Artūrs Irbe: Olimpiskā kustība ir pārvērtusies par olimpisko biznesu

Latvijas hokeja leģenda Artūrs Irbe intervijā Latvijas Radio spriež, ka olimpiskā kustība ir pārvērtusies par "olimpisko biznesu", bet Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs ir Krievijas draugs.

Irbe šādi komentēja SOK lēmumu atļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs "neitrālo atlētu" statusā.

Artūrs Irbe intervijā Latvijas Radio
00:00 / 15:05
Lejuplādēt

Krievu hokejisti smeļ no divām silēm

Irbe savulaik 14 sezonas spēlējis Nacionālajā Hokeja līgā (NHL), kur trīs gadus pavadījis arī trenera arodā. Artūrs nekad nav baidījies saukt lietas īstajos vārdos. Viņam ir skaidrs, kāpēc krievu hokejisti turpina spēlēt NHL un kāpēc SOK deva zaļo gaismu agresorvalsts pārstāvjiem piedalīties Parīzes olimpiskajā forumā.

Irbe kritizē NHL pielaidīgo attieksmi pret krievu hokejistiem, kas turpina spēlēt un pelnīt miljonus NHL, lai gan daļa no viņiem ir Krievijas diktatora Vladimira Putina atbalstītāji un tādējādi netieši atbalsta arī karu Ukrainā.

"Tā ir divkosība. Nevar vienlaikus sēdēt uz diviem krēsliem: smelties labumus un baudīt labo dzīvi Amerikā (ja Krievijā viņiem būtu labāka dzīve, viņi nekavējoties pārvāktos atpakaļ). Tagad viņi smeļ no divām silēm. Kamēr viņiem neliek izšķirties, viņi tā arī dzīvo," spriež Irbe.

Latvijā ir daudz "padomju produktu"

Viņam tika vaicāts par Latvijas hokeja cilvēku, piemēram, bijušā Latvijas izlases vārtsarga Sergeja Naumova, lēmumu turpināt pelnīt naudu Krievijas hokeja klubos arī pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

"Sergejs Naumovs vēl ir vecā kaluma "padomju produkts". Krievu valoda viņam ir mātes valoda, un Krievijā viņš jūtas kā savējais," uzskata Irbe.

"Latvijā mums ir ļoti daudz šādu "padomju produktu", kas dzīvoja ar pavisam citu pasaules uztveri.

Viņi un viņu bērni uzskatīja sevi par "atbrīvotājiem", brīvības nesējiem. Mēs [latvieši] bijām tik ļoti represēti, ka neuzdrošinājāmies viņiem atklāti teikt patiesību, jo tas mums varētu maksāt brīvību vai pat dzīvību."

"Propagandas mašīna tolaik bija ļoti spēcīga. Nekas gan nav mainījies, jo arī šobrīd gan Eiropas Savienībai, gan mums Latvijā ir sava propaganda. Latvijā arī valda propaganda; netiek dots vērtējums procesiem sportā, sadzīvē, politikā, jo kāds šos procesus bīda un virza savās interesēs."

Galvenais darbs: netraucēt

Šopavasar pēc desmit gadu pārtraukuma Irbe atgriezās Latvijas hokeja izlasē vārtsargu trenera arodā. Tā sakrita, ka sporta leģenda kļuva par vienu no puzles kauliņiem bronzas medaļas izcīnīšanā.

Irbe atzīst, ka šogad Latvijas izlasē bijusi ļoti laba atmosfēra. Par savu ieguldījumu lielā panākuma izcīnīšanā Irbe izsakās pieticīgi, jo viņa galvenais uzdevums bijis netraucēt spēlēt Latvijas izlases pamatvārtsargam Artūram Šilovam.

"Mēs runājām par lietām, par ko ir jārunā, bet es nejaucos iekšā viņa spēlē." Šī taktika attaisnojās, jo Šilovs tika atzīts par visa čempionāta vērtīgāko spēlētāju.

Artūrs Irbe ar Latvijas hokeja izlases vārtsargu Artūru Šilovu
Artūrs Irbe ar Latvijas hokeja izlases vārtsargu Artūru Šilovu

"Trenera darbs ir ļoti viltīgs, jo ir ļoti vienkārši "pārtrenēt", pārāk daudz iejaukties. Pat tad, kad vajadzētu kaut ko teikt, bieži vien labāk ir paklusēt, jo izlasē spēlē džeki, kuri tur ir tāpēc, ka viņi ir meistarīgi un gana labi. Viņi nav tur nokļuvuši netīšām vai gadījuma pēc.

Tie ir labākie, kas iederas izlases modelī. Varbūt ne paši labākie pēc statistikas, bet labākie tam izlases modelim, ko veido galvenais treneris. Viņi visi zina, ko no viņiem prasa," secina Irbe.

Aicina ikvienu sapņot

"Norakt ir ļoti viegli ar vienu nepareizu vārdu. Mēle ir kā abpusgriezīgs zobens; tas ir ļoti ass ierocis, bieži vien krietni sāpīgāks nekā tad, ja tev ar nūju iebliež pa muguru.

Arī šiem rūdītajiem dzelzs vīriem daudz smagāk ir, ja tevi nopeļ, it sevišķi citu klātbūtnē. Šajā izlases modelī mēs pēc iespējas izslēdzām tādu atklātu nopelšanu, aizrādīšanu visu klātbūtnē."

Jaunajā gadā Irbe aicina Latvijas iedzīvotājus būt analītiskiem un rūpīgi izvērtēt visu informāciju.

"Pasaulē tagad ir tāds laiks, kad cilvēki tiek, rupji sakot, zombēti. Novēlu būt gudriem un nebūt lētticīgiem."

Tāpat viņš aicina ikvienu sapņot un tiekties uz mērķi. "Ja tev nav sapņa un mērķa, tu nekur neej, tu stāvi uz vietas un tur arī paliksi."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti