Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Jaunās sezonas gaidās septiņi Latvijas hokejisti NHL klubos atšķirīgās lomās

Latvijas spēcīgākie klubi piesaista līdzjutējus Baltijas hokeja līgai

«Pensionāru» vietā talantu skate: Latvijas klubi Baltijas līgā attīsta jaunos hokejistus

Televīzijas statistika ir bezkaislīga – tieši hokeja valstsvienība ir skatītākā sporta komanda Latvijā, un pasaules čempionāta bronza kājās cēla milzīgus skatītāju pūļus. Ja kaut cik ievērojama daļa šo līdzjutēju apmeklētu Latvijas čempionāta spēles, pašmāju klubi attīstībā varētu spert vēl vienu soli augšup.

Latvijas līga, kas šogad ir arī Baltijas čempionāts, turpina mainīties. Tā vairs nav tā saucamā pensionāru līga bijušajiem profesionāļiem, bet gan līga, kas dod iespēju.

Hokeja kluba "Zemgale/LBTU" prezidents Aivars Zeltiņš sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" pastāstīja, ka Eiropas hokeja vide ir pamainījusies un Latvijā vairāki klubi orientējas uz jauno spēlētāju attīstīšanu.

"Pirms pāris gadiem mazliet grūtāk bija sportistiem tanī [karjeras] norietā, sauksim tā, 37 gados par daudzmaz saprotamu naudas summu spēlēt kaut kur Eiropā," teica Zeltiņš. "Šobrīd galu galā paņemsim Vācijas 3. līgu, tur šie piedāvājumi nāk, iespējas ir spēlēt tur. Par to pašu naudu viņš [hokejists] varētu spēlēt šeit, bet tad mums pašiem sev jāuzdod jautājums, kāds tad ir mūsu mērķis. Gribas teikt, ka ļoti labi, ka ne mēs vieni, bet arī "Mogo" un "Kurbads" ir fokusu pagriezuši uz to, ka šo naudu ieguldām jaunajos sportistos. Nevis nopērkam vecos."

HK "Kurbads" menedžeris Denijs Romanovskis paskaidroja, ka

līdzjutējus var piesaistīt ne tikai ar zvaigznēm laukumā, bet arī ar mērķtiecīgu darbu.

"Tas pats mūsu piemērs – nav jābūt NHL spēlētājiem HK "Kurbads" [sastāvā], lai nāktu cilvēki, skatītos un atbalstītu," uzsvēra Romanovskis. "Radi to atmosfēru, strādā sociālajos tīklos. Rādi kaut kādus insaidus no komandas, ko parasti cilvēki neredz, kas notiek ģērbtuvē."

Jaunā pašmāju hokeja sezona, kas nupat sākusies, parastajam līdzjutējam nesusi vairākus pārsteigumus. Pirmkārt, pēc pāris gadiem Igaunijā pašmāju čempionātā atgriezies "Kurbads". Klubā gan saka, ka viņi debitē Baltijas čempionātā, nevis atgriežas Latvijas līgā, jo šis "Kurbads" ir pavisam citāds nekā komanda, kas divreiz triumfēja Latvijas meistarsacīkstēs.

"Kurbada" sporta skolā ir 150 jauno hokejistu, un ap viņiem būvē kluba jaunāko laiku vēsturi.

"Tas, ko mēs varam piedāvāt, ir topa produkts. Sākot ar halli, metienu zonām, piebūvēm, sporta zālēm," paskaidroja Romanovskis. "Mums ir viss, kā, piemēram, Šveicē. Ja paskatāmies topa bāzes Šveicē, tad mums ir viss tieši tāds pats."

Pēc Rīgas "Dinamo" kraha vadošo lomu Latvijas hokejā uzņēmās Jelgavas "Zemgale" – pērn jelgavnieki spēlēja Somijas otrajā spēcīgākajā jeb "Mestis" līgā, paralēli piedaloties arī Latvijas čempionātā. Tiesa, jau pēc vienas sezonas somi latviešiem pateica paldies. Ziemeļu kaimiņi atrunājušies ar pārāk lielajiem izdevumiem, ko prasījusi ceļošana uz Jelgavu.

"Ja es būtu zinājis, ka mēs aiziesim tikai uz vienu gadu [spēlēt Somijā], es noteikti nebūtu gājis," atzina "Zemgale/LBTU" prezidents Zeltiņš. "Gads ir par īsu, lai mēs vispār kaut ko apliecinātu un spētu novērtēt šī projekta augļus. Aptuveni tas princips arī nemainīsies, pat ja mēs nākamsezon atgriežamies, piemēram, "Mestis" līgā. Jebkurā gadījumā tā jēga un mērķis mums ir iet tanī virzienā, lai attīstītu mūsu pašu jaunos puišus, tai skaitā arī izglītībā. Ap 15 šobrīd ir tādi, kuri studē, mēs viņiem apmaksājam studijas."

Uzvarētāju tituls ir mērķis vismaz trim Latvijas klubiem – "Zemgale/LBTU", "Mogo/LSPA" un "Kurbadam", turklāt arī "Prizma" ambīcijās nekur tālu neatpaliek.

Lai arī daļa favorītu par savu uzdevumu izvirzījusi jauno hokejistu audzināšanu, vēsture liecina, ka tiekšanās pēc čempionu titula var novērst uzmanību no cildenās misijas.

"Tu redzi, ka pretinieku komanda paņem trīs špīlerus laba līmeņa, tu jau īsti negribi atpalikt, jo tev arī tas mērķis ir kauss," atzina HK "Kurbads" menedžeris Romanovskis. "Tiklīdz pirmā komanda izrāda to iniciatīvu, es domāju, ka tas ir kā kāršu namiņš. Tas pavelkas līdzi, jo tu negribi zaudēt, tu gribi uzvarēt."

"Zemgale/LBTU" prezidents Zeltiņš cer, ka konkurence pieaugs gan Latvijā, gan Baltijas līgā.

"Atnākot atpakaļ "Kurbadam", jācer, ka pēc gada "Liepāja" atgriezīsies, varbūt vēl kāds klubs, kas ir līdzvērtīgs," sacīja Zeltiņš. "Tas jau iedod to profesionālo pienesumu tiem klubiem. Grūti teikt, kā būs ar Lietuvas komandām, cik tās spēs pievilkties klāt, jo tā, kā tas bija pagājušogad, protams, tas dažubrīd bija bēdīgi."

Jau pirmajās spēļu kārtās lielākais rezultāts bija 14:0. Pērn Latvijas komandas pret lietuviešiem 17 spēlēs uzvarēja ar sešu vai vēl lielāku vārtu pārsvaru. Ar šādām sagrāvēm klubi paši šauj sev kājā, jo, piemēram, hokeja aģentu, Nacionālās hokeja līgas (NHL) skautu acīs padara sevi mazāk interesantus, salīdzinot ar kopumā līdzīga līmeņa līgām Eiropā.

"Ne jau tikai atalgojums, kas īstenībā, vismaz vadošajiem klubiem, ir pietiekami konkurētspējīgs. Stāsts jau ir par prestižu un to, kā aģents turpinās skatīties uz šo līgu, ja viņš šeit būs pavadījis, piemēram, trīs gadus," atzina Zeltiņš.

"Viens ir, kad NHL skauts brauc uz tevi skatīties, kad spēlē "Mestis" līgā, kura kotējas, bet otra lieta, kad viņi brauc skatīties Latvijas virslīgu," piebilda Romanovskis. "Tas ir mūsu uzdevums uzbūvēt to Baltijas, Latvijas līgu, lai mēs kotējamies kaut kur."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti