) un uzspēlēt Bostonā. Tas gan nemazina viņa apņēmību nokļūt jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs un izcīnīt zeltu.

Savukārt HS "Mārupe" hokejistam Robertam Rodrigo Jansonam šķiet, ka 3x3 hokejs pēc 5–10 gadiem būs arī lielajā olimpiādē tāpat kā 3x3 basketbols.

Jaunie hokejisti treniņa noslēgumā sapulcējas laukuma centrā un atvadās ar kopīgu saukli – "Man sirdī Latvija!".

Dārziņš saka paldies Lasmanim par paviesošanos treniņā un jauno spēlētāju motivēšanu. 

"Sastāvā tevi nevaram ielikt, zinām, ka tev ir zelta medaļa, bet tas vecuma cenzs... Bet iedvesmai atnāci, paldies! Jo puišiem tas ir izcili. Jebkurā sporta veidā sasniegtas virsotnes – tā ir pieredze. Tu vari parādīt džekiem savu darba ētiku. No sfēras uz sfēru tas pārnesas."

Kārlis Pauls Lasmanis (pa kreisi) un Lauris Dārziņš
Kārlis Pauls Lasmanis (pa kreisi) un Lauris Dārziņš

Tikmēr Lasmanis novēl 3x3 hokejistiem nopelnīt kaut ko kaklā uzkaramu un uzteic ieguvumus, jauniešiem trenējoties Dārziņa un Sprukta vadībā.

"Es domāju, ka nu jau džeki ir nošāvuši vairākus zaķus, trenējoties pie šādām leģendām. Man liekas, ka tā jau ir milzīga pieredze puišiem," paskaidroja olimpiskais čempions 3x3 basketbolā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti